Kriseramte AaB: Vi bløder i øjeblikket

Holdet har ikke vundet i syv forsøg, og top 6 er i høj grad i fare. Sportschefen medgiver, at AaB’erne har det svært med den aktuelle nedtur.



Cheftræner Marti Cifuentes har fået en dårlig start i AaB. Holdet har endnu ikke vundet under hans ledelse, hverken i træningskampene eller i de seks Superliga-opgør i 2021. Sportschef Inge André Olsen erkender da også over for Nordjyske, at situationen gør ondt.

AaB tabte desuden den sidste kamp i 2020 med 3-0 til AGF, og dermed er stimen uden sejr på syv kampe i streg. Før det kom holdet fra en periode med én sejr i fem opgør i alle turneringer.

Derfor har klublederne ledt med lys og lygte på en løsning på problemerne.

– Først og fremmest går det jo ud over stoltheden. Vi havde en lang aften på Hornevej (AaB’s træningsanlæg, red.) i aftes, hvor vi sad og diskuterede og vendte alle sten. Vi lægger meget arbejde i at lykkes, og derfor bløder vi også i øjeblikket.

– Vi skal tænke langsigtet, men vi må også lægge det lidt til side, for lige nu handler det kun om at slå SønderjyskE på mandag og få det boost, som en sejr vil give, siger sportschef Inge André Olsen til Nordjyske.

Senest tabte AaB onsdag aften med 2-1 til bundproppen AC Horsens. Dermed ligger holdet nu på niendepladsen og har tre point op til OB i top 6. Mellem OB og AaB ligger SønderjyskE, som er næste modstander for nordjyderne.

Hvis AaB’erne ikke var bevidste om krisens omfang i forvejen, kunne de forvisse sig om det, da de mødte ind til træning torsdag formiddag. Da havde en gruppe tilhængere hængt et banner op på træningsanlægget.

Læs mere om dét her.






Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka




LIVE

TransferLIVE: PL-klub jagter Wolfsburg-profil

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Vanvittige scener – 416 tilbageholdt i Frankrig

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

De er interesseret i Christian Eriksen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kan sikre millioner til AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub