Kongetransfer – køb ham med det samme, FCK!

FC Københavns sættes i forbindelse med den schweiziske stjernekeeper Roman Bürki, der er rigtig godt kørende, viser tal, Tipsbladet har fået via Opta.



FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.

Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.

Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.

I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.

Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.

Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.

Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.

Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.

Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.

Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.

En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.

– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.

Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.

Fotos: Opta.





Officielt: Nu er Nagelsmann færdig




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

‘Det er et angreb på FCK’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Australien – Egypten