Angriber overvejer at vende hjem til dansk fodbold

Den 21-årige angriber Mathias Jørgensen står uden kontrakt og kunne snildt se sig selv vende tilbage til Danmark.



For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.

I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.

Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.

– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.

Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.

Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid. 

– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år,  så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.

Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?

– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.

Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.

– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.

21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge. 





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brian Riemer giver råd til storklub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Højlund med helterolle for Napoli

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Til tider virkede han modløs og opgivende

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Peger på særligt problem for Superligaen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Marseille kan overraske i Le Classique