Kuhn: Citys titelkamp er slut med nederlag på Anfield

Manchester City er uden sejr i hele november og er inde i en historisk krise under manager Pep Guardiola.



Hvis Manchester City taber søndagens Premier League-brag til Liverpool, fordufter muligheden for at vinde det engelske mesterskab, vurderer Allan Kuhn, der er fodboldekspert på Viaplay.

– Hvis de taber på Anfield, kan de ikke vinde mesterskabet. Så er City 11 point efter. Det vil være for svært at hente, vurderer Kuhn.

Citys rutinerede midtbanespiller Ilkay Gündogan er enig, selv om der lige nu kun er spillet 12 ud af 38 ligakampe i sæsonen.

– Hvis vi skal blive i titelræset, kan vi ikke tåle at tabe, for 11 point vil være for stort et hul, siger Gündogan ifølge AFP.

City har ikke vundet i de seneste seks kampe i træk på tværs af alle turneringer. Fem af dem er endt med nederlag.

Senest endte Feyenoord med at fuldføre vanvidscomebacket og spille 3-3 mod de seneste fire sæsoners engelske mestre, der ellers var foran 3-0 indtil det 75. minut.

Det var første gang i Guardiolas 942 kampe som fodboldtræner, at han smed en føring på 3-0.

Allan Kuhn har set et kollaps i flere af de seneste seks kampe – også mod Feyenoord.

– Det var en katastrofal afslutning på en fodboldkamp. Det ser man normalt aldrig ske for Manchester City.

– De lukker lige pludselig vanvittigt mange mål ind, som man aldrig har gjort før under Pep, siger Kuhn.

Han har prøvet at være cheftræner i en formsvag periode og mærket, hvordan alt falder sammen om ørerne på en.

– Det giver en dominoeffekt i alle spillerne. Det bliver selvforstærkende. For modstanderne kan også se, hvad der sker. De tænker pludselig, at de har en fair chance.

– Man kan jo også se på Pep, at han er stresset. Han rev sig selv med neglen og kradsede hul på næsen, siger Kuhn.

Han har flere mulige forklaringer på krisen hos City.

– De er ramt af skader til nogle af de vigtigste spillere. Den allervigtigste er Rodri. Med ham på holdet tabte City stort set aldrig. Den balance, han gav holdet, har de ikke kunnet erstatte.

– Og så har de mistet selvtillid. Spillerne laver pludselig fejl, og det er, fordi de er påvirket mentalt i øjeblikket. De er ramt, som jeg ikke kan huske, at de har været før, siger Kuhn.

På banen underpræsterer mange af de bærende spillere.

– Det er uhørt. Der er mange, der spiller under standard. Jeg kan slet ikke genkende Bernardo Silva eller Phil Foden. Kevin De Bruyne er også helt ved siden af sig selv.

– Den eneste, der holder nogenlunde niveau, er Erling Haaland, der stadig scorer sine mål, mener Kuhn.

Trods den øjeblikkelige krise er Guardiola ikke truet på sit job, vurderer Kuhn.

– Han er Manchester City. Han har gjort alt for den klub og vundet alt med den klub. Og man har lige forlænget to år med ham.

– Det er Pep selv, der skal sige farvel og tak. Ligesom man så med Jürgen Klopp i Liverpool. Men det tror jeg ikke, Pep gør. Tværtimod forlængede han med to år, fordi han er så ærgerrig, lyder det fra Kuhn.

Liverpools kamp mod Manchester City spilles søndag klokken 17.

/ritzau/





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Stor overraskelse til FCM-træning

Celtic vrager Kasper Schmeichel



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

‘Han er tilgivet’

Her skal Sepp Piontek begraves



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Liverpool – West Ham United

‘Jeg hadede verden’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Ny hooliganpakke er vedtaget

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!