Martin Pusic er et velkendt navn i dansk fodbold.
Fra januar 2014 og godt fire år frem nåede angriberen at tørne ud for hele fem klubber i Superligaen – Esbjerg fB, FC Midtjylland, FC København, AGF og AC Horsens. Sidstnævnte blot i fire dage.
I sæsonen 2014/2015 peakede det for Martin Pusic i Danmark, da han blev topscorer i Superligaen med 17 kasser og samtidig vandt det danske mesterskab med FC Midtjylland.
Nu skriver kalenderen 2021, og Martin Pusic, der er 33 år, er pt. klubløs. Kan et opsigtsvækkende comeback i dansk fodbold komme på tale?
– Jeg har tilbragt en del år i Danmark, og hvem ved? Jeg har løbende fået henvendelser fra Danmark de seneste to-tre år, når en klub har manglet en god angriber. Jeg må se, hvad der dukker op. Hvis der kommer et godt tilbud, kunne det da være sjovt med et comeback i Danmark, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forestiller mig, at jeg har et par år i mig som aktiv. Jeg ved ikke, hvad der skal ske nu. Jeg er klubløs, og jeg er åben for alt.
Martin Pusic har været fri på markedet siden december, hvor han forlod tyske 1860 München. Forude var gået en kaotisk tid i SV Mattersburg i angriberens hjemland, Østrig.
– Jeg endte pludselig som klubløs sidste sommer, da Mattersburg gik konkurs. Klubbens præsident gjorde nogle ikke så heldige ting med pengene, og så gik det galt. Alle os spillere blev løst fra vores kontrakter, og jeg gik to måneder, før jeg skrev under med 1860 München.
– Jeg spillede ikke så meget i starten i Tyskland, og da jeg fik kæmpet mig til en plads på holdet, pådrog jeg mig en skade, så det var uheldigt. Derefter kom corona, og der skete en masse ting i mit privatliv også. Derfor tog jeg en pause fra fodbolden, og jeg holder stadig pause, men jeg satser på at vende tilbage 1. juli, lyder det fra den tidligere Superliga-topscorer.
Selv om Martin Pusic med egne ord holder pause, har han nu nok at se til for tiden.
– I sidste uge blev min kone og jeg forældre til en lille pige, og det er vores første barn, så det er kæmpe stort for os. Jeg har det rigtig godt. Jeg er bor i udkanten af Wien lige nu, fortæller han.
Selv om 33-årige Pusic satser på at have et par år tilbage i sig som aktiv, er han også begyndt at gøre sig tanker om en fremtid uden for grønsværen.
– Jeg har færdiggjort UEFA’s B-trænerlicens, som kan tages af tidligere og nuværende spillere med en vis erfaring. Det er ikke, fordi jeg har en egentlig plan, men jeg nåede frem til, at det er bedre at have den end ikke at have den. Så må vi se, om jeg skal være træner i fremtiden. Det er der mange tidligere spillere, der gerne vil, og konkurrencen er hård, siger han.
Martin Pusic har repræsenteret hele 16 forskellige klubber i sin karriere. Han er noteret for 104 Superliga-kampe og 43 mål.
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
Tullberg tror på overraskelsen
Store spillersalg sikrer AaB overskud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
