De danske transferhistorier har i denne uge omhandlet én spiller. FC Københavns Superliga-topscorer Dame N’Doye. Den senegalesiske stjerne står øverst på ønskelisten i den hovedrige saudiske mesterklub Al Hilal, der allerede har sendt et bud på den gode side af 50 millioner kroner afsted til Parken.
Nu løfter manden med hovedansvaret i den danske mesterklub, adm. direktør i Parken Sport & Entertainment Anders Hørsholt, imidlertid sløret for tankerne inde bag Parkens høje mure.
Svesken på disken. Er Dame N’Doye til salg?
– Nej, Dame N’Doye er ikke til salg, siger Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.
– Vi er i en situation, hvor vi kan modstå selv et stort økonomisk pres udefra. Vores strategi er at have det bedst mulige hold, og forringer et salg vores chancer på banen, vil vi ikke sige ja. Vi er velopdragne mennesker, så vi lytter til, hvad folk siger, når de kontakter os. Men som udgangspunkt siger vi nej tak, fortsætter direktøren i selskabet bag FC København.
Læs også: Saudiske mestre byder på N’Doye
Mens sportsdirektør Carsten V. Jensen sidder med det sportslige ansvar i FC København, er det Anders Hørsholt, der har det overordnede ansvar. Også når det gælder køb – og i dette tilfælde – salg af spillere.
– Den sportslige vurdering af en spiller ligger hos Carsten V. Jensen. Men når vi skal beslutte om en spiller skal købes eller sælges, er beslutningen i sidste ende min, forklarer Hørsholt, der i Dame N’Doyes tilfælde formentlig får hjælp til sit valg.
– Man kan nå derop, hvor et køb eller salg bliver så stort, at det bliver et bestyrelsesanliggende. Vi kan altså nå nogle niveauer, hvor jeg tager et bud videre til bestyrelsen, afslører direktøren.
Mens Anders Hørsholt gerne siger, at Dame N’Doye ikke er til salg, vil han ikke gå ind i en snak om buddet fra Al Hilal. Han vil dog gerne give et eksempel på, hvorfor den danske mesterklub ikke bare siger ja til selv store bud fra økonomiske giganter. For det første vil et salg af en nøglespiller svække FC København på banen, men der er også en anden grund.
– Et tænkt eksempel. Hvis vi har en tre-årig kontrakt med en spiller er det vores overbevisning, at vi kan gøre den spiller endnu mere værd efter endnu et år i FC København. Derfor ville der ikke være nogen idé i at sælge. Hvis vi så tænker, at vi har haft en fantastisk sæson, som vi næppe kommer til at opleve igen, og derfor bare sælger, så har vi jo droppet alle ambitioner, bedyrer direktøren i FC København.
Dame N’Doye, der i øvrigt har tre år tilbage af sin kontrakt i FC København, ligner dermed ikke en spiller, der har optrådt for sidste gang i den hvide trøje med løven på brystet.
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’