Kroatiens landstræner: Danmark overraskede os

Zlatko Dalic, Kroatiens landstræner, er tilfreds med, at det stort set lykkedes at holde Danmark fra chancer.



Kroatiens fodboldlandstræner, Zlatko Dalic, er imponeret af, hvordan hans spillere torsdag aften havde godt styr på de danske spillere i Nations League-kampen i Zagreb, hvor Kroatien vandt 2-1.

Danskerne var kun det bedste hold i et kvarter i løbet af opgøret. Det siger Zlatko Dalic på et pressemøde efter kampen.

– I første halvleg havde vi lidt problemer, specielt i halvlegens sidste kvarter var Danmark bedst. I anden halvleg var vi bedst igen og gjorde det rigtig godt.

– Vi indkasserede et mål efter en fejlaflevering, og det er svært at gøre noget ved. Ellers er jeg rigtig glad for den måde, vi holdt Danmark væk fra chancer.

– Jeg er glade for den aggressivitet, vi spillede med. Normalt er Danmark gode med bolden, men nu har vi slået Danmark to gange på tre måneder, så det er et stort resultat for os, siger Zlatko Dalic.

Danmarks udligning blev sat ind af Christian Eriksen med et kvarter tilbage af opgøret, men kroaterne tog føringen igen to minutter senere.

Den kroatiske landstræner fik sig en overraskelse, da han så Danmarks startopstilling. Det kæmpede hans spillere med at løse til en start, mener han.

– Jeg var lidt overrasket over, at Danmark spillede med tre centrale forsvarsspillere, men vi fik rokeret lidt rundt, så vi bedre kunne styre dem, siger Dalic.

Kroatien kan vinde Nations League-gruppen foran Danmark med en sejr ude over Østrig på søndag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Et markant problem for Silkeborg

Manchester United – Liverpool



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Delaney afslører dialog