Fodbold-Danmark blev overvældet af en trist nyhed tirsdag. FC Midtjylland kunne meddele, at profilen Kristoffer Olsson er indlagt og i respirator på Aarhus Universitetshospital, efter at han i sidste uge mistede bevidstheden i sit hjem.
Den triste nyhed optog ikke kun Danmark, men også hele Sverige var naturligvis optaget af situationen. Det fortæller Ola Gustavsson, der er nyhedschef på FotbollDirekt.
– Der er en enorm kraft i engagementet og reaktionerne. Det er selvfølgelig slet ikke svært at forstå, men det bliver samtidig ekstra tydeligt, hvor stort et navn han har været i de sidste seks-syv år i svensk fodbold.
– Mediedækningen er på et niveau, der er meget omfattende, og det er topnyheden overalt lige nu, fortæller Gustavsson til Tipsbladet.
Hilsnerne er strømmet ind fra fodboldklubber i ind- og udland samt fra nuværende og tidligere holdkammerater, og det siger ifølge Ola Gustavsson noget om Kristoffer Olsson, der også bare kaldes “Koffe”.
– Jeg tror også, at noget, der forstærker billedet og gør alting endnu mere trist, er, hvordan mange mennesker føler, at man på en eller anden måde kender Kristoffer, fordi han er sådan en almindelig fyr. Det er ikke nemt at være det i en så skør verden, som international topfodbold er, men han er stadig så enormt ydmyg, og det gør enormt indtryk.
– Og det er netop det, jeg synes, der mærkes i rapporteringen og den enorme mobilisering, vi ser i medierne. Jeg får også det samme fine billede gennem de danske medier og reaktionerne fra jer, siger han og tilføjer:
– I mine øjne var han i nogle år svensk fodbolds vigtigste spiller efter Zlatan Ibrahimovic – 10ere som Olsson er næsten ikke-eksisterende i svensk fodbold.
– Åh, så tragisk… Når man tænker lidt ekstra, og går hans karriere igennem, bliver det endnu tydeligere, hvilken fin, fin spiller det drejer sig om. Hans betydning kan simpelthen ikke overvurderes. I mine øjne – selvom det ikke skete – kunne han have spillet i en top fem-klub i Italien. Og jeg tror, at mange har det sådan i Sverige.
Sagen drejer også unægteligt tankerne tilbage på sommeren 2021, hvor Christian Eriksen faldt om midt i en dansk landskamp ved EM, selvom der er stor forskel på de to situationer.
– Det, der er sket, får unægtelig mange til at tænke på Christian Eriksen, og hvordan det også ramte os i Sverige. Det skete jo med Christian foran millioner af tv-seere. Men på den anden side endte det lykkeligt for Christian – det tror jeg giver mange i Sverige trøst og håb nu, hvis man tænker på det, slutter Gustavsson.
Kristoffer Olsson, 28 år, står noteret for 47 landskampe og har foruden FC Midtjylland været i Arsenal, Anderlecht, AIK og Krasnodar.
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Ser I med, Brøndby?
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter