Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

FCK-boss Sune Smith-Nielsen møder hård kritik i Spilxperten-programmet 'Højt Spil'.



Kunne FC København bruge German Onugkha, eller kunne de ikke?  

Det er ikke så nemt at blive klog på.  

Efter Conference League-kampen mod Chelsea blev FCK-bossen Sune Smith-Nielsen spurgt ind til den russiske lejesvend, der scorer mål på samlebånd i Vejle, og her var svaret ikke til at tage fejl af.  

– Det har vist sig at være det rigtige. Han skulle ud for at have al den spilletid, som er vigtig for ham. Han stod ikke til at få spilletid her. Det havde han ikke fået, så han havde ikke gjort nogen forskel, sagde han efter kampen i London.  

Men nu er der kommet andre boller på suppen. Efter nederlaget til Viborg udtalte Sune Smith-Nielsen følgende:  

– Jeg kan sgu godt forstå, at man tænker sit, når man ser ham lave to mål i dag og er topscorer i foråret. De mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Vi kan ikke lave det om. Vi må evaluere på til sommer, men det er da klart, at lige nu kunne han have været stærk at have i truppen, sagde han efter Viborg-kampen.  

Og de udtalelser får fodboldeksperterne Lasse Fosgaard og David Boysen til at ryste på hovedet. I SpilXperten-programmet Højt Spil undrer de tidligere fodboldspillere sig over valgene i FCK.  

– Det er så torskedumt, for FCK har pengene til at beholde ham, så de kunne bruge ham, hvis de fik brug for ham, og hvis de ikke fik brug for ham, kunne de lade være med at bruge ham.  

– Sune Smith ser rigtig, rigtig dum ud lige nu, og han har nok også selv læst, at folk fandt hans første udtalelser lidt sjove, og så er det jo meget nemt nu til dags at ændre holdning, siger Lasse Fosgaard i programmet.  

David Boysen stemmer i:  

– Det må gøre ondt på ham (Sune Smith-Nielsen, red.) at indrømme det her. Han har jo længe sagt, at det var den rette beslutning, og at der ikke var plads til ham i truppen, og at han ikke ville få spilletid. Det gør jo så ondt at skulle indrømme det her, men han har nok tænkt, at han ville slippe lidt for spørgsmålene fremover, hvis han indrømmede nu, men det tror jeg ikke, han gør, siger Boysen.  

Se hele programmet her.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

FC København-transfer bremses af denne årsag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De har spurgt på Gustav Isaksen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Maxsø træner med i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Frankrig – Spanien

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?