Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/



Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Sergio Ramos i chokskifte?

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Video: AGF sænket af panenka-straffe

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Vild med ny Eriksen-løsning

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Klar besked til FCK-fans

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne