Kontraktfri målmand træner med i AGF

Efter afskeden med Viborg FF holder Mikkel Andersen formen ved lige i AGF.



Viborg FF og målmand Mikkel Andersen valgte kort inden afslutningen på denne sæson at gå hver til sit efter to års samarbejde.

Kontrakten med Viborg FF udløb denne sommer, og det var ikke planen at forlænge samarbejdet, da Mikkel Andersen har en ambition om at spille flere kampe, end han gjorde i Viborg.

Den 34-årige keeper har fortsat mod på meget mere fodbold, hvilket han også slog fast, da han forlod Viborg, og derfor holder han lige nu formen ved lige i AGF.

Det bekræfter han i en besked til Tipsbladet.

– Som det er nu, har jeg trænet med siden mandag. Og så tager jeg en dag af gangen, lyder det fra Mikkel Andersen.

AGF er faktisk i en situation, hvor Jesper Hansen er deres eneste keeper i førsteholdstruppen, da Per Kristian Bråtveit har forladt klubben. Derfor er det også et erklæret mål for AGF at hente en ny keeper.

Det fortalte Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse tidligere på ugen.

– Vi kigger efter en målmand og en venstre midtstopper. Det er blevet en prioritet i kraft af Bissecks situation. Men jeg kan også være kedelig og sige, at vi måske kigger på 11 positioner, fordi vi jo hele tiden holder øje, fastslår sportschefen, der ikke vil ud med, om han leder efter en ny førstekeeper eller en substitut for veteranen Jesper Hansen:

– Når vi skal hente en ny målmand, så henter vi den bedste, vi kan finde, og så må det være konkurrencen, som afgør, hvem der skal spille.

AGF forlængede kort før afslutningen på sidste sæson aftalen med Jesper Hansen, så den løber frem til sommeren 2024. Tiden må vise, om Mikkel Andersen bliver hans makker i AGF.

Mikkel Andersen har en fortid i AB, inden han i en ung alder drog til England, hvor han var forbi flere forskellige klubber. I 2015 vendte han hjem til Danmark og FC Midtjylland, og foruden et kort ophold i norske Brann i 2021 har han lige siden tilbragt karrieren på dansk jord.

Det blev til ti kampe for Viborg FF, hvor han stod i skyggen af Lucas Lund Pedersen..







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Blå må fighte benhårdt mod Himmelblå

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Manchester United – Nottingham Forest

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten