Mustafa Amini forlod Superligaen ved årsskiftet, hvor hans aftale med AGF udløb, men siden har den australske midtbanespiller ikke fundet en ny klub.
Efter to måneder står han stadig uden kontrakt, men det er der altså også en god forklaring på. Midtbanespilleren er nemlig blevet opereret i knæet, hvorfor han i øjeblikket blot genoptræner, fortæller han til The World Game.
Der er ikke tale om en alvorlig skade, men Mustafa Amini har ifølge eget udsagn døjet med “bone bruises,” som har skullet ordnes.
Af den grund har den mangeårige Superliga-spiller i øjeblikket blot fokus på genoptræningen, men når han skal finde en ny klub, er han åben for det meste. Det fortæller Amini i samme interview.
– Min ambition på nuværende tidspunkt er at få mit knæ i orden. Om jeg så skal finde en klub i A-League eller i Europa, er ligegyldigt for mig, så længe klubben har de rigtige ambitioner for mig og klubben. Så får vi at se. Men lige nu handler det mest om at få knæet i orden, og der går forhåbentlig ikke lang tid, før jeg er tilbage på banen igen. Til den tid beslutter jeg, hvad der skal ske, siger Mustafa Amini til The World Game.
Samtidig har den tidligere AGF-profil ambitioner om at komme med Australien til VM i 2022.
– Ja, selvfølgelig er det en stor del af mine planer. Jeg er i kontakt med den fysiske træner, og jeg er en del af Socceroos, og når jeg er fit og spiller, kan jeg ikke se, hvorfor jeg ikke skal kunne komme på holdet, siger han.
27-årige Mustafa Amini nåede at spille 131 kampe for AGF. Tidligere har han spillet for Randers FC og Borussia Dortmunds andethold.
LIVE
VM-LIVE: Ronaldo revses – ‘må jeg være ærlig?’
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold – VM
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
