Kuhn: Tror på Sivebæk

Allan Kuhn er indtil videre tilfreds med sin nye højre back Christian Sivebæk, der står til at udfylde pladsen i forsvaret efter afskeden med Brian Priske.



Igennem flere sæsoner har trænerne i FC Midtjylland forsøgt at få det bedste frem i kantspilleren Christian Sivebæk. Sivebæk har primært spillet højre wing og er mest kommet ind som indskifter, hvor sønnen af den tidligere landsholdsspiller John Sivebæk har svinget mellem gode præstationer med gode driblinger og indlæg og anonyme optrædener, hvor det mest bemærkelsesværdige har været hæse FCM-trænere, der har forsøgt at dirrigere kantspilleren på plads.

I dette forår får 22-årige Sivebæk en gylden chance for at blive fast førsteholdsspiller, da klubben ikke har valgt at finde en erstatning udefra for Brian Priske, som klubben trods et succesfuldt lejemål i efteråret ikke valgte at beholde.

Den hurtige kantspiller har aldrig haft sine forcer i defensiven, men cheftræner Allan Kuhn tror på, at Sivebæk bliver en succes på backen trods sine relativt få kampe på pladsen.

– Vi har også Jesper Bøge på pladsen, så Sivebæk skal kridte skoene. Men jeg er sikker på, at han vil gøre alt for at få succes. Vi satser på Sivebæk og tror på ham. Vi vil give ham ro til at lære pladsen at kende. Han har nogle offensive kvaliteter, som ingen andre har, siger Allan Kuhn til tipsbladet.dk.

I FC Midtjylland håber man på, at Sivebæk lærer at passe sit defensive ansvar og samtidig bruger sin speed og gode teknik til at blive en offensiv trussel på kanten, hvilket Sivebæk som wing har haft svært ved at gøre konstant.

Christian Sivebæk har kontrakt med FC Midtjylland indtil 2013.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK-træner roser Felix Beijmo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Michael Carrick bliver i Manchester United

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK sigter stadig efter 15. juni

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bayern München lurer på choktransfer

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby