I de seneste dage har man set hujende og dansende VM-fans i Dohas gader i værtslandet Qatar.
Det drejer sig om fodboldfans, der holder med blandt andre Frankrig, Spanien, Tyskland, Argentina og Portugal.
Jens Sejer Andersen, der er international chef i organisationen Play the Game, ryster på hovedet af de billeder og videoer, der florerer på de sociale medier.
– Nu kender vi jo ikke den fulde historie bag, men meget tyder på, at der er en eller anden grad af iscenesættelse.
– At det ikke er fodboldfans, der spontant har samlet sig til fanfest, men at det er folk, der i en eller anden grad er blevet tilskyndet at være med til at skabe en event, hvor man kan lave nogle gode billeder at sende ud i verden.
– Det er sådan set heller ikke noget odiøst i. Men jeg savner en ordentlig varedeklaration på det, siger Jens Sejer.
Han arbejder for mere gennemsigtighed i sport og tvivler på, at fans i stor stil samler sig allerede nu og danser rundt i gaderne.
Billederne af fans begyndte for alvor at florere i fredags, og fanfesterne er fortsat de seneste dage. VM begynder på søndag.
– Hvis meningen er, at vi skal tro, at det allerede nu syder og koger i Dohas gader, er det klodset udført og ikke særligt troværdigt.
– Hvis man havde deklareret det som reklame, var der ingen, der havde forlangt, det skulle være ægte. Men hvis man giver sig ud for, at det er ægte og spontane fantilkendegivelser, rejser videoerne spørgsmål, mener han.
Jens Sejer kan se tre formål fra Qatars side, hvor VM-værten forsøger at give modsvar på nogle kritiske spørgsmål om behandlingen af migrantarbejdere.
– Det ene er, om man overhovedet kan have en fodboldfest i Doha under VM? Er der plads til begejstring i et land, der ikke har en indgroet fankultur og er kendt for at have restriktioner som for eksempel alkoholindtagelse?
– Det andet er, om migrantarbejdere egentlig har det lige så skidt, som man siger? Det er en modfortælling til den fortælling om, at migrantarbejdere lider og falder ned fra stilladser på grund af den stærke varme.
– Det tredje er, at det er et modsvar til de protestaktioner blandt vestlige fangrupper, som har lavet markeringer af modstand mod Qatar. Her ses en masse fodboldfans, der glæder sig til VM, forklarer Jens Sejer.
Britiske medier skriver, at fansene er migrantarbejdere, der er betalt for at købe billige kopitrøjer af landsholdstrøjer for at bære dem og holde fest i gaderne.
Det er dog en udlægning, som flere medier i Qatar tager afstand fra.
– Det bekræfter den arrogance af nogle vestlige lande, som mener, at de skal have monopol på at arrangere VM-slutrunder, lyder det i avisen Al-Sharq ifølge AFP.
I en anden avis afvises det, at golfstaten har betalt migrantarbejdere til at deltage i fanfesterne.
– Den entusiastiske og festlige atmosfære af store grupper af fodboldfans af forskellige nationaliteter i Doha afslører, at den smædekampagne mod VM i Qatar, som nogle vestlige medier og politikere, har ført, har været fejlagtig, skriver avisen Al Raya.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
HELT VILDT
FC København-fans raser
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
‘Jeg er fucking irriteret’
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
OPTAKT
