Kuhn træner gerne igen

Allan Kuhn udelukker på ingen måde at blive cheftræner igen, når han har fået bruddet med FC Midtjylland lidt på afstand.



For omverdenen kom det som et lyn fra en klar himmel, da Allan Kuhn i fredags sagde op som cheftræner i FC Midtjylland. Den 43-årige træner, der fik omkring 20 måneder i FCM, begrundede sin afsked med personlige årsager og hensynet til familien.

– Det har været hårdt at nå frem til den beslutning, for jeg elsker jo drengene, men jeg har efter moden overvejelse valgt at prioritere min familie og sige fra til jobbet som cheftræner. Jeg er fraværende, når jeg er hjemme. Jeg er ikke det menneske, jeg gerne vil være, og det kan jeg ikke forene med jobbet som cheftræner, sagde Kuhn i en pressemeddelelse udsendt af hans nu tidligere arbejdsgiver.’

Den udtalelse – og enkelte andre – blev efterfølgende udlagt som et endegyldigt farvel til jobbet som cheftræner for Allan Kuhns vedkommende. Sådan hænger det dog ikke sammen. Kuhn udelukker på ingen måde igen at blive cheftræner indenfor en overskuelig fremtid.

– Lige nu har jeg ingen cheftrænerdrømme, men det kan godt være, jeg vil være cheftræner igen, når jeg har fået det hele lidt på afstand. Man ved ikke, hvad der sker om syv eller otte måneder, siger han til tipsbladet.dk.

– Jeg har været i fodboldens verden siden jeg var 18 år. Det er 25 år. Først som spiller og derefter som træner. Det er fodbold, jeg er comitted til. Det er levevejen for mig, så man skal aldrig lukke nogle døre, fortsætter Alan Kuhn.

Den nu tidligere cheftræner har brugt weekenden på at få fodbolden lidt på afstand, og det vil også den kommende periode blive brugt på, inden Kuhn igen kravler tilbage i saddelen. Lige nu skal han dog nyde livet med familien, som nyder godt af, at han prioriterer egne ambitioner under forholdene på hjemmefronten.

– Det er et presset job at være leder og cheftræner. Du skal præstere hele tiden, og i disse dage er der eksamen hver tredje eller fjerde dag. Jeg tror, at rigtig mange mennesker har haft de samme tanker, som jeg har haft. Derfor har jeg også fået tilkendegivelser fra folk, som tænker, at det er modigt af mig at sige fra til det, der var et virkelig godt job, bedyrer Allan Kuhn.

For han havde et godt job. Et af de fire bedste i Superligaen. Resultaterne har dog ikke været uovertrufne dette forår, hvor kun en enkelt kamp – forårspremieren mod FC København – er vundet.  Derfor er det også logisk afslutningsvis at spørge Allan Kuhn, om hans beslutning havde været anderledes, hvis resultaterne havde været bedre.

– Det er enormt svært at sige. Den sidste kamp i Lyngby i torsdags havde ikke det store at sige, men på den anden side er det jo en resultatorienteret verden, slutter den nu tidligere FC Midtjylland-træner kryptisk.





Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber


Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

‘Sur over Brøndby-transfer’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Legende med chokmelding

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

– De lignede lort!

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Bekræfter FC København-historie

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy