I de seneste dage har man set hujende og dansende VM-fans i Dohas gader i værtslandet Qatar.
Det drejer sig om fodboldfans, der holder med blandt andre Frankrig, Spanien, Tyskland, Argentina og Portugal.
Jens Sejer Andersen, der er international chef i organisationen Play the Game, ryster på hovedet af de billeder og videoer, der florerer på de sociale medier.
– Nu kender vi jo ikke den fulde historie bag, men meget tyder på, at der er en eller anden grad af iscenesættelse.
– At det ikke er fodboldfans, der spontant har samlet sig til fanfest, men at det er folk, der i en eller anden grad er blevet tilskyndet at være med til at skabe en event, hvor man kan lave nogle gode billeder at sende ud i verden.
– Det er sådan set heller ikke noget odiøst i. Men jeg savner en ordentlig varedeklaration på det, siger Jens Sejer.
Han arbejder for mere gennemsigtighed i sport og tvivler på, at fans i stor stil samler sig allerede nu og danser rundt i gaderne.
Billederne af fans begyndte for alvor at florere i fredags, og fanfesterne er fortsat de seneste dage. VM begynder på søndag.
– Hvis meningen er, at vi skal tro, at det allerede nu syder og koger i Dohas gader, er det klodset udført og ikke særligt troværdigt.
– Hvis man havde deklareret det som reklame, var der ingen, der havde forlangt, det skulle være ægte. Men hvis man giver sig ud for, at det er ægte og spontane fantilkendegivelser, rejser videoerne spørgsmål, mener han.
Jens Sejer kan se tre formål fra Qatars side, hvor VM-værten forsøger at give modsvar på nogle kritiske spørgsmål om behandlingen af migrantarbejdere.
– Det ene er, om man overhovedet kan have en fodboldfest i Doha under VM? Er der plads til begejstring i et land, der ikke har en indgroet fankultur og er kendt for at have restriktioner som for eksempel alkoholindtagelse?
– Det andet er, om migrantarbejdere egentlig har det lige så skidt, som man siger? Det er en modfortælling til den fortælling om, at migrantarbejdere lider og falder ned fra stilladser på grund af den stærke varme.
– Det tredje er, at det er et modsvar til de protestaktioner blandt vestlige fangrupper, som har lavet markeringer af modstand mod Qatar. Her ses en masse fodboldfans, der glæder sig til VM, forklarer Jens Sejer.
Britiske medier skriver, at fansene er migrantarbejdere, der er betalt for at købe billige kopitrøjer af landsholdstrøjer for at bære dem og holde fest i gaderne.
Det er dog en udlægning, som flere medier i Qatar tager afstand fra.
– Det bekræfter den arrogance af nogle vestlige lande, som mener, at de skal have monopol på at arrangere VM-slutrunder, lyder det i avisen Al-Sharq ifølge AFP.
I en anden avis afvises det, at golfstaten har betalt migrantarbejdere til at deltage i fanfesterne.
– Den entusiastiske og festlige atmosfære af store grupper af fodboldfans af forskellige nationaliteter i Doha afslører, at den smædekampagne mod VM i Qatar, som nogle vestlige medier og politikere, har ført, har været fejlagtig, skriver avisen Al Raya.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’