Kongetransfer – køb ham med det samme, FCK!

FC Københavns sættes i forbindelse med den schweiziske stjernekeeper Roman Bürki, der er rigtig godt kørende, viser tal, Tipsbladet har fået via Opta.



FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.

Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.

Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.

I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.

Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.

Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.

Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.

Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.

Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.

Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.

En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.

– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.

Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.

Fotos: Opta.





LIVE

Superliga-LIVE: Hvor er Mikael Uhre?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Osula får stor rolle i Newcastle

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Dansk duo trækker overskrifter i Italien