De har været fremragende i Superligaen, og når der er succes på banen, er det nogle gange nemmere også at få det uden for kridtstregerne.
Silkeborg IF kan nu glæde sig over, at man har forlænget aftalerne med nogle af nøglespillerne i klubben.
MIdtjyderne har meldt ud, at hele fire mand har sat deres signatur på lange aftaler med klubben.
Forsvarskaptajn Tobias Salquist, der har spillet et strålende 2021, har skrevet under på en kontrakt gældende frem 31. december 2025, mens midtbanestrategen Mark Brink har forlænget til sommeren 2025.
Så er der pålidelige Anders Klynge, der også har skrevet til sommeren 2025, mens den unge og spændende back Oliver Sonne har underskrevet en ny aftale til sommeren 2026.
Jesper Stüker, der som sportschef har haft tralvt, siger om Salquist-forlængelsen.
– Tobias Salquist og Silkeborg IF har været det helt perfekte match, og i hele 2021 har han opretholdt et meget højt niveau og været kraftigt medvirkende til SIFs nogle gange lidt oversete, bomstærke defensiv. Tobias Salquist har udviklet sig til at være en leder både på og uden for banen, og vi er meget glade for at have sikret os en kontraktforlængelse med ham, så vi sammen kan lægge endnu flere lag på hans præstationer og betydning for holdet.
Og om midtbanespiller Mark Brink lyder det:
– Mark Brink er siden sit skifte fra Esbjerg til Silkeborg blevet en meget vigtig spiller i SIF, hvor han passer perfekt ind i Kent Nielsens system med sine mange kilometer, boldsikkerhed og distributionsevner. Det er ikke tilfældigt, at han er den spiller i 3F Superligaen, der har flest afleveringer i sæsonen indtil videre, og vi er meget glade for, at vi nu har sikret os en ny aftale med Mark Brink, siger sportschef Jesper Stüker.
Tobias Salquist blev hentet på en fri transfer, efter han senest var i Hobro IK, i starten af 2021, mens Mark Brink sidste år blev købt i Esbjerg fB. Anders Klynge rykkede i sommeren 2020 til SIF fra OB, og så kom Oliver Sonne i sommer til klubben fra HB Køge.
Silkeborg IF overvintrer på Superligaens sjetteplads.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
