To konkrete tilbud på Gislason

Viborgs profil er formentlig ikke at finde i klubbens grønne trøje i næste sæson, men islændingen vil gerne blive i Danmark og spille i SAS Ligaen.



Rurik Gislason har trods skader i foråret været en af Viborgs bedste spillere i denne sæson. Og en sæson mere i Viasat Divisionen ønsker islændingen helst ikke.

– Nej, altså, jeg ved ikke om jeg er i Viborg i næste sæson, men jeg tror gerne, at klubben vil sælge mig. Jeg kender til to konkrete tilbud, siger Rurik Gislason til tipsbladet.dk.

Islændingen kom til Viborg i 2007 efter et mislykkes ophold i engelske Charlton, og Rurik Gislason vil gerne blive i Danmark.

– Jeg elsker at bo i Danmark og SAS-ligaen vil være et utroligt godt skridt i min karriere, forklarer han.

Og selvom han erklærer sig glad i Viborg, så har stemningen ikke været god i foråret.

– Stemningen har været rigtig dårlig. Der er ingen smil i omklædningsrummet og alle har været nede, fordi vi aldrig kom i gang, siger angriberen, der nettede 13 gange i sæsonen og altså realistisk set skal score mål et andet sted efter sommerferien.

Viborg nedjusterer budgettet kraftigt i forhold til den netop afsluttede sæson og har allerede sagt farvel til flere spillere. Rurik Gislason forlængede sin kontrakt med Viborg tidligere i år og må formodes at være en af holdets absolut mest løntunge spillere.

Sportschef Steffen Højer lægger ikke skjul på, at netop Rurik Gislason kan blive en af klubbens salgsvarer i sommerens transfervindue.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

El Clásico kan afgøre det hele

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud