Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

Al Hilals forsøg på at vriste Dame N’Doye ud af hænderne på FCK ligner en umulig opgave. Den senegalesiske stjerne er ikke til salg.



De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.

Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.

Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.

– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.

Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye

Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.

– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.

– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.

Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.

– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.

Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er en gave for Danmark’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Højbjerg overvejer stor beslutning

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

‘FC København var en mulighed’

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brian Riemer til pressen: Husk det!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten