Igennem flere sæsoner har trænerne i FC Midtjylland forsøgt at få det bedste frem i kantspilleren Christian Sivebæk. Sivebæk har primært spillet højre wing og er mest kommet ind som indskifter, hvor sønnen af den tidligere landsholdsspiller John Sivebæk har svinget mellem gode præstationer med gode driblinger og indlæg og anonyme optrædener, hvor det mest bemærkelsesværdige har været hæse FCM-trænere, der har forsøgt at dirrigere kantspilleren på plads.
I dette forår får 22-årige Sivebæk en gylden chance for at blive fast førsteholdsspiller, da klubben ikke har valgt at finde en erstatning udefra for Brian Priske, som klubben trods et succesfuldt lejemål i efteråret ikke valgte at beholde.
Den hurtige kantspiller har aldrig haft sine forcer i defensiven, men cheftræner Allan Kuhn tror på, at Sivebæk bliver en succes på backen trods sine relativt få kampe på pladsen.
– Vi har også Jesper Bøge på pladsen, så Sivebæk skal kridte skoene. Men jeg er sikker på, at han vil gøre alt for at få succes. Vi satser på Sivebæk og tror på ham. Vi vil give ham ro til at lære pladsen at kende. Han har nogle offensive kvaliteter, som ingen andre har, siger Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
I FC Midtjylland håber man på, at Sivebæk lærer at passe sit defensive ansvar og samtidig bruger sin speed og gode teknik til at blive en offensiv trussel på kanten, hvilket Sivebæk som wing har haft svært ved at gøre konstant.
Christian Sivebæk har kontrakt med FC Midtjylland indtil 2013.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT