Krise-stemning: Hvad gør FC København mod SønderjyskE?

Det har været en mareridtsstart for FC København under Jess Thorup, der risikerer det tredje nederlag i træk siden præsentationen som Ståle Solbakkens afløser.



FC København-spillerne hang gevaldigt med hovedet efter mandagens nederlag til Randers FC i kampen, der skulle have skabt et positivt signal – dels for holdet nye træner Jess Thorup og dels for at bryde ud af al balladen, som Ståle Solbakkens lange snak søndag aften havde skabt.

Missionen lykkedes slet ikke og har efterladt klubben i en kaotisk uge, hvor strømmen af negative historier nærmest har stået i kø dag for dag.

FC København er at finde på Superligaens 10. plads med bare 10 point for de ni første kampe. En helt anden snak har det været i SønderjyskE, der overraskende for de fleste ligger på andenpladsen med kun et point op til førerholdet, FC Midtjylland.

SønderjyskE tager søndag mod FC København i en kamp, der vil stjæle masser af fokus – mest på grund af københavnerholdets udtalte krise.

– Det bliver rigtigt interessant at se, hvordan FCK stiller op – om det igen er med tremandsforsvaret og de principper, man bruger. For så er det ihvertfald et tegn på, at det for alvor er noget, man vil indarbejde.

– For det har været svært at få til at fungere defensivt indtil videre for et hold, der har været vant til at spille det her efterhånden berømte zoneforsvar, man har praktiseret slavisk siden Roy Hodgson kom til klubben for omkring 20 år siden, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.

– Det er voldsomt spændende, om de helt nødvendige forbedringer kommer. For man kan tale nok så meget om systemer, men der er også noget i spillernes præstationer, der tydeligt har manglet noget

– Jess Thorup har talt om, at han kunne mærke på de her spillere, at de bliver ramt, når de skal på banen efter ellers udmærkede træningspas. Det er en hamrende vigtig kamp for dem, hvis de skal have nogen form for chancer for at hænge på i medaljekampen og at jagte det mesterskab, som man fortsat går efter – ja, så skal man vinde i Haderslev. Der er meget at se frem til i søndagens kamp, lyder det fra chefredaktøren.

Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst, hvor SønderjyskE også får ros for den fornemme sæsonstart.





LIVE

TransferLIVE: De henter tidligere FCM-stopper

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

West Ham forventer Hermansen-skifte

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Nørgaard kommenterer exitrygte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Vil væk fra Brøndby

‘FCK er nødt til at lytte’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Medie: FC København nægter

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller