Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.
– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.
Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.
– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.
City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.
Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.
Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.
Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.
– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.
– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.
Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.
– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.
– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.
Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.
– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.
– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.
På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.
– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.
– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.
Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.
– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.
– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.
Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.
/ritzau/
– Velkommen hjem Andreas Christensen
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
– Det er lidt kaotisk
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Voldsomt transferønske til FCK
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
MEDIE
I spil til stort job
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
