De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.
Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.
Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.
– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.
– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.
– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.
Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.
– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.
Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
Benhård Brian Riemer-melding
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Liverpool vender dobbeltopgøret
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER