For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.
– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’
Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.
– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.
– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.
Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.
– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.
For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet. Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.
– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER