FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.
Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.
Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.
I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.
Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.
Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.
Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.
Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.
Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.
Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.
En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.
– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.
Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.
Fotos: Opta.
Nu trækkes der lod til Danmarks VM-playoff
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fem bud på Lukas Leragers afløser i FCK
INTERVIEW
Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil