Kuhn: Citys titelkamp er slut med nederlag på Anfield

Manchester City er uden sejr i hele november og er inde i en historisk krise under manager Pep Guardiola.



Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.

– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.

Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.

– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.

City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.

Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.

Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.

Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.

– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.

– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.

Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.

– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.

– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.

Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.

– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.

– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.

På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.

– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.

– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.

Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.

– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.

– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.

Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.

/ritzau/





SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar




LIVE

TransferLIVE: Ny mand i OB’s trup

Dansk træner færdig ved VM

Ghanesisk VM-defensiv holder England fra fadet

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lufter vild Ronaldo-teori

Åbner op for sommertransfer

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Køber ind i Barcelona

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu