Kun lægetjekket mangler: FCK uhyre tæt på erstatning for Robert Skov

Den spanske midtbanespiller Pep Biel lader nu til at have det hele på plads pånær lægetjekket med FC København.



Efter Robert Skov blev solgt fra FC København til tyske Hoffenheim i slutningen af sidste uge har de danske mestre været på jagt efter en erstatning, og det ser nu ud til at være meget tæt på at være faldet på plads.

Det drejer sig om Pep Biel fra Real Zaragoza, og ifølge den spanske sportsavis AS har spanierne nu accepteret et bud fra FCK.

Prisen skulle desuden være på omkring 34 millioner kroner, som vil blive hovedstadsklubbens dyreste indkøb nogensinde, hvis tallet er rigtigt, og handlen falder på plads, melder avisen B.T.

Derudover skulle man også allerede være klar med lønpakken til Pep Biel, og han står til at skulle modtage 3,7 millioner kroner om året, som ligger i den høje ende for spillere i FC København.

Med dette er det nu kun lægetjekket, der mangler, da alt andet synes at være på plads. Endelig forlyder det, at spilleren rejser til København fra Barcelona klokken 16.50, hvorefter man kan få færdiggjort skiftet.

I Real Zaragoza slås man desuden med økonomien, og derfor har det været vigtigt for dem at få en god pris for midtbanespilleren, mens det for Ståle Solbakken og Co. har været afgørende at få handlen hurtigt på plads, så Biel kan blive klar til at spille med for FC København i Champions League-kvalifikationen mod Røde Stjerne på tirsdag i næste uge.





Kovending? Han kan blive i Brøndby




LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Nu vender han tilbage

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bayern – Stuttgart

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Snart sker det

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Chelsea – Tottenham

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

AGF jagter hollandsk talent

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neymar er tilbage

Freiburg – Aston Villa