Kun fem hele kampe i OB: Ikke hvad jeg forventede

Moses Opondo er stille og roligt ved at få mere spilletid i OB-trøjen, men han har aldrig rigtig været tilfreds med andelen af spilleminutter i OB-trøjen.



Moses Opondos tid i OB kan bedst beskrives som “ind og ud” ad holdet. Midtbanespilleren har aldrig for alvor spillet fast, men han er så småt ved at tilspille sig en større rolle i cheftræner Andreas Alms system. 

Efter hans sene udligning mod AGF i forrige spillerunde, fulgte han det op med en startplads og assist mod SønderjyskE samt fuld spilletid i Sydbank Pokalen mod FC Roskilde i starten af september. Sport Fyn har også gravet i hans statistikker, som viser, at Opondo blot har spillet fuldtid i fem Superliga-kampe for OB siden skiftet i 2019 fra Vendsyssel. I alt har han spillet 55 Superliga-kampe for klubben. Til selv samme medie fortæller han også, at andelen af spilletid i OB-trøjen ikke har været, som han forventede.

– Men jeg har aldrig lagt skjul på, at det var ikke, hvad jeg havde forventet af spilletid, da jeg kom til OB. Men jeg kom også til klubben med knæproblemer, som jeg har bøvlet med, og det har været noget, som har krævet noget tålmodighed, og jeg har ikke selv været tilfreds med det. Men jeg har bare arbejdet hårdt og gjort mit, og så har der været forudsætninger, som jeg ikke har haft kontrol over, når jeg enten er blevet skiftet eller ikke fået 90 minutter. Det kan jeg ikke kontrollere, jeg må bare forsøge at stå så skarpt som muligt, forklarer Opondo. 

Han går dog ydmygt til opgaven og fremhæver, at han tager en enkelt kamp ad gangen. 

OB’s cheftræner, Andreas Alm, sender også rosende ord afsted mod den fleksible midtbanespiller, som ifølge svenskeren er mentalt stærk, fordi han evner at komme ind fra bænken og levere på et godt niveau. Derudover fortæller han, at Opondo normalt skal spille i højre side, men at det har været svært for ham at slå Emmanuel Sabbi af. 

OB skal spille 13 kampe i de næste fire dage, så der venter sandsynligvis masser af spilletid for Opondo. 

Fredag aften gæster OB det nordjyske i en udekamp mod AaB, som Moses Opondo faktisk repræsenterede i ungdomsårene på U15- til U19-holdet. 





Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Her er Ajax-danskers millionløn

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Nu kan han spille for FC København

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Målkongen Biereth på vild liste

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Medier fælder dom over Dorgu

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Trist melding om Emil Højlund

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

De vil købe FC Midtjylland-profil

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Stor hæder til Suzuki

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Her er Superligaens bedste stadion

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

‘Usandsynlig genopstandelse’

Nordfransk point i Sydfrankrig

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering