Kuhn: Citys titelkamp er slut med nederlag på Anfield

Manchester City er uden sejr i hele november og er inde i en historisk krise under manager Pep Guardiola.



Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.

– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.

Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.

– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.

City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.

Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.

Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.

Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.

– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.

– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.

Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.

– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.

– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.

Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.

– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.

– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.

På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.

– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.

– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.

Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.

– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.

– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.

Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.

/ritzau/





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Første gang nogensinde for Eriksen

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Froholdt-video trækker overskrifter

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Henter 16-årig i FC København

Vil gøre det onde ved Brøndby

Stor overraskelse til FCM-træning

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Liverpool – West Ham United



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

‘Han er tilgivet’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

– Det er en frustration for os alle

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

FCM-profil – Riemer har ikke ringet