FC København-spillerne hang gevaldigt med hovedet efter mandagens nederlag til Randers FC i kampen, der skulle have skabt et positivt signal – dels for holdet nye træner Jess Thorup og dels for at bryde ud af al balladen, som Ståle Solbakkens lange snak søndag aften havde skabt.
Missionen lykkedes slet ikke og har efterladt klubben i en kaotisk uge, hvor strømmen af negative historier nærmest har stået i kø dag for dag.
FC København er at finde på Superligaens 10. plads med bare 10 point for de ni første kampe. En helt anden snak har det været i SønderjyskE, der overraskende for de fleste ligger på andenpladsen med kun et point op til førerholdet, FC Midtjylland.
SønderjyskE tager søndag mod FC København i en kamp, der vil stjæle masser af fokus – mest på grund af københavnerholdets udtalte krise.
– Det bliver rigtigt interessant at se, hvordan FCK stiller op – om det igen er med tremandsforsvaret og de principper, man bruger. For så er det ihvertfald et tegn på, at det for alvor er noget, man vil indarbejde.
– For det har været svært at få til at fungere defensivt indtil videre for et hold, der har været vant til at spille det her efterhånden berømte zoneforsvar, man har praktiseret slavisk siden Roy Hodgson kom til klubben for omkring 20 år siden, siger Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
– Det er voldsomt spændende, om de helt nødvendige forbedringer kommer. For man kan tale nok så meget om systemer, men der er også noget i spillernes præstationer, der tydeligt har manglet noget
– Jess Thorup har talt om, at han kunne mærke på de her spillere, at de bliver ramt, når de skal på banen efter ellers udmærkede træningspas. Det er en hamrende vigtig kamp for dem, hvis de skal have nogen form for chancer for at hænge på i medaljekampen og at jagte det mesterskab, som man fortsat går efter – ja, så skal man vinde i Haderslev. Der er meget at se frem til i søndagens kamp, lyder det fra chefredaktøren.
Se hele videoen med Troels Bager Thøgersen øverst, hvor SønderjyskE også får ros for den fornemme sæsonstart.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
OPTAKT
Colombia – Ghana
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
