Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.
– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.
Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.
– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.
City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.
Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.
Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.
Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.
– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.
– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.
Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.
– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.
– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.
Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.
– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.
– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.
På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.
– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.
– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.
Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.
– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.
– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.
Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.
/ritzau/
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
Medie med Kamil Grabara-afsløring
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Danske tenniskvinder rykker ned
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
