Igennem flere sæsoner har trænerne i FC Midtjylland forsøgt at få det bedste frem i kantspilleren Christian Sivebæk. Sivebæk har primært spillet højre wing og er mest kommet ind som indskifter, hvor sønnen af den tidligere landsholdsspiller John Sivebæk har svinget mellem gode præstationer med gode driblinger og indlæg og anonyme optrædener, hvor det mest bemærkelsesværdige har været hæse FCM-trænere, der har forsøgt at dirrigere kantspilleren på plads.
I dette forår får 22-årige Sivebæk en gylden chance for at blive fast førsteholdsspiller, da klubben ikke har valgt at finde en erstatning udefra for Brian Priske, som klubben trods et succesfuldt lejemål i efteråret ikke valgte at beholde.
Den hurtige kantspiller har aldrig haft sine forcer i defensiven, men cheftræner Allan Kuhn tror på, at Sivebæk bliver en succes på backen trods sine relativt få kampe på pladsen.
– Vi har også Jesper Bøge på pladsen, så Sivebæk skal kridte skoene. Men jeg er sikker på, at han vil gøre alt for at få succes. Vi satser på Sivebæk og tror på ham. Vi vil give ham ro til at lære pladsen at kende. Han har nogle offensive kvaliteter, som ingen andre har, siger Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
I FC Midtjylland håber man på, at Sivebæk lærer at passe sit defensive ansvar og samtidig bruger sin speed og gode teknik til at blive en offensiv trussel på kanten, hvilket Sivebæk som wing har haft svært ved at gøre konstant.
Christian Sivebæk har kontrakt med FC Midtjylland indtil 2013.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER