Kulturminister Joy Mogensen kritiserer AaB-fans

Det var brandærgerligt, at kampen måtte afbrydes på grund af tætsiddende fans, mener Joy Mogensen (S).



Pokalfinalen mellem AaB og Sønderjyske måtte onsdag aften afbrydes, fordi tilskuerne på AaB’s tribuneafsnit stod stuvet alt for tæt sammen.

Det er nemlig i strid med retningslinjerne, der skal hindre spredningen af Covid-19 til fodboldkampe.

Oplevelsen var ikke noget, der behagede kulturminister Joy Mogensen (S).

– Det er brandærgerligt, at der er en del af publikum, der ikke respekterer, at de her regler er lavet for at passe på os alle sammen, siger hun.

Tirsdag frigav Kulturministeriet nye lempede regler for afstandskrav på fodboldstadioner, og det betyder, at der nu kan komme flere fans til superligakampe.

For eksempel mener FC København at kunne byde 10.500 tilskuere velkommen til næste hjemmekamp, mens FC Midtjylland forventer at kunne have cirka 4500 fans på lægterne.

Oplevelsen til pokalfinalen er noget, der får Joy Mogensen til at løfte en pegefinger.

– Jeg håber, at det her er et signal til alle blandt publikum. Vi har alle sammen glædet os til at være her, og vi lægger også mange følelser i det, men vi skal også huske fornuften, siger hun.

Kulturministeren synes, at det er ærgerligt, at nogle tilskuere ikke kunne holde sig i skindet til pokalfinalen, især fordi hun mener, at publikum har opført sig pænt under de forsøg, der er blevet foretaget i Superligaen med flere tilskuere.

– En af grundene til at jeg synes, at det er brandærgerligt, at der er en del af publikum, der ikke kan overholde reglerne i dag, er jo, at disciplinen har været rigtig god i de testkampe, der har været i Superligaen.

– Men det duer jo ikke, at disciplinen kun er der, når vi forsøger. Når så retningslinjerne er der, så skal disciplinen blive ved med at være der, siger hun.

Pokalfinalen blev spillet på Esbjergs stadion, Blue Water Arena, og endte med en 2-0-sejr til Sønderjyske, der vandt sin første pokal i klubbens historie. Angriberen Anders Jacobsen scorede begge mål for sønderjyderne.

/ritzau/





Dansker har været ude i to år – nu er der nyt




LIVE

TransferLIVE: Monstertransfer på plads

– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver

Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

Hvorfor købte Manchester United ikke ham?

Her er German Onugkhas nye klub

Thomas Jørgensen solgt i rekordtransfer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: FCK skal møde HSV

Kæmpetransfer: ‘Han er en gamechanger’

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Beckmann forstår intet: ‘Det er en svinestreg!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil

‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara

Afslører: Makienok deltager i realityprogram

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais

Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid

Derfor kollapsede Jamal Musiala igen

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom

– Maradonas læger overså faresignaler

Dansker talte med Højlund inden transfer

De køber rettighederne til FCK-kamp

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Kæmpe dommerfejl: Det er MEGET besynderligt

Hjalte Lærke imponerer i Lecce-debut: Et lyspunkt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Rosenborg køber historisk dyr Chiakha