Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

Al Hilals forsøg på at vriste Dame N’Doye ud af hænderne på FCK ligner en umulig opgave. Den senegalesiske stjerne er ikke til salg.



De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.

Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.

Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.

– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.

Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye

Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.

– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.

– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.

Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.

– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.

Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’