De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.
Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.
Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.
– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.
– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.
– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.
Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.
– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.
Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”