I de seneste dage har man set hujende og dansende VM-fans i Dohas gader i værtslandet Qatar.
Det drejer sig om fodboldfans, der holder med blandt andre Frankrig, Spanien, Tyskland, Argentina og Portugal.
Jens Sejer Andersen, der er international chef i organisationen Play the Game, ryster på hovedet af de billeder og videoer, der florerer på de sociale medier.
– Nu kender vi jo ikke den fulde historie bag, men meget tyder på, at der er en eller anden grad af iscenesættelse.
– At det ikke er fodboldfans, der spontant har samlet sig til fanfest, men at det er folk, der i en eller anden grad er blevet tilskyndet at være med til at skabe en event, hvor man kan lave nogle gode billeder at sende ud i verden.
– Det er sådan set heller ikke noget odiøst i. Men jeg savner en ordentlig varedeklaration på det, siger Jens Sejer.
Han arbejder for mere gennemsigtighed i sport og tvivler på, at fans i stor stil samler sig allerede nu og danser rundt i gaderne.
Billederne af fans begyndte for alvor at florere i fredags, og fanfesterne er fortsat de seneste dage. VM begynder på søndag.
– Hvis meningen er, at vi skal tro, at det allerede nu syder og koger i Dohas gader, er det klodset udført og ikke særligt troværdigt.
– Hvis man havde deklareret det som reklame, var der ingen, der havde forlangt, det skulle være ægte. Men hvis man giver sig ud for, at det er ægte og spontane fantilkendegivelser, rejser videoerne spørgsmål, mener han.
Jens Sejer kan se tre formål fra Qatars side, hvor VM-værten forsøger at give modsvar på nogle kritiske spørgsmål om behandlingen af migrantarbejdere.
– Det ene er, om man overhovedet kan have en fodboldfest i Doha under VM? Er der plads til begejstring i et land, der ikke har en indgroet fankultur og er kendt for at have restriktioner som for eksempel alkoholindtagelse?
– Det andet er, om migrantarbejdere egentlig har det lige så skidt, som man siger? Det er en modfortælling til den fortælling om, at migrantarbejdere lider og falder ned fra stilladser på grund af den stærke varme.
– Det tredje er, at det er et modsvar til de protestaktioner blandt vestlige fangrupper, som har lavet markeringer af modstand mod Qatar. Her ses en masse fodboldfans, der glæder sig til VM, forklarer Jens Sejer.
Britiske medier skriver, at fansene er migrantarbejdere, der er betalt for at købe billige kopitrøjer af landsholdstrøjer for at bære dem og holde fest i gaderne.
Det er dog en udlægning, som flere medier i Qatar tager afstand fra.
– Det bekræfter den arrogance af nogle vestlige lande, som mener, at de skal have monopol på at arrangere VM-slutrunder, lyder det i avisen Al-Sharq ifølge AFP.
I en anden avis afvises det, at golfstaten har betalt migrantarbejdere til at deltage i fanfesterne.
– Den entusiastiske og festlige atmosfære af store grupper af fodboldfans af forskellige nationaliteter i Doha afslører, at den smædekampagne mod VM i Qatar, som nogle vestlige medier og politikere, har ført, har været fejlagtig, skriver avisen Al Raya.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED