Krise-stemning: Hvad gør FC København mod SønderjyskE?

Det har været en mareridtsstart for FC København under Jess Thorup, der risikerer det tredje nederlag i træk siden præsentationen som Ståle Solbakkens afløser.



FC København-spillerne hang gevaldigt med hovedet efter mandagens nederlag til Randers FC i kampen, der skulle have skabt et positivt signal – dels for holdet nye træner Jess Thorup og dels for at bryde ud af al balladen, som Ståle Solbakkens lange snak søndag aften havde skabt.

Missionen lykkedes slet ikke og har efterladt klubben i en kaotisk uge, hvor strømmen af negative historier nærmest har stået i kø dag for dag.

FC København er at finde på Superligaens 10. plads med bare 10 point for de ni første kampe. En helt anden snak har det været i SønderjyskE, der overraskende for de fleste ligger på andenpladsen med kun et point op til førerholdet, FC Midtjylland.

SønderjyskE tager søndag mod FC København i en kamp, der vil stjæle masser af fokus – mest på grund af københavnerholdets udtalte krise.

– Det bliver rigtigt interessant at se, hvordan FCK stiller op – om det igen er med tremandsforsvaret og de principper, man bruger. For så er det ihvertfald et tegn på, at det for alvor er noget, man vil indarbejde.

– For det har været svært at få til at fungere defensivt indtil videre for et hold, der har været vant til at spille det her efterhånden berømte zoneforsvar, man har praktiseret slavisk siden Roy Hodgson kom til klubben for omkring 20 år siden, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.

– Det er voldsomt spændende, om de helt nødvendige forbedringer kommer. For man kan tale nok så meget om systemer, men der er også noget i spillernes præstationer, der tydeligt har manglet noget

– Jess Thorup har talt om, at han kunne mærke på de her spillere, at de bliver ramt, når de skal på banen efter ellers udmærkede træningspas. Det er en hamrende vigtig kamp for dem, hvis de skal have nogen form for chancer for at hænge på i medaljekampen og at jagte det mesterskab, som man fortsat går efter – ja, så skal man vinde i Haderslev. Der er meget at se frem til i søndagens kamp, lyder det fra chefredaktøren.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst, hvor SønderjyskE også får ros for den fornemme sæsonstart.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

AGF – Brøndby IF

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

Skyder Brøndby-transfer ned

FC København – Lyngby BK