Mustafa Amini forlod Superligaen ved årsskiftet, hvor hans aftale med AGF udløb, men siden har den australske midtbanespiller ikke fundet en ny klub.
Efter to måneder står han stadig uden kontrakt, men det er der altså også en god forklaring på. Midtbanespilleren er nemlig blevet opereret i knæet, hvorfor han i øjeblikket blot genoptræner, fortæller han til The World Game.
Der er ikke tale om en alvorlig skade, men Mustafa Amini har ifølge eget udsagn døjet med “bone bruises,” som har skullet ordnes.
Af den grund har den mangeårige Superliga-spiller i øjeblikket blot fokus på genoptræningen, men når han skal finde en ny klub, er han åben for det meste. Det fortæller Amini i samme interview.
– Min ambition på nuværende tidspunkt er at få mit knæ i orden. Om jeg så skal finde en klub i A-League eller i Europa, er ligegyldigt for mig, så længe klubben har de rigtige ambitioner for mig og klubben. Så får vi at se. Men lige nu handler det mest om at få knæet i orden, og der går forhåbentlig ikke lang tid, før jeg er tilbage på banen igen. Til den tid beslutter jeg, hvad der skal ske, siger Mustafa Amini til The World Game.
Samtidig har den tidligere AGF-profil ambitioner om at komme med Australien til VM i 2022.
– Ja, selvfølgelig er det en stor del af mine planer. Jeg er i kontakt med den fysiske træner, og jeg er en del af Socceroos, og når jeg er fit og spiller, kan jeg ikke se, hvorfor jeg ikke skal kunne komme på holdet, siger han.
27-årige Mustafa Amini nåede at spille 131 kampe for AGF. Tidligere har han spillet for Randers FC og Borussia Dortmunds andethold.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
