For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.
– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’
Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.
– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.
– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.
Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.
– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.
For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet. Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.
– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Skuffer igen
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
Vejen tilbage?
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
Her trækkes der lod til VM
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
Her kan du se Skotland mod Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER