De fik et enkelt point på en svær udebane mod Viborg FF, tilmed efter at have været bagud, men ifølge kommentator Jesper Thygesen var der ikke meget for SønderjyskE at være glad for.
Klubben ligger stadig under stregen, og med fem runder igen af Grundspillet i Superligaen har man seks point op til FC Nordsjælland, der er nummer 10 i rækken.
Man havde ellers alle muligheder for at tage en sejr over Viborg, der blev reduceret til 10 mand i første halvleg, men SønderjyskE kunne ikke score mål nummer to, og efter opgøret kunne Marc Dal Hende trods alt erklære sig tilfreds med, at man havde fightet sig tilbage og fået et point, og at det er et svært sted at spille, ligesom det er svært at spille mod 10 mand.
Fodboldkommentator Jesper Thygesen var efterfølgende ikke glad for Marc Dal Hendes kommentar i kølvandet det uafgjorte resultat.
– Vi kunne se, hvor sur og frustreret han (Dal Hende, red.) var efter kampen, og de billeder siger mere end det, han får sagt. Han starter med at sige, at “det var okay at få et point, og at vi ikke tabte igen,” men det er jo tabermentalitet at stå og være okay tilfreds med at spille uafgjort i lige den her kamp, siger Jesper Thygesen i TV3 Sports studie og forklarer omkring ordet tabermentalitet:
– Jeg forstår godt mekanismerne omkring det her med, “at vi har brug for alt det, der er en smule positivt, og vi tabte ikke i dag, så det må være positivt.” Men når man står udefra og kigger ind på sådan en kamp, var det jo præcis i dag, jagten (på overlevelse) skulle være sat ind.
SønderjyskE ligger sidst i Superligaen, hvis Vejle Boldklub mandag slår FC Midtjylland. Haderslev-klubben kommer på hårdt arbejde i januar, hvor man skal have hentet konkurrenterne.
Selv om Thygesen kritiserede Marc Dal Hendes kommentar, vedkender han også, at det er en svær bundstrid i Superligaen i denne sæson, hvor både oprykkerne Silkeborg IF og Viborg FF kæmper mere om top seks end om nedrykning.
Og det betyder bare, at der er andre, der ligger i bunden af Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Jagter Chelsea-profil
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Uventet skifte?
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
