Kuhn: Citys titelkamp er slut med nederlag på Anfield

Manchester City er uden sejr i hele november og er inde i en historisk krise under manager Pep Guardiola.



Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.

– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.

Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.

– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.

City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.

Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.

Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.

Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.

– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.

– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.

Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.

– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.

– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.

Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.

– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.

– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.

På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.

– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.

– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.

Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.

– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.

– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.

Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.

/ritzau/





VM-LIVE: MÅÅÅÅÅL – kæmpe drama i Toronto!




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

‘Christian Eriksen havde advaret os’

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning