Fodbold-Danmark blev overvældet af en trist nyhed tirsdag. FC Midtjylland kunne meddele, at profilen Kristoffer Olsson er indlagt og i respirator på Aarhus Universitetshospital, efter at han i sidste uge mistede bevidstheden i sit hjem.
Den triste nyhed optog ikke kun Danmark, men også hele Sverige var naturligvis optaget af situationen. Det fortæller Ola Gustavsson, der er nyhedschef på FotbollDirekt.
– Der er en enorm kraft i engagementet og reaktionerne. Det er selvfølgelig slet ikke svært at forstå, men det bliver samtidig ekstra tydeligt, hvor stort et navn han har været i de sidste seks-syv år i svensk fodbold.
– Mediedækningen er på et niveau, der er meget omfattende, og det er topnyheden overalt lige nu, fortæller Gustavsson til Tipsbladet.
Hilsnerne er strømmet ind fra fodboldklubber i ind- og udland samt fra nuværende og tidligere holdkammerater, og det siger ifølge Ola Gustavsson noget om Kristoffer Olsson, der også bare kaldes “Koffe”.
– Jeg tror også, at noget, der forstærker billedet og gør alting endnu mere trist, er, hvordan mange mennesker føler, at man på en eller anden måde kender Kristoffer, fordi han er sådan en almindelig fyr. Det er ikke nemt at være det i en så skør verden, som international topfodbold er, men han er stadig så enormt ydmyg, og det gør enormt indtryk.
– Og det er netop det, jeg synes, der mærkes i rapporteringen og den enorme mobilisering, vi ser i medierne. Jeg får også det samme fine billede gennem de danske medier og reaktionerne fra jer, siger han og tilføjer:
– I mine øjne var han i nogle år svensk fodbolds vigtigste spiller efter Zlatan Ibrahimovic – 10ere som Olsson er næsten ikke-eksisterende i svensk fodbold.
– Åh, så tragisk… Når man tænker lidt ekstra, og går hans karriere igennem, bliver det endnu tydeligere, hvilken fin, fin spiller det drejer sig om. Hans betydning kan simpelthen ikke overvurderes. I mine øjne – selvom det ikke skete – kunne han have spillet i en top fem-klub i Italien. Og jeg tror, at mange har det sådan i Sverige.
Sagen drejer også unægteligt tankerne tilbage på sommeren 2021, hvor Christian Eriksen faldt om midt i en dansk landskamp ved EM, selvom der er stor forskel på de to situationer.
– Det, der er sket, får unægtelig mange til at tænke på Christian Eriksen, og hvordan det også ramte os i Sverige. Det skete jo med Christian foran millioner af tv-seere. Men på den anden side endte det lykkeligt for Christian – det tror jeg giver mange i Sverige trøst og håb nu, hvis man tænker på det, slutter Gustavsson.
Kristoffer Olsson, 28 år, står noteret for 47 landskampe og har foruden FC Midtjylland været i Arsenal, Anderlecht, AIK og Krasnodar.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Storklub har taget kontakt
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
MEDIE
Choktransfer på vej?
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
LIGE NU