FC København-spillerne hang gevaldigt med hovedet efter mandagens nederlag til Randers FC i kampen, der skulle have skabt et positivt signal – dels for holdet nye træner Jess Thorup og dels for at bryde ud af al balladen, som Ståle Solbakkens lange snak søndag aften havde skabt.
Missionen lykkedes slet ikke og har efterladt klubben i en kaotisk uge, hvor strømmen af negative historier nærmest har stået i kø dag for dag.
FC København er at finde på Superligaens 10. plads med bare 10 point for de ni første kampe. En helt anden snak har det været i SønderjyskE, der overraskende for de fleste ligger på andenpladsen med kun et point op til førerholdet, FC Midtjylland.
SønderjyskE tager søndag mod FC København i en kamp, der vil stjæle masser af fokus – mest på grund af københavnerholdets udtalte krise.
– Det bliver rigtigt interessant at se, hvordan FCK stiller op – om det igen er med tremandsforsvaret og de principper, man bruger. For så er det ihvertfald et tegn på, at det for alvor er noget, man vil indarbejde.
– For det har været svært at få til at fungere defensivt indtil videre for et hold, der har været vant til at spille det her efterhånden berømte zoneforsvar, man har praktiseret slavisk siden Roy Hodgson kom til klubben for omkring 20 år siden, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
– Det er voldsomt spændende, om de helt nødvendige forbedringer kommer. For man kan tale nok så meget om systemer, men der er også noget i spillernes præstationer, der tydeligt har manglet noget
– Jess Thorup har talt om, at han kunne mærke på de her spillere, at de bliver ramt, når de skal på banen efter ellers udmærkede træningspas. Det er en hamrende vigtig kamp for dem, hvis de skal have nogen form for chancer for at hænge på i medaljekampen og at jagte det mesterskab, som man fortsat går efter – ja, så skal man vinde i Haderslev. Der er meget at se frem til i søndagens kamp, lyder det fra chefredaktøren.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst, hvor SønderjyskE også får ros for den fornemme sæsonstart.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
NYHEDER
