Martin Pusic er et velkendt navn i dansk fodbold.
Fra januar 2014 og godt fire år frem nåede angriberen at tørne ud for hele fem klubber i Superligaen – Esbjerg fB, FC Midtjylland, FC København, AGF og AC Horsens. Sidstnævnte blot i fire dage.
I sæsonen 2014/2015 peakede det for Martin Pusic i Danmark, da han blev topscorer i Superligaen med 17 kasser og samtidig vandt det danske mesterskab med FC Midtjylland.
Nu skriver kalenderen 2021, og Martin Pusic, der er 33 år, er pt. klubløs. Kan et opsigtsvækkende comeback i dansk fodbold komme på tale?
– Jeg har tilbragt en del år i Danmark, og hvem ved? Jeg har løbende fået henvendelser fra Danmark de seneste to-tre år, når en klub har manglet en god angriber. Jeg må se, hvad der dukker op. Hvis der kommer et godt tilbud, kunne det da være sjovt med et comeback i Danmark, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forestiller mig, at jeg har et par år i mig som aktiv. Jeg ved ikke, hvad der skal ske nu. Jeg er klubløs, og jeg er åben for alt.
Martin Pusic har været fri på markedet siden december, hvor han forlod tyske 1860 München. Forude var gået en kaotisk tid i SV Mattersburg i angriberens hjemland, Østrig.
– Jeg endte pludselig som klubløs sidste sommer, da Mattersburg gik konkurs. Klubbens præsident gjorde nogle ikke så heldige ting med pengene, og så gik det galt. Alle os spillere blev løst fra vores kontrakter, og jeg gik to måneder, før jeg skrev under med 1860 München.
– Jeg spillede ikke så meget i starten i Tyskland, og da jeg fik kæmpet mig til en plads på holdet, pådrog jeg mig en skade, så det var uheldigt. Derefter kom corona, og der skete en masse ting i mit privatliv også. Derfor tog jeg en pause fra fodbolden, og jeg holder stadig pause, men jeg satser på at vende tilbage 1. juli, lyder det fra den tidligere Superliga-topscorer.
Selv om Martin Pusic med egne ord holder pause, har han nu nok at se til for tiden.
– I sidste uge blev min kone og jeg forældre til en lille pige, og det er vores første barn, så det er kæmpe stort for os. Jeg har det rigtig godt. Jeg er bor i udkanten af Wien lige nu, fortæller han.
Selv om 33-årige Pusic satser på at have et par år tilbage i sig som aktiv, er han også begyndt at gøre sig tanker om en fremtid uden for grønsværen.
– Jeg har færdiggjort UEFA’s B-trænerlicens, som kan tages af tidligere og nuværende spillere med en vis erfaring. Det er ikke, fordi jeg har en egentlig plan, men jeg nåede frem til, at det er bedre at have den end ikke at have den. Så må vi se, om jeg skal være træner i fremtiden. Det er der mange tidligere spillere, der gerne vil, og konkurrencen er hård, siger han.
Martin Pusic har repræsenteret hele 16 forskellige klubber i sin karriere. Han er noteret for 104 Superliga-kampe og 43 mål.
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
