De engelske fodboldstjerner Jamie Vardy og Wayne Rooneys hustruer er endt i retten.
Sagen blev torsdag forelagt High Court, hvor en dommer fredag vil vurdere, om der skal indledes en egentlig retssag.
Leicester-angriberen Jamie Vardys hustru, Rebekah, mener, at Wayne Rooneys kone, Coleen, har udsat hende for bagvaskelse.
Coleen Rooney kunne sidste år læse ting om sit privatliv i engelske medier, og efterfølgende beskyldte hun på Instagram Rebekah Vardy for at have lækket historierne.
Den påstand ville Rebekah Vardy ikke finde sig i, og i et forsøg på at blive renset er sagen nu endt i retten.
Coleen Rooney har forklaret, at hun i sin jagt på at finde ud af, hvem der lækkede sager omkring hendes privatliv til medierne, sporede sig ind på Rebekah Vardy.
Det gjorde hun ved at gøre det umuligt for sine Instagram-følgere at læse hendes updates – bortset fra Vardy. Og da historierne endte i medierne, så mente Rooney, at de måtte komme fra Vardy.
Rebekah Vardy har flere gange afvist påstanden og forklaret, at hun ikke har behov for at sælge historier til medierne.
Vardy har blandt andet hævdet, at andre har haft adgang til hendes Instagram-konto og kan have læst med.
Ingen af de to kvinder var torsdag til stede i High Court, men i en udtalelse fra Vardy kom det frem, at beskyldningerne fra Rooney forårsagede stor stress.
Rebekah Vardy var på det tidspunkt gravid og frygtede at miste sit endnu ufødte barn på grund af Coleen Rooneys anklage.
Vardys advokat bad torsdag om en udsættelse af sagen indtil februar for at muliggøre et forlig mellem de to parter.
Jamie Vardy har i mange år optrådt for Leicester og endte i sidste sæson som topscorer i Premier League. Wayne Rooney er efter en stor karriere i blandt andet Manchester United nu spillende træner i Derby.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
