Viborg FF og målmand Mikkel Andersen valgte kort inden afslutningen på denne sæson at gå hver til sit efter to års samarbejde.
Kontrakten med Viborg FF udløb denne sommer, og det var ikke planen at forlænge samarbejdet, da Mikkel Andersen har en ambition om at spille flere kampe, end han gjorde i Viborg.
Den 34-årige keeper har fortsat mod på meget mere fodbold, hvilket han også slog fast, da han forlod Viborg, og derfor holder han lige nu formen ved lige i AGF.
Det bekræfter han i en besked til Tipsbladet.
– Som det er nu, har jeg trænet med siden mandag. Og så tager jeg en dag af gangen, lyder det fra Mikkel Andersen.
AGF er faktisk i en situation, hvor Jesper Hansen er deres eneste keeper i førsteholdstruppen, da Per Kristian Bråtveit har forladt klubben. Derfor er det også et erklæret mål for AGF at hente en ny keeper.
Det fortalte Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse tidligere på ugen.
– Vi kigger efter en målmand og en venstre midtstopper. Det er blevet en prioritet i kraft af Bissecks situation. Men jeg kan også være kedelig og sige, at vi måske kigger på 11 positioner, fordi vi jo hele tiden holder øje, fastslår sportschefen, der ikke vil ud med, om han leder efter en ny førstekeeper eller en substitut for veteranen Jesper Hansen:
– Når vi skal hente en ny målmand, så henter vi den bedste, vi kan finde, og så må det være konkurrencen, som afgør, hvem der skal spille.
AGF forlængede kort før afslutningen på sidste sæson aftalen med Jesper Hansen, så den løber frem til sommeren 2024. Tiden må vise, om Mikkel Andersen bliver hans makker i AGF.
Mikkel Andersen har en fortid i AB, inden han i en ung alder drog til England, hvor han var forbi flere forskellige klubber. I 2015 vendte han hjem til Danmark og FC Midtjylland, og foruden et kort ophold i norske Brann i 2021 har han lige siden tilbragt karrieren på dansk jord.
Det blev til ti kampe for Viborg FF, hvor han stod i skyggen af Lucas Lund Pedersen..
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
AGF køber ham
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
OPTAKT