Massiv krise i AaB: Taber igen i Superligaen

Et tidligt mål var ikke nok for nødstedte AaB, da holdet måtte gå tomhændet fra hjemmekampen mod Silkeborg.



Det blev igen et nederlag til AaB i Superligaen på trods af tidlig scoring, da de kriseramte nordjyder mødte Silkeborg IF på Aalborg Portland Park søndag eftermiddag i Superligaen.

Backen Andreas Poulsen scorede for AaB allerede i det fjerde spilleminut, før to af Silkeborgs midtbanespillere sikrede udeholdet sejren på 2-1 sent i anden halvleg.

Silkeborg havde svært ved at bryde hjemmeholdets defensiv op, efter mandskabet kom tidligt bagud, men det fandt gæsterne altså en løsning på mod slutningen.

AaB havde langt hen i kampen været fokuseret i forsvarsspillet, men to gange i anden halvleg mistede holdet koncentrationen, og det udnyttede Silkeborg.

Silkeborg var i kamp i torsdags i Conference League, og trætheden kunne ses fra kampens begyndelse, selv om flere spillere fik en tiltrængt pause fra start. Blandt andre offensivspillerne Nicklas Helenius og Kasper Kusk.

Lidt over tre minutter inde i opgøret vendte AaB’s offensive es Louka Prip spillet med en god aflevering til Andreas Poulsen, der sparkede bolden i det korte målhjørne.

Silkeborgs angriber Søren Tengstedt fik to minutter senere sendt bolden i mål til 1-1, men scoringen blev annulleret for offside på den venstrebenede spiller.

AaB fik senere i første halvleg også et mål annulleret. Denne gang var det angriberen Marco Ramkilde, der scorede, men igen blev der dømt offside.

Chancerne var ikke mange i første halvleg, og den tendens fortsatte i anden halvleg. Silkeborg formåede dog efter godt 71 minutters spil at udligne AaB’s føringsmål, da Stefan Teitur Thordarson bankede bolden op i nettaget fra tæt hold.

Silkeborg stjal alle tre point med en scoring syv minutter senere ved indskifteren Pelle Mattsson, der hamrede en returbold i mål.

AaB har 14 point efter 16 kampe i Superligaen på 11.-pladsen, der er en af de to nedrykningspladser. Silkeborg ligger efter opgøret med 24 point efter 16 opgør i den noget sjovere ende af tabellen.

/ritzau/





Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Chido Obi var ustyrlig

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg FF – Brøndby IF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Det er en gigantisk fiasko

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

FC Midtjylland kørte OB over

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF dummer sig mod Fredericia

Præsenterer Thomas Franks afløser

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

FCK-bænken var rasende!

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Boilesen peger på FC København

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Salah strålede for Liverpool

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

For første gang siden 1999!