Moses Opondos tid i OB kan bedst beskrives som “ind og ud” ad holdet. Midtbanespilleren har aldrig for alvor spillet fast, men han er så småt ved at tilspille sig en større rolle i cheftræner Andreas Alms system.
Efter hans sene udligning mod AGF i forrige spillerunde, fulgte han det op med en startplads og assist mod SønderjyskE samt fuld spilletid i Sydbank Pokalen mod FC Roskilde i starten af september. Sport Fyn har også gravet i hans statistikker, som viser, at Opondo blot har spillet fuldtid i fem Superliga-kampe for OB siden skiftet i 2019 fra Vendsyssel. I alt har han spillet 55 Superliga-kampe for klubben. Til selv samme medie fortæller han også, at andelen af spilletid i OB-trøjen ikke har været, som han forventede.
– Men jeg har aldrig lagt skjul på, at det var ikke, hvad jeg havde forventet af spilletid, da jeg kom til OB. Men jeg kom også til klubben med knæproblemer, som jeg har bøvlet med, og det har været noget, som har krævet noget tålmodighed, og jeg har ikke selv været tilfreds med det. Men jeg har bare arbejdet hårdt og gjort mit, og så har der været forudsætninger, som jeg ikke har haft kontrol over, når jeg enten er blevet skiftet eller ikke fået 90 minutter. Det kan jeg ikke kontrollere, jeg må bare forsøge at stå så skarpt som muligt, forklarer Opondo.
Han går dog ydmygt til opgaven og fremhæver, at han tager en enkelt kamp ad gangen.
OB’s cheftræner, Andreas Alm, sender også rosende ord afsted mod den fleksible midtbanespiller, som ifølge svenskeren er mentalt stærk, fordi han evner at komme ind fra bænken og levere på et godt niveau. Derudover fortæller han, at Opondo normalt skal spille i højre side, men at det har været svært for ham at slå Emmanuel Sabbi af.
OB skal spille 13 kampe i de næste fire dage, så der venter sandsynligvis masser af spilletid for Opondo.
Fredag aften gæster OB det nordjyske i en udekamp mod AaB, som Moses Opondo faktisk repræsenterede i ungdomsårene på U15- til U19-holdet.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
DAGENS SPILFORSLAG
