Kontraktfri målmand træner med i AGF

Efter afskeden med Viborg FF holder Mikkel Andersen formen ved lige i AGF.



Viborg FF og målmand Mikkel Andersen valgte kort inden afslutningen på denne sæson at gå hver til sit efter to års samarbejde.

Kontrakten med Viborg FF udløb denne sommer, og det var ikke planen at forlænge samarbejdet, da Mikkel Andersen har en ambition om at spille flere kampe, end han gjorde i Viborg.

Den 34-årige keeper har fortsat mod på meget mere fodbold, hvilket han også slog fast, da han forlod Viborg, og derfor holder han lige nu formen ved lige i AGF.

Det bekræfter han i en besked til Tipsbladet.

– Som det er nu, har jeg trænet med siden mandag. Og så tager jeg en dag af gangen, lyder det fra Mikkel Andersen.

AGF er faktisk i en situation, hvor Jesper Hansen er deres eneste keeper i førsteholdstruppen, da Per Kristian Bråtveit har forladt klubben. Derfor er det også et erklæret mål for AGF at hente en ny keeper.

Det fortalte Stig Inge Bjørnebye til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse tidligere på ugen.

– Vi kigger efter en målmand og en venstre midtstopper. Det er blevet en prioritet i kraft af Bissecks situation. Men jeg kan også være kedelig og sige, at vi måske kigger på 11 positioner, fordi vi jo hele tiden holder øje, fastslår sportschefen, der ikke vil ud med, om han leder efter en ny førstekeeper eller en substitut for veteranen Jesper Hansen:

– Når vi skal hente en ny målmand, så henter vi den bedste, vi kan finde, og så må det være konkurrencen, som afgør, hvem der skal spille.

AGF forlængede kort før afslutningen på sidste sæson aftalen med Jesper Hansen, så den løber frem til sommeren 2024. Tiden må vise, om Mikkel Andersen bliver hans makker i AGF.

Mikkel Andersen har en fortid i AB, inden han i en ung alder drog til England, hvor han var forbi flere forskellige klubber. I 2015 vendte han hjem til Danmark og FC Midtjylland, og foruden et kort ophold i norske Brann i 2021 har han lige siden tilbragt karrieren på dansk jord.

Det blev til ti kampe for Viborg FF, hvor han stod i skyggen af Lucas Lund Pedersen..





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tuchel forsvarer sin taktik

Voldsom kritik

Spændende transfermelding om Maxsø

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Messi sætter ord på vildt drama



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Det var verdens undergang’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind