Kritiserer SønderjyskE: Det er tabermentalitet

SønderjyskE måtte nøjes med et enkelt point, da man gæstede Viborg FF, selv om hjemmeholdet fik en mand udvist i første halvleg. Kommentator Jesper Thygesen mener ikke, at SønderjyskE kunne være tilfreds.



De fik et enkelt point på en svær udebane mod Viborg FF, tilmed efter at have været bagud, men ifølge kommentator Jesper Thygesen var der ikke meget for SønderjyskE at være glad for.

Klubben ligger stadig under stregen, og med fem runder igen af Grundspillet i Superligaen har man seks point op til FC Nordsjælland, der er nummer 10 i rækken.

Man havde ellers alle muligheder for at tage en sejr over Viborg, der blev reduceret til 10 mand i første halvleg, men SønderjyskE kunne ikke score mål nummer to, og efter opgøret kunne Marc Dal Hende trods alt erklære sig tilfreds med, at man havde fightet sig tilbage og fået et point, og at det er et svært sted at spille, ligesom det er svært at spille mod 10 mand.

Fodboldkommentator Jesper Thygesen var efterfølgende ikke glad for Marc Dal Hendes kommentar i kølvandet det uafgjorte resultat.

– Vi kunne se, hvor sur og frustreret han (Dal Hende, red.) var efter kampen, og de billeder siger mere end det, han får sagt. Han starter med at sige, at “det var okay at få et point, og at vi ikke tabte igen,” men det er jo tabermentalitet at stå og være okay tilfreds med at spille uafgjort i lige den her kamp, siger Jesper Thygesen i TV3 Sports studie og forklarer omkring ordet tabermentalitet:

– Jeg forstår godt mekanismerne omkring det her med, “at vi har brug for alt det, der er en smule positivt, og vi tabte ikke i dag, så det må være positivt.” Men når man står udefra og kigger ind på sådan en kamp, var det jo præcis i dag, jagten (på overlevelse) skulle være sat ind.

SønderjyskE ligger sidst i Superligaen, hvis Vejle Boldklub mandag slår FC Midtjylland. Haderslev-klubben kommer på hårdt arbejde i januar, hvor man skal have hentet konkurrenterne.

Selv om Thygesen kritiserede Marc Dal Hendes kommentar, vedkender han også, at det er en svær bundstrid i Superligaen i denne sæson, hvor både oprykkerne Silkeborg IF og Viborg FF kæmper mere om top seks end om nedrykning.

Og det betyder bare, at der er andre, der ligger i bunden af Superligaen.





Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet


Tog smutvej – Billing er overrasket

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jens Stage med overraskende transfer-melding

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Ekspert: Her er Riemers udfordring

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Nu afviser dansker voldsomme rygter

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer

‘En selvforskyldt katastrofe’

Superliga-løgn

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage

VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter

Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte

Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det