FC Midtjylland handlede ind for mange, mange millioner i sommer.
Spillere som Denil Castillo, Adam Buksa, Ousmane Diao og Jan Kuchta kom alle til klubben for beløb, der angiveligt har overstiget 20 millioner kroner.
Men selvom “ulvene” topper Superligaen efter 14 spillerunder, er det ikke alle nyindkøbene, som har imponeret. Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen retter eksempelvis kritik af angriber Jan Kuchtas start på Heden.
– Jeg tror ikke, at der nogen i fodbold-Danmark – heller ikke FC Midtjyllands egne fans – der har været synderligt imponeret eller trygge ved den udvikling eller mangel på samme, som der har været,
– Man kan da godt sidde og kigge lidt ned i de transfers, der har været, og spørge, hvor mange af dem, der egentlig har løftet FC Midtjylland. Jeg synes jo sådan en som Jan Kuchta… Han er blind passager.
– Jeg er med på, at han måske ikke serviceres godt nok, men han bringer sig heller ikke på nogen måde på spil i kampen mod Brøndby, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.
Medekspert Peter Sørensen er heller ikke imponeret over Jan Kuchta, men har set fine takter fra angriberkollegaen Adam Buksa.
– Jeg synes faktisk, at Buksa har vist, at hvis han serviceres ordentligt, er han en stor mundfuld for alle danske forsvar. Det synes jeg trods alt, selvom vi godt kunne have håbet på mere. Kuchta har demonstreret, at han ikke er god nok.
– Men sandheden med ham er også, at han ikke får nok at arbejde med, og når man ikke bruger en venstrebenet venstre back, kommer der færre indlæg, siger Peter Sørensen i programmet.
Se hele analysen af FC Midtjylland, deres transfers og deres sæsonstart i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
OPTAKT
Viborg FF – OB
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER