Moses Opondos tid i OB kan bedst beskrives som “ind og ud” ad holdet. Midtbanespilleren har aldrig for alvor spillet fast, men han er så småt ved at tilspille sig en større rolle i cheftræner Andreas Alms system.
Efter hans sene udligning mod AGF i forrige spillerunde, fulgte han det op med en startplads og assist mod SønderjyskE samt fuld spilletid i Sydbank Pokalen mod FC Roskilde i starten af september. Sport Fyn har også gravet i hans statistikker, som viser, at Opondo blot har spillet fuldtid i fem Superliga-kampe for OB siden skiftet i 2019 fra Vendsyssel. I alt har han spillet 55 Superliga-kampe for klubben. Til selv samme medie fortæller han også, at andelen af spilletid i OB-trøjen ikke har været, som han forventede.
– Men jeg har aldrig lagt skjul på, at det var ikke, hvad jeg havde forventet af spilletid, da jeg kom til OB. Men jeg kom også til klubben med knæproblemer, som jeg har bøvlet med, og det har været noget, som har krævet noget tålmodighed, og jeg har ikke selv været tilfreds med det. Men jeg har bare arbejdet hårdt og gjort mit, og så har der været forudsætninger, som jeg ikke har haft kontrol over, når jeg enten er blevet skiftet eller ikke fået 90 minutter. Det kan jeg ikke kontrollere, jeg må bare forsøge at stå så skarpt som muligt, forklarer Opondo.
Han går dog ydmygt til opgaven og fremhæver, at han tager en enkelt kamp ad gangen.
OB’s cheftræner, Andreas Alm, sender også rosende ord afsted mod den fleksible midtbanespiller, som ifølge svenskeren er mentalt stærk, fordi han evner at komme ind fra bænken og levere på et godt niveau. Derudover fortæller han, at Opondo normalt skal spille i højre side, men at det har været svært for ham at slå Emmanuel Sabbi af.
OB skal spille 13 kampe i de næste fire dage, så der venter sandsynligvis masser af spilletid for Opondo.
Fredag aften gæster OB det nordjyske i en udekamp mod AaB, som Moses Opondo faktisk repræsenterede i ungdomsårene på U15- til U19-holdet.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
