Kriseramte AaB: Vi bløder i øjeblikket

Holdet har ikke vundet i syv forsøg, og top 6 er i høj grad i fare. Sportschefen medgiver, at AaB’erne har det svært med den aktuelle nedtur.



Cheftræner Marti Cifuentes har fået en dårlig start i AaB. Holdet har endnu ikke vundet under hans ledelse, hverken i træningskampene eller i de seks Superliga-opgør i 2021. Sportschef Inge André Olsen erkender da også over for Nordjyske, at situationen gør ondt.

AaB tabte desuden den sidste kamp i 2020 med 3-0 til AGF, og dermed er stimen uden sejr på syv kampe i streg. Før det kom holdet fra en periode med én sejr i fem opgør i alle turneringer.

Derfor har klublederne ledt med lys og lygte på en løsning på problemerne.

– Først og fremmest går det jo ud over stoltheden. Vi havde en lang aften på Hornevej (AaB’s træningsanlæg, red.) i aftes, hvor vi sad og diskuterede og vendte alle sten. Vi lægger meget arbejde i at lykkes, og derfor bløder vi også i øjeblikket.

– Vi skal tænke langsigtet, men vi må også lægge det lidt til side, for lige nu handler det kun om at slå SønderjyskE på mandag og få det boost, som en sejr vil give, siger sportschef Inge André Olsen til Nordjyske.

Senest tabte AaB onsdag aften med 2-1 til bundproppen AC Horsens. Dermed ligger holdet nu på niendepladsen og har tre point op til OB i top 6. Mellem OB og AaB ligger SønderjyskE, som er næste modstander for nordjyderne.

Hvis AaB’erne ikke var bevidste om krisens omfang i forvejen, kunne de forvisse sig om det, da de mødte ind til træning torsdag formiddag. Da havde en gruppe tilhængere hængt et banner op på træningsanlægget.

Læs mere om dét her.






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

AGF kan ende med millionregning, men…

Liverpool – Brentford

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!