– Kunne være sjovt med et comeback i Danmark

Den tidligere Superliga-topscorer Martin Pusic er klubløs, og han er åben for at vende tilbage til dansk fodbold.



Martin Pusic er et velkendt navn i dansk fodbold.

Fra januar 2014 og godt fire år frem nåede angriberen at tørne ud for hele fem klubber i Superligaen – Esbjerg fB, FC Midtjylland, FC København, AGF og AC Horsens. Sidstnævnte blot i fire dage.

I sæsonen 2014/2015 peakede det for Martin Pusic i Danmark, da han blev topscorer i Superligaen med 17 kasser og samtidig vandt det danske mesterskab med FC Midtjylland.

Nu skriver kalenderen 2021, og Martin Pusic, der er 33 år, er pt. klubløs. Kan et opsigtsvækkende comeback i dansk fodbold komme på tale?

– Jeg har tilbragt en del år i Danmark, og hvem ved? Jeg har løbende fået henvendelser fra Danmark de seneste to-tre år, når en klub har manglet en god angriber. Jeg må se, hvad der dukker op. Hvis der kommer et godt tilbud, kunne det da være sjovt med et comeback i Danmark, siger Martin Pusic til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg forestiller mig, at jeg har et par år i mig som aktiv. Jeg ved ikke, hvad der skal ske nu. Jeg er klubløs, og jeg er åben for alt. 

Martin Pusic har været fri på markedet siden december, hvor han forlod tyske 1860 München. Forude var gået en kaotisk tid i SV Mattersburg i angriberens hjemland, Østrig.

– Jeg endte pludselig som klubløs sidste sommer, da Mattersburg gik konkurs. Klubbens præsident gjorde nogle ikke så heldige ting med pengene, og så gik det galt. Alle os spillere blev løst fra vores kontrakter, og jeg gik to måneder, før jeg skrev under med 1860 München.

– Jeg spillede ikke så meget i starten i Tyskland, og da jeg fik kæmpet mig til en plads på holdet, pådrog jeg mig en skade, så det var uheldigt. Derefter kom corona, og der skete en masse ting i mit privatliv også. Derfor tog jeg en pause fra fodbolden, og jeg holder stadig pause, men jeg satser på at vende tilbage 1. juli, lyder det fra den tidligere Superliga-topscorer.

Selv om Martin Pusic med egne ord holder pause, har han nu nok at se til for tiden.

– I sidste uge blev min kone og jeg forældre til en lille pige, og det er vores første barn, så det er kæmpe stort for os. Jeg har det rigtig godt. Jeg er bor i udkanten af Wien lige nu, fortæller han.

Selv om 33-årige Pusic satser på at have et par år tilbage i sig som aktiv, er han også begyndt at gøre sig tanker om en fremtid uden for grønsværen.

– Jeg har færdiggjort UEFA’s B-trænerlicens, som kan tages af tidligere og nuværende spillere med en vis erfaring. Det er ikke, fordi jeg har en egentlig plan, men jeg nåede frem til, at det er bedre at have den end ikke at have den. Så må vi se, om jeg skal være træner i fremtiden. Det er der mange tidligere spillere, der gerne vil, og konkurrencen er hård, siger han.

Martin Pusic har repræsenteret hele 16 forskellige klubber i sin karriere. Han er noteret for 104 Superliga-kampe og 43 mål. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Øjner europæisk trofæ

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Storroser dansk super-talent

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Hugo Ekitike misser VM

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Har ondt af Steve Cooper

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Langer ud efter Peter Sørensen

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Dansker ser gult i London

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa