Kurs mod vild SL-rekord: ‘Fuldstændig outstanding’

Patrick Mortensen kan overtage en 25 år gammel Superliga-rekord, hvis han sikrer sig topscorertitlen.



Den har stået i næsten 25 år, men til maj kan det være forbi.

Peter Lassen har siden år 2000 kunnet kalde sig den ældste nogensinde til at blive Superliga-topscorer, da han fik titlen i en alder af 33 år, 7 måneder og 24 dage.

Nu ser det ud til, at tiden som rekordholder kan være forbi, da Patrick Mortensen, 35, har sat kursen ind på at blive Superliga-topscorer i denne sæson, hvor han lige nu har scoret 15 mål og har et solidt forspring foran Mathias Kvistgaard og Simen Nordli, der følger efter ham.

Og skulle det ske i maj måned, er Peter Lassen glad for, at det er den erfarne AGF’er, der står klar til at snuppe titlen.

– Han er ikke den værste at miste den til, jeg synes, at han er en af de bedste angribere, vi har herhjemme for tiden, så han fortjener den topscorertitel i år. Han har markeret sig fuldstændig outstanding, og selvom han er oppe i alderen, er han den dygtigste angriber i Superligaen.

– Det er sindssygt fortjent, han har altid lavet mange mål de steder, han har været. AGF har i år et godt hold og en sindssygt dygtig træner i Uwe Rösler, så du kan se på Patrick, at han elsker at spille fodbold for tiden. Og sådan er det som angriber – når man laver mål, så er der ikke noget federe i verden. Så jeg synes, det er meget fortjent, hvis han bliver Superliga-topscorer, siger han i et interview til Tipsbladet.

Patrick Mortensen er ifølge den nuværende sportsdirektør i Hvidovre blevet udstyret med den samme gave, som han selv fik ved fødslen.

– Jeg vil faktisk sige, hvis jeg må være så beskeden at sammenligne os, at vi ligner hinanden rigtig meget. Vi er dygtige til at stå det sted, hvor bolden falder ned. Patrick har målnæse, han er en type, der kan være væk i 88 minutter, og alligevel bliver han helten, der scorer det afgørende mål til sidst. Han dribler ikke tre mand og smider den op i hjørnet; han scorer sine mål inde i feltet, hvor det gør ondt, og det synes jeg kendetegner en rigtig dygtig angriber.

– Målnæse, det kan man ikke træne sig til, det er noget, man er født med. Jeg kan huske en kamp, hvor jeg selv scorede to meget lette mål mod AaB, hvor Morten Bruun spurgte mig i pausen: “Hvordan kan du altid ende der, hvor bolden falder ned?” Men det ligger bare i baghovedet, at man placerer sig det rigtige sted, hvilket man også kan se i Patricks spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer til at stå i 25 år mere
AGF-kaptajnen er en angriber af den gamle skole, og det er ikke helt tilfældigt, at han, på trods af at han til sommer fylder 36, fortsat er en dygtig angriber i Superligaen.

– Det er det vigtigste i fodbold at kunne lave mål. Hvis du ikke scorer, vinder du ingen fodboldkampe, og det er nok derfor, at angribere ofte får lidt mere for ulejligheden end forsvarspillere, fordi det er så svært at lave mål. Men Patrick er født med en målnæse, og han er dygtig til at placere sig korrekt.

– De angribere, der spiller nu i de forskellige klubber, skal løbe solen sort. Det var ikke sådan, vi gjorde det i gamle dage; der skulle vi bare være klar i feltet, og så tog vi overskrifterne i avisen om mandagen.

Hvis Patrick Mortensen ender med at blive topscorer, kan han formentlig i mange år endnu kalde sig den ældste topscorer nogensinde i Superligaen.

– Jeg tror helt afgjort, at den kommer til at stå længe, hvis det sker. Der er ikke mange ældre angribere tilbage, så jeg tror i hvert fald, at den kommer til at stå i 25 år mere, afslutter Peter Lassen.

Patrick Mortensen kan søndag eftermiddag udbygge sin måltotal i denne sæson, når AGF hjemme møder Viborg FF.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AGF kan ende med millionregning, men…

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub