Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

Al Hilals forsøg på at vriste Dame N’Doye ud af hænderne på FCK ligner en umulig opgave. Den senegalesiske stjerne er ikke til salg.



De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.

Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.

Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.

– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.

Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye

Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.

– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.

– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.

Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.

– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.

Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Arsenal vinder Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Napoli-chok på vej

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Lyon forhandler med dansk profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Thomas Delaney teaser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu vender han tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Chelsea – Tottenham

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Freiburg – Aston Villa

Neymar er tilbage

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

– Niels Frederiksen er en legende!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Snart sker det