FC København-spillerne hang gevaldigt med hovedet efter mandagens nederlag til Randers FC i kampen, der skulle have skabt et positivt signal – dels for holdet nye træner Jess Thorup og dels for at bryde ud af al balladen, som Ståle Solbakkens lange snak søndag aften havde skabt.
Missionen lykkedes slet ikke og har efterladt klubben i en kaotisk uge, hvor strømmen af negative historier nærmest har stået i kø dag for dag.
FC København er at finde på Superligaens 10. plads med bare 10 point for de ni første kampe. En helt anden snak har det været i SønderjyskE, der overraskende for de fleste ligger på andenpladsen med kun et point op til førerholdet, FC Midtjylland.
SønderjyskE tager søndag mod FC København i en kamp, der vil stjæle masser af fokus – mest på grund af københavnerholdets udtalte krise.
– Det bliver rigtigt interessant at se, hvordan FCK stiller op – om det igen er med tremandsforsvaret og de principper, man bruger. For så er det ihvertfald et tegn på, at det for alvor er noget, man vil indarbejde.
– For det har været svært at få til at fungere defensivt indtil videre for et hold, der har været vant til at spille det her efterhånden berømte zoneforsvar, man har praktiseret slavisk siden Roy Hodgson kom til klubben for omkring 20 år siden, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
– Det er voldsomt spændende, om de helt nødvendige forbedringer kommer. For man kan tale nok så meget om systemer, men der er også noget i spillernes præstationer, der tydeligt har manglet noget
– Jess Thorup har talt om, at han kunne mærke på de her spillere, at de bliver ramt, når de skal på banen efter ellers udmærkede træningspas. Det er en hamrende vigtig kamp for dem, hvis de skal have nogen form for chancer for at hænge på i medaljekampen og at jagte det mesterskab, som man fortsat går efter – ja, så skal man vinde i Haderslev. Der er meget at se frem til i søndagens kamp, lyder det fra chefredaktøren.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst, hvor SønderjyskE også får ros for den fornemme sæsonstart.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Messi-statue fjernes
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFER
