Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København

FC Midtjylland – FC København

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

– Jeg tror de vinder Superligaen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Ikke set i 30 år



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjernetransfer på plads alligevel

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hylder Nartey efter magisk debut

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Tottenham boykotter Viaplay

Silkeborg IF – Viborg FF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Han er på vej væk fra AGF

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

‘De er tilbage’

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”