Kontant FCK-boss: N’Doye er ikke til salg

Al Hilals forsøg på at vriste Dame N’Doye ud af hænderne på FCK ligner en umulig opgave. Den senegalesiske stjerne er ikke til salg.



De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.

Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.

Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.

– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.

Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye

Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.

– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.

– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.

Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.

– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.

Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.





Frank afviste flere

Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

Bo Svensson favorit til stort job 

Superliga-legende stråler som 41-årig

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Her er Kamil Wilczek i dag

Kongesæson – de køber Pep Biel

FC Nordsjælland – FC Fredericia

FC København – Brøndby IF

I svime over German Onugkha

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

– Agger og Kahlenberg var specielt

Randers FC – OB

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Newcastle spænder ben for Manchester City

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?