Kritiker: VM-fanfester i Qatar virker iscenesatte

Er der fodboldfeber i Qatar allerede nu, eller er fanfesterne iscenesat? En kritiker hælder til det sidste.



I de seneste dage har man set hujende og dansende VM-fans i Dohas gader i værtslandet Qatar.

Det drejer sig om fodboldfans, der holder med blandt andre Frankrig, Spanien, Tyskland, Argentina og Portugal.

Jens Sejer Andersen, der er international chef i organisationen Play the Game, ryster på hovedet af de billeder og videoer, der florerer på de sociale medier.

– Nu kender vi jo ikke den fulde historie bag, men meget tyder på, at der er en eller anden grad af iscenesættelse.

– At det ikke er fodboldfans, der spontant har samlet sig til fanfest, men at det er folk, der i en eller anden grad er blevet tilskyndet at være med til at skabe en event, hvor man kan lave nogle gode billeder at sende ud i verden.

– Det er sådan set heller ikke noget odiøst i. Men jeg savner en ordentlig varedeklaration på det, siger Jens Sejer.

Han arbejder for mere gennemsigtighed i sport og tvivler på, at fans i stor stil samler sig allerede nu og danser rundt i gaderne.

Billederne af fans begyndte for alvor at florere i fredags, og fanfesterne er fortsat de seneste dage. VM begynder på søndag.

– Hvis meningen er, at vi skal tro, at det allerede nu syder og koger i Dohas gader, er det klodset udført og ikke særligt troværdigt.

– Hvis man havde deklareret det som reklame, var der ingen, der havde forlangt, det skulle være ægte. Men hvis man giver sig ud for, at det er ægte og spontane fantilkendegivelser, rejser videoerne spørgsmål, mener han.

Jens Sejer kan se tre formål fra Qatars side, hvor VM-værten forsøger at give modsvar på nogle kritiske spørgsmål om behandlingen af migrantarbejdere.

– Det ene er, om man overhovedet kan have en fodboldfest i Doha under VM? Er der plads til begejstring i et land, der ikke har en indgroet fankultur og er kendt for at have restriktioner som for eksempel alkoholindtagelse?

– Det andet er, om migrantarbejdere egentlig har det lige så skidt, som man siger? Det er en modfortælling til den fortælling om, at migrantarbejdere lider og falder ned fra stilladser på grund af den stærke varme.

– Det tredje er, at det er et modsvar til de protestaktioner blandt vestlige fangrupper, som har lavet markeringer af modstand mod Qatar. Her ses en masse fodboldfans, der glæder sig til VM, forklarer Jens Sejer.

Britiske medier skriver, at fansene er migrantarbejdere, der er betalt for at købe billige kopitrøjer af landsholdstrøjer for at bære dem og holde fest i gaderne.

Det er dog en udlægning, som flere medier i Qatar tager afstand fra.

– Det bekræfter den arrogance af nogle vestlige lande, som mener, at de skal have monopol på at arrangere VM-slutrunder, lyder det i avisen Al-Sharq ifølge AFP.

I en anden avis afvises det, at golfstaten har betalt migrantarbejdere til at deltage i fanfesterne.

– Den entusiastiske og festlige atmosfære af store grupper af fodboldfans af forskellige nationaliteter i Doha afslører, at den smædekampagne mod VM i Qatar, som nogle vestlige medier og politikere, har ført, har været fejlagtig, skriver avisen Al Raya.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCK-boss åben for lejeaftaler

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi