Kritiserer SønderjyskE: Det er tabermentalitet

SønderjyskE måtte nøjes med et enkelt point, da man gæstede Viborg FF, selv om hjemmeholdet fik en mand udvist i første halvleg. Kommentator Jesper Thygesen mener ikke, at SønderjyskE kunne være tilfreds.



De fik et enkelt point på en svær udebane mod Viborg FF, tilmed efter at have været bagud, men ifølge kommentator Jesper Thygesen var der ikke meget for SønderjyskE at være glad for.

Klubben ligger stadig under stregen, og med fem runder igen af Grundspillet i Superligaen har man seks point op til FC Nordsjælland, der er nummer 10 i rækken.

Man havde ellers alle muligheder for at tage en sejr over Viborg, der blev reduceret til 10 mand i første halvleg, men SønderjyskE kunne ikke score mål nummer to, og efter opgøret kunne Marc Dal Hende trods alt erklære sig tilfreds med, at man havde fightet sig tilbage og fået et point, og at det er et svært sted at spille, ligesom det er svært at spille mod 10 mand.

Fodboldkommentator Jesper Thygesen var efterfølgende ikke glad for Marc Dal Hendes kommentar i kølvandet det uafgjorte resultat.

– Vi kunne se, hvor sur og frustreret han (Dal Hende, red.) var efter kampen, og de billeder siger mere end det, han får sagt. Han starter med at sige, at “det var okay at få et point, og at vi ikke tabte igen,” men det er jo tabermentalitet at stå og være okay tilfreds med at spille uafgjort i lige den her kamp, siger Jesper Thygesen i TV3 Sports studie og forklarer omkring ordet tabermentalitet:

– Jeg forstår godt mekanismerne omkring det her med, “at vi har brug for alt det, der er en smule positivt, og vi tabte ikke i dag, så det må være positivt.” Men når man står udefra og kigger ind på sådan en kamp, var det jo præcis i dag, jagten (på overlevelse) skulle være sat ind.

SønderjyskE ligger sidst i Superligaen, hvis Vejle Boldklub mandag slår FC Midtjylland. Haderslev-klubben kommer på hårdt arbejde i januar, hvor man skal have hentet konkurrenterne.

Selv om Thygesen kritiserede Marc Dal Hendes kommentar, vedkender han også, at det er en svær bundstrid i Superligaen i denne sæson, hvor både oprykkerne Silkeborg IF og Viborg FF kæmper mere om top seks end om nedrykning.

Og det betyder bare, at der er andre, der ligger i bunden af Superligaen.





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Stiktosset – her er Delaneys svar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger