For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.
– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’
Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.
– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.
– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.
Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.
– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.
For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet. Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.
– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning