Martin Pusic er et velkendt navn i dansk fodbold.
Fra januar 2014 og godt fire år frem nåede angriberen at tørne ud for hele fem klubber i Superligaen – Esbjerg fB, FC Midtjylland, FC København, AGF og AC Horsens. Sidstnævnte blot i fire dage.
I sæsonen 2014/2015 peakede det for Martin Pusic i Danmark, da han blev topscorer i Superligaen med 17 kasser og samtidig vandt det danske mesterskab med FC Midtjylland.
Nu skriver kalenderen 2021, og Martin Pusic, der er 33 år, er pt. klubløs. Kan et opsigtsvækkende comeback i dansk fodbold komme på tale?
– Jeg har tilbragt en del år i Danmark, og hvem ved? Jeg har løbende fået henvendelser fra Danmark de seneste to-tre år, når en klub har manglet en god angriber. Jeg må se, hvad der dukker op. Hvis der kommer et godt tilbud, kunne det da være sjovt med et comeback i Danmark, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg forestiller mig, at jeg har et par år i mig som aktiv. Jeg ved ikke, hvad der skal ske nu. Jeg er klubløs, og jeg er åben for alt.
Martin Pusic har været fri på markedet siden december, hvor han forlod tyske 1860 München. Forude var gået en kaotisk tid i SV Mattersburg i angriberens hjemland, Østrig.
– Jeg endte pludselig som klubløs sidste sommer, da Mattersburg gik konkurs. Klubbens præsident gjorde nogle ikke så heldige ting med pengene, og så gik det galt. Alle os spillere blev løst fra vores kontrakter, og jeg gik to måneder, før jeg skrev under med 1860 München.
– Jeg spillede ikke så meget i starten i Tyskland, og da jeg fik kæmpet mig til en plads på holdet, pådrog jeg mig en skade, så det var uheldigt. Derefter kom corona, og der skete en masse ting i mit privatliv også. Derfor tog jeg en pause fra fodbolden, og jeg holder stadig pause, men jeg satser på at vende tilbage 1. juli, lyder det fra den tidligere Superliga-topscorer.
Selv om Martin Pusic med egne ord holder pause, har han nu nok at se til for tiden.
– I sidste uge blev min kone og jeg forældre til en lille pige, og det er vores første barn, så det er kæmpe stort for os. Jeg har det rigtig godt. Jeg er bor i udkanten af Wien lige nu, fortæller han.
Selv om 33-årige Pusic satser på at have et par år tilbage i sig som aktiv, er han også begyndt at gøre sig tanker om en fremtid uden for grønsværen.
– Jeg har færdiggjort UEFA’s B-trænerlicens, som kan tages af tidligere og nuværende spillere med en vis erfaring. Det er ikke, fordi jeg har en egentlig plan, men jeg nåede frem til, at det er bedre at have den end ikke at have den. Så må vi se, om jeg skal være træner i fremtiden. Det er der mange tidligere spillere, der gerne vil, og konkurrencen er hård, siger han.
Martin Pusic har repræsenteret hele 16 forskellige klubber i sin karriere. Han er noteret for 104 Superliga-kampe og 43 mål.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
