Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Newcastle henter stort talent

Det betyder intet mod Liverpool

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Thomas Frank er favorit til jobbet

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Denne dansker skal erstatte Schmeichel



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Han er Superligaens ringeste målmand!

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Real Madrid – Bayern

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Sporting CP – Arsenal

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Superliga-ekspert i svime over FCK