Kontraktfest i Superliga-klub: Fire mand forlænger

Superliga-klubben Silkeborg IF har været ude med tidlige julegaver til fansene. Fire mand har forlænget.



De har været fremragende i Superligaen, og når der er succes på banen, er det nogle gange nemmere også at få det uden for kridtstregerne.

Silkeborg IF kan nu glæde sig over, at man har forlænget aftalerne med nogle af nøglespillerne i klubben.

MIdtjyderne har meldt ud, at hele fire mand har sat deres signatur på lange aftaler med klubben.

Forsvarskaptajn Tobias Salquist, der har spillet et strålende 2021, har skrevet under på en kontrakt gældende frem 31. december 2025, mens midtbanestrategen Mark Brink har forlænget til sommeren 2025.

Så er der pålidelige Anders Klynge, der også har skrevet til sommeren 2025, mens den unge og spændende back Oliver Sonne har underskrevet en ny aftale til sommeren 2026.

Jesper Stüker, der som sportschef har haft tralvt, siger om Salquist-forlængelsen.

– Tobias Salquist og Silkeborg IF har været det helt perfekte match, og i hele 2021 har han opretholdt et meget højt niveau og været kraftigt medvirkende til SIFs nogle gange lidt oversete, bomstærke defensiv. Tobias Salquist har udviklet sig til at være en leder både på og uden for banen, og vi er meget glade for at have sikret os en kontraktforlængelse med ham, så vi sammen kan lægge endnu flere lag på hans præstationer og betydning for holdet.

Og om midtbanespiller Mark Brink lyder det:

– Mark Brink er siden sit skifte fra Esbjerg til Silkeborg blevet en meget vigtig spiller i SIF, hvor han passer perfekt ind i Kent Nielsens system med sine mange kilometer, boldsikkerhed og distributionsevner. Det er ikke tilfældigt, at han er den spiller i 3F Superligaen, der har flest afleveringer i sæsonen indtil videre, og vi er meget glade for, at vi nu har sikret os en ny aftale med Mark Brink, siger sportschef Jesper Stüker.

Tobias Salquist blev hentet på en fri transfer, efter han senest var i Hobro IK, i starten af 2021, mens Mark Brink sidste år blev købt i Esbjerg fB. Anders Klynge rykkede i sommeren 2020 til SIF fra OB, og så kom Oliver Sonne i sommer til klubben fra HB Køge.

Silkeborg IF overvintrer på Superligaens sjetteplads.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Pointdeling i fraværsramt lokalderby

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Fem bud på Brøndbys nye træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Liverpool – Brentford

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK