Kun fem hele kampe i OB: Ikke hvad jeg forventede

Moses Opondo er stille og roligt ved at få mere spilletid i OB-trøjen, men han har aldrig rigtig været tilfreds med andelen af spilleminutter i OB-trøjen.



Moses Opondos tid i OB kan bedst beskrives som “ind og ud” ad holdet. Midtbanespilleren har aldrig for alvor spillet fast, men han er så småt ved at tilspille sig en større rolle i cheftræner Andreas Alms system. 

Efter hans sene udligning mod AGF i forrige spillerunde, fulgte han det op med en startplads og assist mod SønderjyskE samt fuld spilletid i Sydbank Pokalen mod FC Roskilde i starten af september. Sport Fyn har også gravet i hans statistikker, som viser, at Opondo blot har spillet fuldtid i fem Superliga-kampe for OB siden skiftet i 2019 fra Vendsyssel. I alt har han spillet 55 Superliga-kampe for klubben. Til selv samme medie fortæller han også, at andelen af spilletid i OB-trøjen ikke har været, som han forventede.

– Men jeg har aldrig lagt skjul på, at det var ikke, hvad jeg havde forventet af spilletid, da jeg kom til OB. Men jeg kom også til klubben med knæproblemer, som jeg har bøvlet med, og det har været noget, som har krævet noget tålmodighed, og jeg har ikke selv været tilfreds med det. Men jeg har bare arbejdet hårdt og gjort mit, og så har der været forudsætninger, som jeg ikke har haft kontrol over, når jeg enten er blevet skiftet eller ikke fået 90 minutter. Det kan jeg ikke kontrollere, jeg må bare forsøge at stå så skarpt som muligt, forklarer Opondo. 

Han går dog ydmygt til opgaven og fremhæver, at han tager en enkelt kamp ad gangen. 

OB’s cheftræner, Andreas Alm, sender også rosende ord afsted mod den fleksible midtbanespiller, som ifølge svenskeren er mentalt stærk, fordi han evner at komme ind fra bænken og levere på et godt niveau. Derudover fortæller han, at Opondo normalt skal spille i højre side, men at det har været svært for ham at slå Emmanuel Sabbi af. 

OB skal spille 13 kampe i de næste fire dage, så der venter sandsynligvis masser af spilletid for Opondo. 

Fredag aften gæster OB det nordjyske i en udekamp mod AaB, som Moses Opondo faktisk repræsenterede i ungdomsårene på U15- til U19-holdet. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

FC Midtjylland – Sønderjyske



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

FCK bød på landsholdsmålmand

‘Hvem fanden ringer man til?’

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Henter FC København-spiller

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Det er han ekstremt god til

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Det afgør Chido Obis United-fremtid