Kontraktløs Mustafa Amini er blevet opereret

Mustafa Amini står uden kontrakt og holder fokus på at komme sig oven på en knæoperation.



Mustafa Amini forlod Superligaen ved årsskiftet, hvor hans aftale med AGF udløb, men siden har den australske midtbanespiller ikke fundet en ny klub.

Efter to måneder står han stadig uden kontrakt, men det er der altså også en god forklaring på. Midtbanespilleren er nemlig blevet opereret i knæet, hvorfor han i øjeblikket blot genoptræner, fortæller han til The World Game.

Der er ikke tale om en alvorlig skade, men Mustafa Amini har ifølge eget udsagn døjet med “bone bruises,” som har skullet ordnes.

Af den grund har den mangeårige Superliga-spiller i øjeblikket blot fokus på genoptræningen, men når han skal finde en ny klub, er han åben for det meste. Det fortæller Amini i samme interview.

– Min ambition på nuværende tidspunkt er at få mit knæ i orden. Om jeg så skal finde en klub i A-League eller i Europa, er ligegyldigt for mig, så længe klubben har de rigtige ambitioner for mig og klubben. Så får vi at se. Men lige nu handler det mest om at få knæet i orden, og der går forhåbentlig ikke lang tid, før jeg er tilbage på banen igen. Til den tid beslutter jeg, hvad der skal ske, siger Mustafa Amini til The World Game.

Samtidig har den tidligere AGF-profil ambitioner om at komme med Australien til VM i 2022.

– Ja, selvfølgelig er det en stor del af mine planer. Jeg er i kontakt med den fysiske træner, og jeg er en del af Socceroos, og når jeg er fit og spiller, kan jeg ikke se, hvorfor jeg ikke skal kunne komme på holdet, siger han.

27-årige Mustafa Amini nåede at spille 131 kampe for AGF. Tidligere har han spillet for Randers FC og Borussia Dortmunds andethold. 





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko