Hård FCK-kritik: ‘Han ser rigtig, rigtig dum ud’

FCK-boss Sune Smith-Nielsen møder hård kritik i Spilxperten-programmet 'Højt Spil'.



Kunne FC København bruge German Onugkha, eller kunne de ikke?  

Det er ikke så nemt at blive klog på.  

Efter Conference League-kampen mod Chelsea blev FCK-bossen Sune Smith-Nielsen spurgt ind til den russiske lejesvend, der scorer mål på samlebånd i Vejle, og her var svaret ikke til at tage fejl af.  

– Det har vist sig at være det rigtige. Han skulle ud for at have al den spilletid, som er vigtig for ham. Han stod ikke til at få spilletid her. Det havde han ikke fået, så han havde ikke gjort nogen forskel, sagde han efter kampen i London.  

Men nu er der kommet andre boller på suppen. Efter nederlaget til Viborg udtalte Sune Smith-Nielsen følgende:  

– Jeg kan sgu godt forstå, at man tænker sit, når man ser ham lave to mål i dag og er topscorer i foråret. De mål kunne vi godt have brugt, det er der ingen tvivl om. 

– Vi kan ikke lave det om. Vi må evaluere på til sommer, men det er da klart, at lige nu kunne han have været stærk at have i truppen, sagde han efter Viborg-kampen.  

Og de udtalelser får fodboldeksperterne Lasse Fosgaard og David Boysen til at ryste på hovedet. I SpilXperten-programmet Højt Spil undrer de tidligere fodboldspillere sig over valgene i FCK.  

– Det er så torskedumt, for FCK har pengene til at beholde ham, så de kunne bruge ham, hvis de fik brug for ham, og hvis de ikke fik brug for ham, kunne de lade være med at bruge ham.  

– Sune Smith ser rigtig, rigtig dum ud lige nu, og han har nok også selv læst, at folk fandt hans første udtalelser lidt sjove, og så er det jo meget nemt nu til dags at ændre holdning, siger Lasse Fosgaard i programmet.  

David Boysen stemmer i:  

– Det må gøre ondt på ham (Sune Smith-Nielsen, red.) at indrømme det her. Han har jo længe sagt, at det var den rette beslutning, og at der ikke var plads til ham i truppen, og at han ikke ville få spilletid. Det gør jo så ondt at skulle indrømme det her, men han har nok tænkt, at han ville slippe lidt for spørgsmålene fremover, hvis han indrømmede nu, men det tror jeg ikke, han gør, siger Boysen.  

Se hele programmet her.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Stopper karrieren