Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Kæmpe røgslør af Brøndby

Harry Maguire i chok



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’

Arsenal vinder Premier League

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!