For lige under tre år siden flyttede Mathias Jørgensen som 18-årig fra Odense til New York, da han skiftede OB ud med New York Red Bulls i en større millionhandel. Nu kan den i dag 21-årige angriber være på vej over Atlanten og tilbage til Danmark igen.
I sidste uge meddelte den amerikanske klub, at de ikke udnytter en option på at forlænge Mathias Jørgensens kontrakt for 2022. Derfor står den hurtigløbende angriber nu uden kontrakt.
Af den grund er han rejst tilbage til Danmark, og det kan sagtens være på dansk jord, at han også finder sin næste arbejdsgiver.
– Jeg er åben for det hele. Der er ingen tvivl om, at Danmark vil være et godt sted at starte, siger Mathias Jørgensen til tipsbladet.dk og uddyber:
– Nu har jeg brugt tre år ude, og det er ikke gået helt som håbet, så Danmark er et godt sted at komme hjem og genstarte det hele. Hvis jeg blev ude, ville der nok være et nyt sprog og en ny kultur, jeg skulle lære, og det tager også tid. Nu er jeg heller ikke 18 år mere, så Danmark vil være et godt sted at starte.
Siden skiftet til MLS har Mathias Jørgensen ikke ligefrem badet i førsteholdsfodbold. 14 kampe blev det til for Red Bulls førstehold, og som lejesvend i AGF i foråret blev det grundet skader også kun til én optræden.
Derfor skal han nu finde et sted, hvor der er gode udsigter til spilletid.
– Jeg skal ud og spille noget fodbold. Jeg skal finde et sted, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig og spille og få vist nogle af mine kvaliteter frem. De kvaliteter, jeg blev solgt på. Jeg er stadig kun 21 år, så jeg har stadig en masse år foran mig og en masse jeg skal lære og man lærer bedst af at spille fodboldkampe, så det vil være en god start at komme et sted hen, hvor jeg kan kæmpe mig til spilletid godt og hurtigt, lyder det fra danskeren.
Har du eller dit bagland allerede været i dialog med nogen klubber?
– Nu har jeg sat min agent på det meste, når der kom henvendelser, efter at bruddet med Red Bull blev offentliggjort. I respekt for klubben har vi ikke søgt markedet, før Red Bull meldte noget officielt ud. Da de gjorde det, har jeg da også fået godt med henvendelser, som er gået videre til min agent, og så sorterer vi i det og tager en beslutning ud fra, hvad der er bedst for min fremtid.
Selvom det først var i sidste uge, at New York Red Bulls meldte officielt ud, at klubben ikke forlænger med den danske angriber, kom det på ingen måde som en overraskelse for Mathias Jørgensen. Han var også selv opsat på, at samarbejdet skulle stoppe nu.
– Som jeg ser på det lige nu, ville jeg ikke være blevet, for jeg kunne godt se, hvor tingene pegede allerede henad i sommer, da jeg kom tilbage (fra AGF-lejeopholdet, red.). Sådan som det sidste halve år har forløbet, har jeg været afklaret med, at det ikke skulle fortsætte. Det har man kunnet se i kortene, siger den tidligere OB-angriber.
21-årige Mathias Jørgensen står noteret for 17 kampe i Superligaen med to mål til følge.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Alexander Lind blæst bagover
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år