Kurs mod vild SL-rekord: ‘Fuldstændig outstanding’

Patrick Mortensen kan overtage en 25 år gammel Superliga-rekord, hvis han sikrer sig topscorertitlen.



Den har stået i næsten 25 år, men til maj kan det være forbi.

Peter Lassen har siden år 2000 kunnet kalde sig den ældste nogensinde til at blive Superliga-topscorer, da han fik titlen i en alder af 33 år, 7 måneder og 24 dage.

Nu ser det ud til, at tiden som rekordholder kan være forbi, da Patrick Mortensen, 35, har sat kursen ind på at blive Superliga-topscorer i denne sæson, hvor han lige nu har scoret 15 mål og har et solidt forspring foran Mathias Kvistgaard og Simen Nordli, der følger efter ham.

Og skulle det ske i maj måned, er Peter Lassen glad for, at det er den erfarne AGF’er, der står klar til at snuppe titlen.

– Han er ikke den værste at miste den til, jeg synes, at han er en af de bedste angribere, vi har herhjemme for tiden, så han fortjener den topscorertitel i år. Han har markeret sig fuldstændig outstanding, og selvom han er oppe i alderen, er han den dygtigste angriber i Superligaen.

– Det er sindssygt fortjent, han har altid lavet mange mål de steder, han har været. AGF har i år et godt hold og en sindssygt dygtig træner i Uwe Rösler, så du kan se på Patrick, at han elsker at spille fodbold for tiden. Og sådan er det som angriber – når man laver mål, så er der ikke noget federe i verden. Så jeg synes, det er meget fortjent, hvis han bliver Superliga-topscorer, siger han i et interview til Tipsbladet.

Patrick Mortensen er ifølge den nuværende sportsdirektør i Hvidovre blevet udstyret med den samme gave, som han selv fik ved fødslen.

– Jeg vil faktisk sige, hvis jeg må være så beskeden at sammenligne os, at vi ligner hinanden rigtig meget. Vi er dygtige til at stå det sted, hvor bolden falder ned. Patrick har målnæse, han er en type, der kan være væk i 88 minutter, og alligevel bliver han helten, der scorer det afgørende mål til sidst. Han dribler ikke tre mand og smider den op i hjørnet; han scorer sine mål inde i feltet, hvor det gør ondt, og det synes jeg kendetegner en rigtig dygtig angriber.

– Målnæse, det kan man ikke træne sig til, det er noget, man er født med. Jeg kan huske en kamp, hvor jeg selv scorede to meget lette mål mod AaB, hvor Morten Bruun spurgte mig i pausen: “Hvordan kan du altid ende der, hvor bolden falder ned?” Men det ligger bare i baghovedet, at man placerer sig det rigtige sted, hvilket man også kan se i Patricks spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer til at stå i 25 år mere
AGF-kaptajnen er en angriber af den gamle skole, og det er ikke helt tilfældigt, at han, på trods af at han til sommer fylder 36, fortsat er en dygtig angriber i Superligaen.

– Det er det vigtigste i fodbold at kunne lave mål. Hvis du ikke scorer, vinder du ingen fodboldkampe, og det er nok derfor, at angribere ofte får lidt mere for ulejligheden end forsvarspillere, fordi det er så svært at lave mål. Men Patrick er født med en målnæse, og han er dygtig til at placere sig korrekt.

– De angribere, der spiller nu i de forskellige klubber, skal løbe solen sort. Det var ikke sådan, vi gjorde det i gamle dage; der skulle vi bare være klar i feltet, og så tog vi overskrifterne i avisen om mandagen.

Hvis Patrick Mortensen ender med at blive topscorer, kan han formentlig i mange år endnu kalde sig den ældste topscorer nogensinde i Superligaen.

– Jeg tror helt afgjort, at den kommer til at stå længe, hvis det sker. Der er ikke mange ældre angribere tilbage, så jeg tror i hvert fald, at den kommer til at stå i 25 år mere, afslutter Peter Lassen.

Patrick Mortensen kan søndag eftermiddag udbygge sin måltotal i denne sæson, når AGF hjemme møder Viborg FF.





Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer



LIVE

TransferLIVE: Klar til at sælge


Woltemade & Co slår Azzurrini

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Premier League-topklub overvejer Nørgaard

Óskarsson løj for sin far før FCK-kamp

– Rasmus Falk har tre muligheder

Transferchok? ‘Jeg synes, Brøndby skal forsøge!’

Nyt bud på Victor Froholdt


TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


FC København får dispensation

Danskerklub vil hente Victor Nelsson

Afslører: Tilbud afvist

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk



TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


Bischoff tror på det uvirkelige

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

Afsløring: FC København køber Pantelis Hatzidiakos

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’


" Det mener Tipsbladet

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!


Klar melding om Kasper Dolberg

Kamaldeen til topklub? “En god signing”

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Liverpool køber kæmpestjerne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’



Afsløring: AC Horsens henter Ivan Milicevic 

Afsløring: FC København henter PSG-spiller

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Nu er mastodonter i duel om Jadon Sancho

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads

‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Rasmus Thelander tæt på udlandsskifte

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Chelsea-profil siger undskyld



Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil

FC Midtjyllands nye driblekonge?

Ny Superliga-dokumentar på vej

Succestræner forlænger

Jong Oranje kan slukke håbet for Esperanças

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Afsløring: Clement Bischoffs bror til prøvetræning

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte

FCK-gyser – ankesag trækker ud

Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’



Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund