Krohn-Dehli åben for SAS-ligaen

Ajax-danskeren er fri for skader, fri af Ajax Amsterdam og kan godt se sig i SAS-ligaen.



Det tidligere Brøndby-talent Michael Krohn-Dehli leder med 10 dage tilbage af transfervinduet efter en ny arbejdsgiver. Tiden i storklubben Ajax Amsterdam er forbi, selvom han fortsat holder formen ved lige i klubben.

– Jeg træner med klubbens andethold for at komme i god form. Jeg har været med hele opstarten og spillet træningskampe, så det ser godt ud rent fysisk for mig, siger Michael Krohn-Dehli til tipsbladet.dk.

Alt i mens arbejdes der i kulissen af agent Søren Lerby og hans søn Kaj for at skaffe en ny klub til danskeren.

– Vitesse har været interesserede, men der er ikke noget konkret endnu. Jeg er egentlig åben overfor det meste og Danmark kunne bestemt være spændende og interessant, men jeg har endnu ikke hørt noget fra nogle danske klubber, men vinduet er jo også åbent endnu, forklarer den 25-årige spiller.

Som ungdomsspiller i Hvidovre tog Krohn-Dehli sammen med barndomskammeraten Thomas Kahlenberg turen til Brøndby, hvor Ajax hurtigt fik øje på de to talenter. Den hollandske klub vragede imidlertid Kahlenberg og valgte at hente Michael Krohn-Dehli.

Danskeren blomstrede aldrig rigtigt op på Amsterdam Arena, skiftede med succes til RKC Waalwijk, inden Ajax valgte at hente danskeren for anden gang. Desværre har skader ødelagt begge ophold i Ajax, men nu er fysikken på plads.

– Jeg blev opereret for fem måneder siden og knæet har været rigtigt positivt lige siden. Jeg mærker intet til det, så lige nu vil jeg bare gerne spille fodbold, siger teknikeren, selvom han godt ved, at skadesfrekvensen kan skræmme klubber væk.

– Det er da logisk nok, men jeg er helt klar nu og kan spille kamp lige nu hvis det skal være, slår Krohn-Dehli fast.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På blokken til stort landstrænerjob

FCK-stjerne klar til Europa-brag

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’