For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.
– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’
Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.
– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.
– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.
Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.
– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.
For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet. Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.
– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
MEDIE