Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/



Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Magisk aften for FC København-stjerne

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Overvejer Mathias Jensen-køb

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Fælder dom over Højlund

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Ny nedtur for Ansu Fati

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Henter dansker – får god pakke

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Presset Frank: Her er vores store problem

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!