FC Midtjylland handlede ind for mange, mange millioner i sommer.
Spillere som Denil Castillo, Adam Buksa, Ousmane Diao og Jan Kuchta kom alle til klubben for beløb, der angiveligt har overstiget 20 millioner kroner.
Men selvom “ulvene” topper Superligaen efter 14 spillerunder, er det ikke alle nyindkøbene, som har imponeret. Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen retter eksempelvis kritik af angriber Jan Kuchtas start på Heden.
– Jeg tror ikke, at der nogen i fodbold-Danmark – heller ikke FC Midtjyllands egne fans – der har været synderligt imponeret eller trygge ved den udvikling eller mangel på samme, som der har været,
– Man kan da godt sidde og kigge lidt ned i de transfers, der har været, og spørge, hvor mange af dem, der egentlig har løftet FC Midtjylland. Jeg synes jo sådan en som Jan Kuchta… Han er blind passager.
– Jeg er med på, at han måske ikke serviceres godt nok, men han bringer sig heller ikke på nogen måde på spil i kampen mod Brøndby, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Medekspert Peter Sørensen er heller ikke imponeret over Jan Kuchta, men har set fine takter fra angriberkollegaen Adam Buksa.
– Jeg synes faktisk, at Buksa har vist, at hvis han serviceres ordentligt, er han en stor mundfuld for alle danske forsvar. Det synes jeg trods alt, selvom vi godt kunne have håbet på mere. Kuchta har demonstreret, at han ikke er god nok.
– Men sandheden med ham er også, at han ikke får nok at arbejde med, og når man ikke bruger en venstrebenet venstre back, kommer der færre indlæg, siger Peter Sørensen i programmet.
Se hele analysen af FC Midtjylland, deres transfers og deres sæsonstart i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Afslører: FCK ringede aldrig
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Egypten – Iran
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT