De fik et enkelt point på en svær udebane mod Viborg FF, tilmed efter at have været bagud, men ifølge kommentator Jesper Thygesen var der ikke meget for SønderjyskE at være glad for.
Klubben ligger stadig under stregen, og med fem runder igen af Grundspillet i Superligaen har man seks point op til FC Nordsjælland, der er nummer 10 i rækken.
Man havde ellers alle muligheder for at tage en sejr over Viborg, der blev reduceret til 10 mand i første halvleg, men SønderjyskE kunne ikke score mål nummer to, og efter opgøret kunne Marc Dal Hende trods alt erklære sig tilfreds med, at man havde fightet sig tilbage og fået et point, og at det er et svært sted at spille, ligesom det er svært at spille mod 10 mand.
Fodboldkommentator Jesper Thygesen var efterfølgende ikke glad for Marc Dal Hendes kommentar i kølvandet det uafgjorte resultat.
– Vi kunne se, hvor sur og frustreret han (Dal Hende, red.) var efter kampen, og de billeder siger mere end det, han får sagt. Han starter med at sige, at “det var okay at få et point, og at vi ikke tabte igen,” men det er jo tabermentalitet at stå og være okay tilfreds med at spille uafgjort i lige den her kamp, siger Jesper Thygesen i TV3 Sports studie og forklarer omkring ordet tabermentalitet:
– Jeg forstår godt mekanismerne omkring det her med, “at vi har brug for alt det, der er en smule positivt, og vi tabte ikke i dag, så det må være positivt.” Men når man står udefra og kigger ind på sådan en kamp, var det jo præcis i dag, jagten (på overlevelse) skulle være sat ind.
SønderjyskE ligger sidst i Superligaen, hvis Vejle Boldklub mandag slår FC Midtjylland. Haderslev-klubben kommer på hårdt arbejde i januar, hvor man skal have hentet konkurrenterne.
Selv om Thygesen kritiserede Marc Dal Hendes kommentar, vedkender han også, at det er en svær bundstrid i Superligaen i denne sæson, hvor både oprykkerne Silkeborg IF og Viborg FF kæmper mere om top seks end om nedrykning.
Og det betyder bare, at der er andre, der ligger i bunden af Superligaen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
OPTAKT
