Kongetransfer – køb ham med det samme, FCK!

FC Københavns sættes i forbindelse med den schweiziske stjernekeeper Roman Bürki, der er rigtig godt kørende, viser tal, Tipsbladet har fået via Opta.



FC København vil polstre målmandspositionen og er i de seneste dage blevet kædet sammen med et væld af keepere.

Det seneste navn på københavnernes blok er Roman Bürki, som Farzam Abolhosseini har afsløret i Tipsbladets podcast “Transfer Talk,” der udkommer hver torsdag.

Den tidligere Dortmund-keeper spiller til dagligt i St. Louis City i MLS, hvor han er en af ligaens bedste målmænd til at forhindre scoringer, viser tal, som Tipsbladet har fået via Opta.

I kategorien “forventede mål imod” er han nemlig placeret som sidste sæsons næstbedste keeper i MLS bag Kristijan Kahlina, der blev kåret til årets målmand i 2024. Roman Bürki redder således 0,32 flere scoringer, end han ifølge data burde.

Det vil altså sige, at han i godt hver tredje kamp redder et mål, som ellers ville være gået ind.

Hans redningsprocent er omvendt ikke verdens bedste, men det siger i virkeligheden heller ikke særlig meget, da den ikke tager højde for sværhedsgraden i afslutningerne imod.

Derfor fortæller kategorien “forventede mål imod” langt mere og siger noget om, at Roman Bürki laver kvalitetsredninger. Han bør derfor være et navn, FC København skal hente med det samme.

Sammenlignes Roman Bürki med både Nathan Trotts efterår og Kamil Grabara i hans sidste FCK-sæson, så er han bedre end begge til at forhindre scoringer.

Nathan Trott har med sine -0,03 forventede mål imod ikke reddet mere, end han burde. Kamil Grabara er tættere på Roman Bürki, da han reddede 0,12 flere scoringer, end han burde i sin sidste sæson i FC København.

Men hvor Roman Bürki i cirka hver tredje kamp forhindrer én scoring, så skulle Kamil Grabara bruge lidt over otte kampe, mens Nathan Trott aldrig redder mere, end han skal ifølge data.

34-årige Roman Bürki, der vandt to pokaltitler med Dortmund og i 2023 blev kåret til den bedste målmand i MLS, udmærker sig også i spillet med fødderne, viser tallene fra Opta.

Han er en af de målmænd med flest afleveringer i løbet af en kamp med en ganske pæn succesrate på 69 procent. Derudover er hans lange afleveringsspil et af de bedste i MLS, da han rammer en medspiller på den sidste tredjedel på knap én ud af fire afleveringer.

Også i denne kategori sætter han både Nathan Trott og Kamil Grabara til vægs. Duoen ramte begge en medspiller på sidste tredjedel i cirka hvert syvende forsøg.

En transfer til FC København ser dog svær ud, da Luts Pfannstiel, sportsdirektør i St. Louis City, nægter at sælge ham denne vinter.

– Der er ingen chance i hele verden for, at jeg går med til at sælge Roman denne vinter, har han oplyst i et skriftligt svar til Tipsbladet uden at ville komme ind på, om han har været i dialog med københavnerne.

Roman Bürki har et år tilbage af sin aftale med St. Louis City, hvor han har stået fast siden 2023. Forinden var han syv år i Dortmund, hvor han var førstekeeper i størstedelen af dem og noterede sig for 210 Bundesliga-kampe.

Fotos: Opta.





Manchester United henter fransk angriber



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø



Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000



United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg



Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen