De engelske fodboldstjerner Jamie Vardy og Wayne Rooneys hustruer er endt i retten.
Sagen blev torsdag forelagt High Court, hvor en dommer fredag vil vurdere, om der skal indledes en egentlig retssag.
Leicester-angriberen Jamie Vardys hustru, Rebekah, mener, at Wayne Rooneys kone, Coleen, har udsat hende for bagvaskelse.
Coleen Rooney kunne sidste år læse ting om sit privatliv i engelske medier, og efterfølgende beskyldte hun på Instagram Rebekah Vardy for at have lækket historierne.
Den påstand ville Rebekah Vardy ikke finde sig i, og i et forsøg på at blive renset er sagen nu endt i retten.
Coleen Rooney har forklaret, at hun i sin jagt på at finde ud af, hvem der lækkede sager omkring hendes privatliv til medierne, sporede sig ind på Rebekah Vardy.
Det gjorde hun ved at gøre det umuligt for sine Instagram-følgere at læse hendes updates – bortset fra Vardy. Og da historierne endte i medierne, så mente Rooney, at de måtte komme fra Vardy.
Rebekah Vardy har flere gange afvist påstanden og forklaret, at hun ikke har behov for at sælge historier til medierne.
Vardy har blandt andet hævdet, at andre har haft adgang til hendes Instagram-konto og kan have læst med.
Ingen af de to kvinder var torsdag til stede i High Court, men i en udtalelse fra Vardy kom det frem, at beskyldningerne fra Rooney forårsagede stor stress.
Rebekah Vardy var på det tidspunkt gravid og frygtede at miste sit endnu ufødte barn på grund af Coleen Rooneys anklage.
Vardys advokat bad torsdag om en udsættelse af sagen indtil februar for at muliggøre et forlig mellem de to parter.
Jamie Vardy har i mange år optrådt for Leicester og endte i sidste sæson som topscorer i Premier League. Wayne Rooney er efter en stor karriere i blandt andet Manchester United nu spillende træner i Derby.
/ritzau/AFP
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
