Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

FCK-boss Sune Smith-Nielsen møder hård kritik i Spilxperten-programmet 'Højt Spil'.



Kunne FC København bruge German Onugkha, eller kunne de ikke?  

Det er ikke så nemt at blive klog på.  

Efter Conference League-kampen mod Chelsea blev FCK-bossen Sune Smith-Nielsen spurgt ind til den russiske lejesvend, der scorer mål på samlebånd i Vejle, og her var svaret ikke til at tage fejl af.  

– Det har vist sig at være det rigtige. Han skulle ud for at have al den spilletid, som er vigtig for ham. Han stod ikke til at få spilletid her. Det havde han ikke fået, så han havde ikke gjort nogen forskel, sagde han efter kampen i London.  

Men nu er der kommet andre boller på suppen. Efter nederlaget til Viborg udtalte Sune Smith-Nielsen følgende:  

– Jeg kan sgu godt forstå, at man tænker sit, når man ser ham lave to mål i dag og er topscorer i foråret. De mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Vi kan ikke lave det om. Vi må evaluere på til sommer, men det er da klart, at lige nu kunne han have været stærk at have i truppen, sagde han efter Viborg-kampen.  

Og de udtalelser får fodboldeksperterne Lasse Fosgaard og David Boysen til at ryste på hovedet. I SpilXperten-programmet Højt Spil undrer de tidligere fodboldspillere sig over valgene i FCK.  

– Det er så torskedumt, for FCK har pengene til at beholde ham, så de kunne bruge ham, hvis de fik brug for ham, og hvis de ikke fik brug for ham, kunne de lade være med at bruge ham.  

– Sune Smith ser rigtig, rigtig dum ud lige nu, og han har nok også selv læst, at folk fandt hans første udtalelser lidt sjove, og så er det jo meget nemt nu til dags at ændre holdning, siger Lasse Fosgaard i programmet.  

David Boysen stemmer i:  

– Det må gøre ondt på ham (Sune Smith-Nielsen, red.) at indrømme det her. Han har jo længe sagt, at det var den rette beslutning, og at der ikke var plads til ham i truppen, og at han ikke ville få spilletid. Det gør jo så ondt at skulle indrømme det her, men han har nok tænkt, at han ville slippe lidt for spørgsmålene fremover, hvis han indrømmede nu, men det tror jeg ikke, han gør, siger Boysen.  

Se hele programmet her.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Lurer på varm VM-profil

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr