Kriseramte AaB: Vi bløder i øjeblikket

Holdet har ikke vundet i syv forsøg, og top 6 er i høj grad i fare. Sportschefen medgiver, at AaB’erne har det svært med den aktuelle nedtur.



Cheftræner Marti Cifuentes har fået en dårlig start i AaB. Holdet har endnu ikke vundet under hans ledelse, hverken i træningskampene eller i de seks Superliga-opgør i 2021. Sportschef Inge André Olsen erkender da også over for Nordjyske, at situationen gør ondt.

AaB tabte desuden den sidste kamp i 2020 med 3-0 til AGF, og dermed er stimen uden sejr på syv kampe i streg. Før det kom holdet fra en periode med én sejr i fem opgør i alle turneringer.

Derfor har klublederne ledt med lys og lygte på en løsning på problemerne.

– Først og fremmest går det jo ud over stoltheden. Vi havde en lang aften på Hornevej (AaB’s træningsanlæg, red.) i aftes, hvor vi sad og diskuterede og vendte alle sten. Vi lægger meget arbejde i at lykkes, og derfor bløder vi også i øjeblikket.

– Vi skal tænke langsigtet, men vi må også lægge det lidt til side, for lige nu handler det kun om at slå SønderjyskE på mandag og få det boost, som en sejr vil give, siger sportschef Inge André Olsen til Nordjyske.

Senest tabte AaB onsdag aften med 2-1 til bundproppen AC Horsens. Dermed ligger holdet nu på niendepladsen og har tre point op til OB i top 6. Mellem OB og AaB ligger SønderjyskE, som er næste modstander for nordjyderne.

Hvis AaB’erne ikke var bevidste om krisens omfang i forvejen, kunne de forvisse sig om det, da de mødte ind til træning torsdag formiddag. Da havde en gruppe tilhængere hængt et banner op på træningsanlægget.

Læs mere om dét her.





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Wolfsburg – Bayern

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel lander stort job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Det var en af de værste dage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Manchester City – Brentford

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’