Krohn-Dehli åben for SAS-ligaen

Ajax-danskeren er fri for skader, fri af Ajax Amsterdam og kan godt se sig i SAS-ligaen.



Det tidligere Brøndby-talent Michael Krohn-Dehli leder med 10 dage tilbage af transfervinduet efter en ny arbejdsgiver. Tiden i storklubben Ajax Amsterdam er forbi, selvom han fortsat holder formen ved lige i klubben.

– Jeg træner med klubbens andethold for at komme i god form. Jeg har været med hele opstarten og spillet træningskampe, så det ser godt ud rent fysisk for mig, siger Michael Krohn-Dehli til tipsbladet.dk.

Alt i mens arbejdes der i kulissen af agent Søren Lerby og hans søn Kaj for at skaffe en ny klub til danskeren.

– Vitesse har været interesserede, men der er ikke noget konkret endnu. Jeg er egentlig åben overfor det meste og Danmark kunne bestemt være spændende og interessant, men jeg har endnu ikke hørt noget fra nogle danske klubber, men vinduet er jo også åbent endnu, forklarer den 25-årige spiller.

Som ungdomsspiller i Hvidovre tog Krohn-Dehli sammen med barndomskammeraten Thomas Kahlenberg turen til Brøndby, hvor Ajax hurtigt fik øje på de to talenter. Den hollandske klub vragede imidlertid Kahlenberg og valgte at hente Michael Krohn-Dehli.

Danskeren blomstrede aldrig rigtigt op på Amsterdam Arena, skiftede med succes til RKC Waalwijk, inden Ajax valgte at hente danskeren for anden gang. Desværre har skader ødelagt begge ophold i Ajax, men nu er fysikken på plads.

– Jeg blev opereret for fem måneder siden og knæet har været rigtigt positivt lige siden. Jeg mærker intet til det, så lige nu vil jeg bare gerne spille fodbold, siger teknikeren, selvom han godt ved, at skadesfrekvensen kan skræmme klubber væk.

– Det er da logisk nok, men jeg er helt klar nu og kan spille kamp lige nu hvis det skal være, slår Krohn-Dehli fast.





Overraskende transfermelding om Diant Ramaj




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Danske klubber scorer millioner på VM

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident