Kræver ændring i Superligaen: Skal være forbudt

TV 2-eksperterne David Nielsen og Mads Junker har svært ved at forstå, hvorfor det er tilladt at spille på kunstgræs i Superligaen.



Det er mange hold i Superligaen, der har det rigtigt svært, når turen går til Farum og Silkeborg. 

Både FC Nordsjælland og Silkeborg IF spiller på kunstgræs på hjemmebane og praktiserer en spillestil, der er indrettet efter det underlag. Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen burde de to Superliga-klubber dog slet ikke have lov til at spille på kunstgræs. 

– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel.

– Jeg må ærligt indrømme, at mit første trænerjob i en stor liga i Skandinavien, det var på kunstgræs (i Strømsgodset, red.), og jeg må bare sige: Det er Søren Banjomus-fodbold. Du kan kun spille på én måde. Pasningsspil langs jorden er det, alle gerne vil se, og derfor bliver de her klubber, der spiller på kunstgræs, rost for at spille så flot. Men du kan guddødemig ikke spille på andre måder, hvis du skal være konkurrencedygtig, siger David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne'.  

Mads Junker er enig i, at kunstgræs ikke bør være et tilladt underlag i Superligaen. 

– Det ér anderledes. Det er en anden form for fodbold, og det er mærkeligt, at du må gøre det. Jeg synes ikke, at det er så mærkeligt i Norge, fordi naturen af gode grunde gør, at det kan være svært at spille fodbold i mere end fire-fem måneder om året (på almindeligt græs, red.).

– Men i Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, lyder det fra Mads Junker.  

Netop Silkeborg og FC Nordsjælland mødtes søndag i Superligaen, hvor førstnævnte hentede en overbevisende 4-1-sejr på hjemmebane. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Frankrig – Marokko

Her er danskers millionløn i Lazio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Forventer klubskifte



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’