Kun 33 år: Tidligere FCK-flop stopper karrieren

Han blev aldrig nogen stor succes i FC København. Nu stopper han karrieren på grund af et dårligt knæ.



Han har ikke været i aktion for sin klub, Sarpsborg 08, i over et år som følge af en knæskade, og nu må den tidligere FC København-angriber Mustafa “Mos” Abdellaoue lægge støvlerne på hylden.

I en alder af kun 33 år ser den norske angriber sig således nødsaget til at stoppe karrieren som professionel fodboldspiller, når den indeværende sæson slutter ved årsskiftet. Det oplyser “Mos” selv over for eurosport.no.

Det skyldes ganske enkelt, at knæet ikke kan holde til at spille på højeste niveau længere.

– Kort sagt, så bliver det her min sidste sæson. Knæet har været igennem to operationer i år, og jeg træner nu, men ud fra det, lægen og fysioterapeuten siger og det, jeg selv kan mærke, kan mit knæ ikke længere tåle sport på højeste niveau, siger “Mos” til eurosport.no og tilføjer, at han nu vil forsøge at få en hverdag uden smerter i knæet.

Mustafa Abdellaoue kom til FC København i januar 2012, efter at han var blevet topscorer i den norske liga sæsonen forinden. Han blev imidleritd ingen succes i det københavnske, hvor han blot nåede at spille 19 kampe med fem mål til følge.

Siden var han også forbi OB med mere succes, og her blev det til 13 mål på 29 kampe.

Og selvom det var med blandet succes, var tiden i Danmark et af karrierens højdepunkter for “Mos”. Det siger han i interviewet med eurosport.no.

Foruden de danske klubber har han været forbi et hav af norske klubber, og han har scoret 79 mål i den bedste norske række. Han nåede desuden at spille tre kampe for det norske landshold.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Japan overrasker mod Holland

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Brøndby melder duo færdig og teaser

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Iran – New Zealand

Spanien – Kap Verde



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Raser over VM-tiltag