Kræver ændring i Superligaen: Skal være forbudt

TV 2-eksperterne David Nielsen og Mads Junker har svært ved at forstå, hvorfor det er tilladt at spille på kunstgræs i Superligaen.



Det er mange hold i Superligaen, der har det rigtigt svært, når turen går til Farum og Silkeborg. 

Både FC Nordsjælland og Silkeborg IF spiller på kunstgræs på hjemmebane og praktiserer en spillestil, der er indrettet efter det underlag. Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen burde de to Superliga-klubber dog slet ikke have lov til at spille på kunstgræs. 

– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel.

– Jeg må ærligt indrømme, at mit første trænerjob i en stor liga i Skandinavien, det var på kunstgræs (i Strømsgodset, red.), og jeg må bare sige: Det er Søren Banjomus-fodbold. Du kan kun spille på én måde. Pasningsspil langs jorden er det, alle gerne vil se, og derfor bliver de her klubber, der spiller på kunstgræs, rost for at spille så flot. Men du kan guddødemig ikke spille på andre måder, hvis du skal være konkurrencedygtig, siger David Nielsen i TV 2-programmet 'Tirsdagstrænerne'.  

Mads Junker er enig i, at kunstgræs ikke bør være et tilladt underlag i Superligaen. 

– Det ér anderledes. Det er en anden form for fodbold, og det er mærkeligt, at du må gøre det. Jeg synes ikke, at det er så mærkeligt i Norge, fordi naturen af gode grunde gør, at det kan være svært at spille fodbold i mere end fire-fem måneder om året (på almindeligt græs, red.).

– Men i Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, lyder det fra Mads Junker.  

Netop Silkeborg og FC Nordsjælland mødtes søndag i Superligaen, hvor førstnævnte hentede en overbevisende 4-1-sejr på hjemmebane. 

Loading Poll…

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Premier League-klub går all-in

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Bayern – PSG

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Arsenal er i Champions League-finalen