Fodbold-Danmark blev overvældet af en trist nyhed tirsdag. FC Midtjylland kunne meddele, at profilen Kristoffer Olsson er indlagt og i respirator på Aarhus Universitetshospital, efter at han i sidste uge mistede bevidstheden i sit hjem.
Den triste nyhed optog ikke kun Danmark, men også hele Sverige var naturligvis optaget af situationen. Det fortæller Ola Gustavsson, der er nyhedschef på FotbollDirekt.
– Der er en enorm kraft i engagementet og reaktionerne. Det er selvfølgelig slet ikke svært at forstå, men det bliver samtidig ekstra tydeligt, hvor stort et navn han har været i de sidste seks-syv år i svensk fodbold.
– Mediedækningen er på et niveau, der er meget omfattende, og det er topnyheden overalt lige nu, fortæller Gustavsson til Tipsbladet.
Hilsnerne er strømmet ind fra fodboldklubber i ind- og udland samt fra nuværende og tidligere holdkammerater, og det siger ifølge Ola Gustavsson noget om Kristoffer Olsson, der også bare kaldes “Koffe”.
– Jeg tror også, at noget, der forstærker billedet og gør alting endnu mere trist, er, hvordan mange mennesker føler, at man på en eller anden måde kender Kristoffer, fordi han er sådan en almindelig fyr. Det er ikke nemt at være det i en så skør verden, som international topfodbold er, men han er stadig så enormt ydmyg, og det gør enormt indtryk.
– Og det er netop det, jeg synes, der mærkes i rapporteringen og den enorme mobilisering, vi ser i medierne. Jeg får også det samme fine billede gennem de danske medier og reaktionerne fra jer, siger han og tilføjer:
– I mine øjne var han i nogle år svensk fodbolds vigtigste spiller efter Zlatan Ibrahimovic – 10ere som Olsson er næsten ikke-eksisterende i svensk fodbold.
– Åh, så tragisk… Når man tænker lidt ekstra, og går hans karriere igennem, bliver det endnu tydeligere, hvilken fin, fin spiller det drejer sig om. Hans betydning kan simpelthen ikke overvurderes. I mine øjne – selvom det ikke skete – kunne han have spillet i en top fem-klub i Italien. Og jeg tror, at mange har det sådan i Sverige.
Sagen drejer også unægteligt tankerne tilbage på sommeren 2021, hvor Christian Eriksen faldt om midt i en dansk landskamp ved EM, selvom der er stor forskel på de to situationer.
– Det, der er sket, får unægtelig mange til at tænke på Christian Eriksen, og hvordan det også ramte os i Sverige. Det skete jo med Christian foran millioner af tv-seere. Men på den anden side endte det lykkeligt for Christian – det tror jeg giver mange i Sverige trøst og håb nu, hvis man tænker på det, slutter Gustavsson.
Kristoffer Olsson, 28 år, står noteret for 47 landskampe og har foruden FC Midtjylland været i Arsenal, Anderlecht, AIK og Krasnodar.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
I svime over Højlund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Vild udtalelse om Nathan Trott
UEFA med ny stor FC København-straf
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT