Kongetransfer – køb ham med det samme, FCK!

FC Københavns sættes i forbindelse med den schweiziske stjernekeeper Roman Bürki, der er rigtig godt kørende, viser tal, Tipsbladet har fået via Opta.



FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.

Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.

Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.

I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.

Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.

Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.

Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.

Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.

Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.

Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.

En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.

– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.

Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.

Fotos: Opta.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Hemmelig samtale med storklub

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Rekordtransfer?

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København