Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.
– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.
Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.
– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.
City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.
Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.
Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.
Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.
– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.
– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.
Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.
– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.
– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.
Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.
– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.
– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.
På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.
– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.
– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.
Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.
– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.
– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.
Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
OPTAKT
Portugal – Spanien
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
AVIS
