Angriber overvejer at vende hjem til dansk fodbold

Den 21-årige angriber Mathias Jørgensen står uden kontrakt og kunne snildt se sig selv vende tilbage til Danmark.



For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.

I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.

Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.

– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:

– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.

Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.

Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid. 

– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år,  så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.

Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?

– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.

Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.

– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.

21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge. 







LIVE

LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Kasper Hjulmand

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC København afviser konspirationsteori

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner