De har været fremragende i Superligaen, og når der er succes på banen, er det nogle gange nemmere også at få det uden for kridtstregerne.
Silkeborg IF kan nu glæde sig over, at man har forlænget aftalerne med nogle af nøglespillerne i klubben.
MIdtjyderne har meldt ud, at hele fire mand har sat deres signatur på lange aftaler med klubben.
Forsvarskaptajn Tobias Salquist, der har spillet et strålende 2021, har skrevet under på en kontrakt gældende frem 31. december 2025, mens midtbanestrategen Mark Brink har forlænget til sommeren 2025.
Så er der pålidelige Anders Klynge, der også har skrevet til sommeren 2025, mens den unge og spændende back Oliver Sonne har underskrevet en ny aftale til sommeren 2026.
Jesper Stüker, der som sportschef har haft tralvt, siger om Salquist-forlængelsen.
– Tobias Salquist og Silkeborg IF har været det helt perfekte match, og i hele 2021 har han opretholdt et meget højt niveau og været kraftigt medvirkende til SIFs nogle gange lidt oversete, bomstærke defensiv. Tobias Salquist har udviklet sig til at være en leder både på og uden for banen, og vi er meget glade for at have sikret os en kontraktforlængelse med ham, så vi sammen kan lægge endnu flere lag på hans præstationer og betydning for holdet.
Og om midtbanespiller Mark Brink lyder det:
– Mark Brink er siden sit skifte fra Esbjerg til Silkeborg blevet en meget vigtig spiller i SIF, hvor han passer perfekt ind i Kent Nielsens system med sine mange kilometer, boldsikkerhed og distributionsevner. Det er ikke tilfældigt, at han er den spiller i 3F Superligaen, der har flest afleveringer i sæsonen indtil videre, og vi er meget glade for, at vi nu har sikret os en ny aftale med Mark Brink, siger sportschef Jesper Stüker.
Tobias Salquist blev hentet på en fri transfer, efter han senest var i Hobro IK, i starten af 2021, mens Mark Brink sidste år blev købt i Esbjerg fB. Anders Klynge rykkede i sommeren 2020 til SIF fra OB, og så kom Oliver Sonne i sommer til klubben fra HB Køge.
Silkeborg IF overvintrer på Superligaens sjetteplads.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
