For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.
I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.
Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.
– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.
Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.
Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid.
– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år, så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.
Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?
– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.
Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.
– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.
21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge.
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
