Kritiserer SønderjyskE: Det er tabermentalitet

SønderjyskE måtte nøjes med et enkelt point, da man gæstede Viborg FF, selv om hjemmeholdet fik en mand udvist i første halvleg. Kommentator Jesper Thygesen mener ikke, at SønderjyskE kunne være tilfreds.



De fik et enkelt point på en svær udebane mod Viborg FF, tilmed efter at have været bagud, men ifølge kommentator Jesper Thygesen var der ikke meget for SønderjyskE at være glad for.

Klubben ligger stadig under stregen, og med fem runder igen af Grundspillet i Superligaen har man seks point op til FC Nordsjælland, der er nummer 10 i rækken.

Man havde ellers alle muligheder for at tage en sejr over Viborg, der blev reduceret til 10 mand i første halvleg, men SønderjyskE kunne ikke score mål nummer to, og efter opgøret kunne Marc Dal Hende trods alt erklære sig tilfreds med, at man havde fightet sig tilbage og fået et point, og at det er et svært sted at spille, ligesom det er svært at spille mod 10 mand.

Fodboldkommentator Jesper Thygesen var efterfølgende ikke glad for Marc Dal Hendes kommentar i kølvandet det uafgjorte resultat.

– Vi kunne se, hvor sur og frustreret han (Dal Hende, red.) var efter kampen, og de billeder siger mere end det, han får sagt. Han starter med at sige, at “det var okay at få et point, og at vi ikke tabte igen,” men det er jo tabermentalitet at stå og være okay tilfreds med at spille uafgjort i lige den her kamp, siger Jesper Thygesen i TV3 Sports studie og forklarer omkring ordet tabermentalitet:

– Jeg forstår godt mekanismerne omkring det her med, “at vi har brug for alt det, der er en smule positivt, og vi tabte ikke i dag, så det må være positivt.” Men når man står udefra og kigger ind på sådan en kamp, var det jo præcis i dag, jagten (på overlevelse) skulle være sat ind.

SønderjyskE ligger sidst i Superligaen, hvis Vejle Boldklub mandag slår FC Midtjylland. Haderslev-klubben kommer på hårdt arbejde i januar, hvor man skal have hentet konkurrenterne.

Selv om Thygesen kritiserede Marc Dal Hendes kommentar, vedkender han også, at det er en svær bundstrid i Superligaen i denne sæson, hvor både oprykkerne Silkeborg IF og Viborg FF kæmper mere om top seks end om nedrykning.

Og det betyder bare, at der er andre, der ligger i bunden af Superligaen.





Hyldes – nu er det forbi


– Det gør ondt og gør mig ked af det

Beklager over for Brøndby og kommer med garanti

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

– Alle kan se Thomas Frank-effekten

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Her kan du se Hobro IK mod FC København

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Raser over ‘heksejagt’

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Skrækkeligt Napoli-nyt

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

– Han kan gøre det med Højlund

‘Jeg forlader holdet’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

– Det er helt hjernedødt

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

Storroser Yuito Suzuki

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Brøndby får bøde for konfetti

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’

Medie: Dansk klub i dobbelttransfer?

Vind eller forsvind i Toulouse

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Skidt nyt

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

Bekræfter transfer