Kontraktfri målmand træner med i AGF

Efter afskeden med Viborg FF holder Mikkel Andersen formen ved lige i AGF.



Viborg FF og målmand Mikkel Andersen valgte kort inden afslutningen på denne sæson at gå hver til sit efter to års samarbejde.

Kontrakten med Viborg FF udløb denne sommer, og det var ikke planen at forlænge samarbejdet, da Mikkel Andersen har en ambition om at spille flere kampe, end han gjorde i Viborg.

Den 34-årige keeper har fortsat mod på meget mere fodbold, hvilket han også slog fast, da han forlod Viborg, og derfor holder han lige nu formen ved lige i AGF.

Det bekræfter han i en besked til Tipsbladet.

– Som det er nu, har jeg trænet med siden mandag. Og så tager jeg en dag af gangen, lyder det fra Mikkel Andersen.

AGF er faktisk i en situation, hvor Jesper Hansen er deres eneste keeper i førsteholdstruppen, da Per Kristian Bråtveit har forladt klubben. Derfor er det også et erklæret mål for AGF at hente en ny keeper.

Det fortalte Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse tidligere på ugen.

– Vi kigger efter en målmand og en venstre midtstopper. Det er blevet en prioritet i kraft af Bissecks situation. Men jeg kan også være kedelig og sige, at vi måske kigger på 11 positioner, fordi vi jo hele tiden holder øje, fastslår sportschefen, der ikke vil ud med, om han leder efter en ny førstekeeper eller en substitut for veteranen Jesper Hansen:

– Når vi skal hente en ny målmand, så henter vi den bedste, vi kan finde, og så må det være konkurrencen, som afgør, hvem der skal spille.

AGF forlængede kort før afslutningen på sidste sæson aftalen med Jesper Hansen, så den løber frem til sommeren 2024. Tiden må vise, om Mikkel Andersen bliver hans makker i AGF.

Mikkel Andersen har en fortid i AB, inden han i en ung alder drog til England, hvor han var forbi flere forskellige klubber. I 2015 vendte han hjem til Danmark og FC Midtjylland, og foruden et kort ophold i norske Brann i 2021 har han lige siden tilbragt karrieren på dansk jord.

Det blev til ti kampe for Viborg FF, hvor han stod i skyggen af Lucas Lund Pedersen..





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Ruben Amorim favorit til dette job



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Brøndby IF – AGF

Monstersalg: FC København-boss jubler

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Iran kommer med krav før VM

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid

De er tilbage i Superligaen

Silkeborg IF – FC København

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag

Wolfsburg – Bayern



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby