FC Midtjylland handlede ind for mange, mange millioner i sommer.
Spillere som Denil Castillo, Adam Buksa, Ousmane Diao og Jan Kuchta kom alle til klubben for beløb, der angiveligt har overstiget 20 millioner kroner.
Men selvom “ulvene” topper Superligaen efter 14 spillerunder, er det ikke alle nyindkøbene, som har imponeret. Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen retter eksempelvis kritik af angriber Jan Kuchtas start på Heden.
– Jeg tror ikke, at der nogen i fodbold-Danmark – heller ikke FC Midtjyllands egne fans – der har været synderligt imponeret eller trygge ved den udvikling eller mangel på samme, som der har været,
– Man kan da godt sidde og kigge lidt ned i de transfers, der har været, og spørge, hvor mange af dem, der egentlig har løftet FC Midtjylland. Jeg synes jo sådan en som Jan Kuchta… Han er blind passager.
– Jeg er med på, at han måske ikke serviceres godt nok, men han bringer sig heller ikke på nogen måde på spil i kampen mod Brøndby, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Medekspert Peter Sørensen er heller ikke imponeret over Jan Kuchta, men har set fine takter fra angriberkollegaen Adam Buksa.
– Jeg synes faktisk, at Buksa har vist, at hvis han serviceres ordentligt, er han en stor mundfuld for alle danske forsvar. Det synes jeg trods alt, selvom vi godt kunne have håbet på mere. Kuchta har demonstreret, at han ikke er god nok.
– Men sandheden med ham er også, at han ikke får nok at arbejde med, og når man ikke bruger en venstrebenet venstre back, kommer der færre indlæg, siger Peter Sørensen i programmet.
Se hele analysen af FC Midtjylland, deres transfers og deres sæsonstart i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TRANSFER