Kritiserer dyr FCM-spiller: Han er blind passager

Kenneth Emil Petersen er ikke imponeret over FC Midtjyllands nye angriber.



FC Midtjylland handlede ind for mange, mange millioner i sommer.

Spillere som Denil Castillo, Adam Buksa, Ousmane Diao og Jan Kuchta kom alle til klubben for beløb, der angiveligt har overstiget 20 millioner kroner.

Men selvom “ulvene” topper Superligaen efter 14 spillerunder, er det ikke alle nyindkøbene, som har imponeret. Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen retter eksempelvis kritik af angriber Jan Kuchtas start på Heden.

– Jeg tror ikke, at der nogen i fodbold-Danmark – heller ikke FC Midtjyllands egne fans – der har været synderligt imponeret eller trygge ved den udvikling eller mangel på samme, som der har været,

– Man kan da godt sidde og kigge lidt ned i de transfers, der har været, og spørge, hvor mange af dem, der egentlig har løftet FC Midtjylland. Jeg synes jo sådan en som Jan Kuchta… Han er blind passager.

– Jeg er med på, at han måske ikke serviceres godt nok, men han bringer sig heller ikke på nogen måde på spil i kampen mod Brøndby, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Medekspert Peter Sørensen er heller ikke imponeret over Jan Kuchta, men har set fine takter fra angriberkollegaen Adam Buksa.

– Jeg synes faktisk, at Buksa har vist, at hvis han serviceres ordentligt, er han en stor mundfuld for alle danske forsvar. Det synes jeg trods alt, selvom vi godt kunne have håbet på mere. Kuchta har demonstreret, at han ikke er god nok.

– Men sandheden med ham er også, at han ikke får nok at arbejde med, og når man ikke bruger en venstrebenet venstre back, kommer der færre indlæg, siger Peter Sørensen i programmet.

Se hele analysen af FC Midtjylland, deres transfers og deres sæsonstart i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

USA – Belgien

Argentina – Egypten

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Schweiz – Colombia

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Brøndby tæt på Superliga-profil