Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

FCK-boss Sune Smith-Nielsen møder hård kritik i Spilxperten-programmet 'Højt Spil'.



Kunne FC København bruge German Onugkha, eller kunne de ikke?  

Det er ikke så nemt at blive klog på.  

Efter Conference League-kampen mod Chelsea blev FCK-bossen Sune Smith-Nielsen spurgt ind til den russiske lejesvend, der scorer mål på samlebånd i Vejle, og her var svaret ikke til at tage fejl af.  

– Det har vist sig at være det rigtige. Han skulle ud for at have al den spilletid, som er vigtig for ham. Han stod ikke til at få spilletid her. Det havde han ikke fået, så han havde ikke gjort nogen forskel, sagde han efter kampen i London.  

Men nu er der kommet andre boller på suppen. Efter nederlaget til Viborg udtalte Sune Smith-Nielsen følgende:  

– Jeg kan sgu godt forstå, at man tænker sit, når man ser ham lave to mål i dag og er topscorer i foråret. De mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Vi kan ikke lave det om. Vi må evaluere på til sommer, men det er da klart, at lige nu kunne han have været stærk at have i truppen, sagde han efter Viborg-kampen.  

Og de udtalelser får fodboldeksperterne Lasse Fosgaard og David Boysen til at ryste på hovedet. I SpilXperten-programmet Højt Spil undrer de tidligere fodboldspillere sig over valgene i FCK.  

– Det er så torskedumt, for FCK har pengene til at beholde ham, så de kunne bruge ham, hvis de fik brug for ham, og hvis de ikke fik brug for ham, kunne de lade være med at bruge ham.  

– Sune Smith ser rigtig, rigtig dum ud lige nu, og han har nok også selv læst, at folk fandt hans første udtalelser lidt sjove, og så er det jo meget nemt nu til dags at ændre holdning, siger Lasse Fosgaard i programmet.  

David Boysen stemmer i:  

– Det må gøre ondt på ham (Sune Smith-Nielsen, red.) at indrømme det her. Han har jo længe sagt, at det var den rette beslutning, og at der ikke var plads til ham i truppen, og at han ikke ville få spilletid. Det gør jo så ondt at skulle indrømme det her, men han har nok tænkt, at han ville slippe lidt for spørgsmålene fremover, hvis han indrømmede nu, men det tror jeg ikke, han gør, siger Boysen.  

Se hele programmet her.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Supercomputer: De vinder Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Køb, køb, køb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

AGF – Brøndby IF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Skyder Brøndby-transfer ned

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF