Kongetransfer – køb ham med det samme, FCK!

FC Københavns sættes i forbindelse med den schweiziske stjernekeeper Roman Bürki, der er rigtig godt kørende, viser tal, Tipsbladet har fået via Opta.



FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.

Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.

Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.

I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.

Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.

Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.

Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.

Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.

Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.

Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.

En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.

– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.

Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.

Fotos: Opta.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Deler godt Brøndby-nyt

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Ekspert med dyster FCK-dom

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen