Det er mange hold i Superligaen, der har det rigtigt svært, når turen går til Farum og Silkeborg.
Både FC Nordsjælland og Silkeborg IF spiller på kunstgræs på hjemmebane og praktiserer en spillestil, der er indrettet efter det underlag. Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen burde de to Superliga-klubber dog slet ikke have lov til at spille på kunstgræs.
– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel.
– Jeg må ærligt indrømme, at mit første trænerjob i en stor liga i Skandinavien, det var på kunstgræs (i Strømsgodset, red.), og jeg må bare sige: Det er Søren Banjomus-fodbold. Du kan kun spille på én måde. Pasningsspil langs jorden er det, alle gerne vil se, og derfor bliver de her klubber, der spiller på kunstgræs, rost for at spille så flot. Men du kan guddødemig ikke spille på andre måder, hvis du skal være konkurrencedygtig, siger David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne'.
Mads Junker er enig i, at kunstgræs ikke bør være et tilladt underlag i Superligaen.
– Det ér anderledes. Det er en anden form for fodbold, og det er mærkeligt, at du må gøre det. Jeg synes ikke, at det er så mærkeligt i Norge, fordi naturen af gode grunde gør, at det kan være svært at spille fodbold i mere end fire-fem måneder om året (på almindeligt græs, red.).
– Men i Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, lyder det fra Mads Junker.
Netop Silkeborg og FC Nordsjælland mødtes søndag i Superligaen, hvor førstnævnte hentede en overbevisende 4-1-sejr på hjemmebane.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Superligaen dropper det
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir