Kuhn træner gerne igen

Allan Kuhn udelukker på ingen måde at blive cheftræner igen, når han har fået bruddet med FC Midtjylland lidt på afstand.



For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.

– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’

Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.

– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.

– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.

Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.

– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.

For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet.  Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.

– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.





LIVE

LIVE: Brøndby udtager 16-årig for første gang

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

AGF-fans raser over Superliga-klub

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Sønderjyske – AGF

Brøndby IF – Viborg FF

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

OB – FC København

Liverpool – Tottenham

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Peter Kjær: Her er min bekymring

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

AaB-krisen fortsætter

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr