Kun fem hele kampe i OB: Ikke hvad jeg forventede

Moses Opondo er stille og roligt ved at få mere spilletid i OB-trøjen, men han har aldrig rigtig været tilfreds med andelen af spilleminutter i OB-trøjen.



Moses Opondos tid i OB kan bedst beskrives som “ind og ud” ad holdet. Midtbanespilleren har aldrig for alvor spillet fast, men han er så småt ved at tilspille sig en større rolle i cheftræner Andreas Alms system. 

Efter hans sene udligning mod AGF i forrige spillerunde, fulgte han det op med en startplads og assist mod SønderjyskE samt fuld spilletid i Sydbank Pokalen mod FC Roskilde i starten af september. Sport Fyn har også gravet i hans statistikker, som viser, at Opondo blot har spillet fuldtid i fem Superliga-kampe for OB siden skiftet i 2019 fra Vendsyssel. I alt har han spillet 55 Superliga-kampe for klubben. Til selv samme medie fortæller han også, at andelen af spilletid i OB-trøjen ikke har været, som han forventede.

– Men jeg har aldrig lagt skjul på, at det var ikke, hvad jeg havde forventet af spilletid, da jeg kom til OB. Men jeg kom også til klubben med knæproblemer, som jeg har bøvlet med, og det har været noget, som har krævet noget tålmodighed, og jeg har ikke selv været tilfreds med det. Men jeg har bare arbejdet hårdt og gjort mit, og så har der været forudsætninger, som jeg ikke har haft kontrol over, når jeg enten er blevet skiftet eller ikke fået 90 minutter. Det kan jeg ikke kontrollere, jeg må bare forsøge at stå så skarpt som muligt, forklarer Opondo. 

Han går dog ydmygt til opgaven og fremhæver, at han tager en enkelt kamp ad gangen. 

OB’s cheftræner, Andreas Alm, sender også rosende ord afsted mod den fleksible midtbanespiller, som ifølge svenskeren er mentalt stærk, fordi han evner at komme ind fra bænken og levere på et godt niveau. Derudover fortæller han, at Opondo normalt skal spille i højre side, men at det har været svært for ham at slå Emmanuel Sabbi af. 

OB skal spille 13 kampe i de næste fire dage, så der venter sandsynligvis masser af spilletid for Opondo. 

Fredag aften gæster OB det nordjyske i en udekamp mod AaB, som Moses Opondo faktisk repræsenterede i ungdomsårene på U15- til U19-holdet. 





FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’




LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Anton Gaaei-handel meldes død

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Stor ændring i AGF?

OB – Sønderjyske

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!