BRØNBDY (Tipsbladet): Mayckel Lahdo er snart fortid i Brøndby IF.
Eller er han?
Den svenske kantspiller sagde efter sejren over FC Midtjylland, hvor han med både mål og assist blev den store helt, at han er overrasket over, at han ikke får lov til at fortsætte i Brøndby.
I lejeaftalen med AZ Alkmaar er der en købsoption. En option, som Brøndby som udgangspunkt ikke vil tage i brug, da man allerede har meldt ud, at Lahdo forlader klubben til sommer, men det virker til, at det godt kan ændre sig.
Efter tirsdagens træning fortalte Steve Cooper, at døren stadig er åben for Lahdo, og at man vil tage en snak om det efter torsdagens kamp mod FC København.

– Som jeg tidligere har sagt, så havde han udfordringer med formen, da han kom hertil, så det har taget tid at få ham dertil, hvor han er nu. Han var meget iøjnefaldende mod FC Midtjylland, hvor han bidrog med både mål og assist.
– Jeg ser ham hver dag på træningsbanen, og jeg ser ham steppe op, for han kom næsten fra 0 med hans form, og jeg ved godt, der er gået lang tid, men han har ikke fået den spilletid, han eller vi ville have, for vi spiller ikke så mange kampe.
– Men hans form er kommet lidt på det forkerte tidspunkt for ham, for hans lejeaftaler udløber – på papiret.
– Det er nogle gange nemmere at lave et nej om til et ja end at lave et ja om til et nej. Men jeg har ikke koncentreret mig meget om det, for vi har en stor kamp foran os, men de samtaler vil nok komme efter torsdag.
Så er døren stadig åben for ham?
– Døren er åben for alle. Men vi kommer ikke til at snakke om det mellem kampen mod FC Midtjylland og slutfløjtet på torsdag. Alt fokus er nu på torsdag aften, og så kommer vi til at se på, hvad der skal ske. Ikke kun med Mayckel men med alle, siger Steve Cooper.
Mayckel Lahdo har kontrakt til sommeren 2027 i AZ Alkmaar.
Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at man i Brøndby håber på at kunne lande en aftale med Ben Godfrey, hvis lejeaftale også udløber. Læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Elias Jelert færdig
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT