For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.
I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.
Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.
– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.
Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.
Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid.
– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år, så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.
Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?
– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.
Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.
– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.
21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
