Kriseramte AaB: Vi bløder i øjeblikket

Holdet har ikke vundet i syv forsøg, og top 6 er i høj grad i fare. Sportschefen medgiver, at AaB’erne har det svært med den aktuelle nedtur.



Cheftræner Marti Cifuentes har fået en dårlig start i AaB. Holdet har endnu ikke vundet under hans ledelse, hverken i træningskampene eller i de seks Superliga-opgør i 2021. Sportschef Inge André Olsen erkender da også over for Nordjyske, at situationen gør ondt.

AaB tabte desuden den sidste kamp i 2020 med 3-0 til AGF, og dermed er stimen uden sejr på syv kampe i streg. Før det kom holdet fra en periode med én sejr i fem opgør i alle turneringer.

Derfor har klublederne ledt med lys og lygte på en løsning på problemerne.

– Først og fremmest går det jo ud over stoltheden. Vi havde en lang aften på Hornevej (AaB’s træningsanlæg, red.) i aftes, hvor vi sad og diskuterede og vendte alle sten. Vi lægger meget arbejde i at lykkes, og derfor bløder vi også i øjeblikket.

– Vi skal tænke langsigtet, men vi må også lægge det lidt til side, for lige nu handler det kun om at slå SønderjyskE på mandag og få det boost, som en sejr vil give, siger sportschef Inge André Olsen til Nordjyske.

Senest tabte AaB onsdag aften med 2-1 til bundproppen AC Horsens. Dermed ligger holdet nu på niendepladsen og har tre point op til OB i top 6. Mellem OB og AaB ligger SønderjyskE, som er næste modstander for nordjyderne.

Hvis AaB’erne ikke var bevidste om krisens omfang i forvejen, kunne de forvisse sig om det, da de mødte ind til træning torsdag formiddag. Da havde en gruppe tilhængere hængt et banner op på træningsanlægget.

Læs mere om dét her.







LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Raser over VM-tiltag

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

De vil have Victor Nelsson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Spottet i København

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Holland – Japan

AGF køber ham

Chok – henter første VM-point nogensinde

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han tager hjem fra VM

Tyskland – Curacao

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne