For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.
I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.
Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.
– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.
Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.
Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid.
– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år, så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.
Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?
– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.
Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.
– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.
21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER