De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.
Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.
Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.
– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.
– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.
– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.
Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.
– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.
Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER