Kroatiens landstræner: Danmark overraskede os

Zlatko Dalic, Kroatiens landstræner, er tilfreds med, at det stort set lykkedes at holde Danmark fra chancer.



Kroatiens fodboldlandstræner, Zlatko Dalic, er imponeret af, hvordan hans spillere torsdag aften havde godt styr på de danske spillere i Nations League-kampen i Zagreb, hvor Kroatien vandt 2-1.

Danskerne var kun det bedste hold i et kvarter i løbet af opgøret. Det siger Zlatko Dalic på et pressemøde efter kampen.

– I første halvleg havde vi lidt problemer, specielt i halvlegens sidste kvarter var Danmark bedst. I anden halvleg var vi bedst igen og gjorde det rigtig godt.

– Vi indkasserede et mål efter en fejlaflevering, og det er svært at gøre noget ved. Ellers er jeg rigtig glad for den måde, vi holdt Danmark væk fra chancer.

– Jeg er glade for den aggressivitet, vi spillede med. Normalt er Danmark gode med bolden, men nu har vi slået Danmark to gange på tre måneder, så det er et stort resultat for os, siger Zlatko Dalic.

Danmarks udligning blev sat ind af Christian Eriksen med et kvarter tilbage af opgøret, men kroaterne tog føringen igen to minutter senere.

Den kroatiske landstræner fik sig en overraskelse, da han så Danmarks startopstilling. Det kæmpede hans spillere med at løse til en start, mener han.

– Jeg var lidt overrasket over, at Danmark spillede med tre centrale forsvarsspillere, men vi fik rokeret lidt rundt, så vi bedre kunne styre dem, siger Dalic.

Kroatien kan vinde Nations League-gruppen foran Danmark med en sejr ude over Østrig på søndag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu