For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.
I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.
Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.
– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.
Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.
Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid.
– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år, så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.
Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?
– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.
Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.
– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.
21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG