Kritiserer dyr FCM-spiller: Han er blind passager

Kenneth Emil Petersen er ikke imponeret over FC Midtjyllands nye angriber.



FC Midtjylland handlede ind for mange, mange millioner i sommer.

Spillere som Denil Castillo, Adam Buksa, Ousmane Diao og Jan Kuchta kom alle til klubben for beløb, der angiveligt har overstiget 20 millioner kroner.

Men selvom “ulvene” topper Superligaen efter 14 spillerunder, er det ikke alle nyindkøbene, som har imponeret. Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen retter eksempelvis kritik af angriber Jan Kuchtas start på Heden.

– Jeg tror ikke, at der nogen i fodbold-Danmark – heller ikke FC Midtjyllands egne fans – der har været synderligt imponeret eller trygge ved den udvikling eller mangel på samme, som der har været,

– Man kan da godt sidde og kigge lidt ned i de transfers, der har været, og spørge, hvor mange af dem, der egentlig har løftet FC Midtjylland. Jeg synes jo sådan en som Jan Kuchta… Han er blind passager.

– Jeg er med på, at han måske ikke serviceres godt nok, men han bringer sig heller ikke på nogen måde på spil i kampen mod Brøndby, siger Kenneth Emil Petersen til Viaplay.

Medekspert Peter Sørensen er heller ikke imponeret over Jan Kuchta, men har set fine takter fra angriberkollegaen Adam Buksa.

– Jeg synes faktisk, at Buksa har vist, at hvis han serviceres ordentligt, er han en stor mundfuld for alle danske forsvar. Det synes jeg trods alt, selvom vi godt kunne have håbet på mere. Kuchta har demonstreret, at han ikke er god nok.

– Men sandheden med ham er også, at han ikke får nok at arbejde med, og når man ikke bruger en venstrebenet venstre back, kommer der færre indlæg, siger Peter Sørensen i programmet.

Se hele analysen af FC Midtjylland, deres transfers og deres sæsonstart i videoafspilleren øverst i artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spanien – Belgien

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord