Kurs mod vild SL-rekord: ‘Fuldstændig outstanding’

Patrick Mortensen kan overtage en 25 år gammel Superliga-rekord, hvis han sikrer sig topscorertitlen.



Den har stået i næsten 25 år, men til maj kan det være forbi.

Peter Lassen har siden år 2000 kunnet kalde sig den ældste nogensinde til at blive Superliga-topscorer, da han fik titlen i en alder af 33 år, 7 måneder og 24 dage.

Nu ser det ud til, at tiden som rekordholder kan være forbi, da Patrick Mortensen, 35, har sat kursen ind på at blive Superliga-topscorer i denne sæson, hvor han lige nu har scoret 15 mål og har et solidt forspring foran Mathias Kvistgaard og Simen Nordli, der følger efter ham.

Og skulle det ske i maj måned, er Peter Lassen glad for, at det er den erfarne AGF’er, der står klar til at snuppe titlen.

– Han er ikke den værste at miste den til, jeg synes, at han er en af de bedste angribere, vi har herhjemme for tiden, så han fortjener den topscorertitel i år. Han har markeret sig fuldstændig outstanding, og selvom han er oppe i alderen, er han den dygtigste angriber i Superligaen.

– Det er sindssygt fortjent, han har altid lavet mange mål de steder, han har været. AGF har i år et godt hold og en sindssygt dygtig træner i Uwe Rösler, så du kan se på Patrick, at han elsker at spille fodbold for tiden. Og sådan er det som angriber – når man laver mål, så er der ikke noget federe i verden. Så jeg synes, det er meget fortjent, hvis han bliver Superliga-topscorer, siger han i et interview til Tipsbladet.

Patrick Mortensen er ifølge den nuværende sportsdirektør i Hvidovre blevet udstyret med den samme gave, som han selv fik ved fødslen.

– Jeg vil faktisk sige, hvis jeg må være så beskeden at sammenligne os, at vi ligner hinanden rigtig meget. Vi er dygtige til at stå det sted, hvor bolden falder ned. Patrick har målnæse, han er en type, der kan være væk i 88 minutter, og alligevel bliver han helten, der scorer det afgørende mål til sidst. Han dribler ikke tre mand og smider den op i hjørnet; han scorer sine mål inde i feltet, hvor det gør ondt, og det synes jeg kendetegner en rigtig dygtig angriber.

– Målnæse, det kan man ikke træne sig til, det er noget, man er født med. Jeg kan huske en kamp, hvor jeg selv scorede to meget lette mål mod AaB, hvor Morten Bruun spurgte mig i pausen: “Hvordan kan du altid ende der, hvor bolden falder ned?” Men det ligger bare i baghovedet, at man placerer sig det rigtige sted, hvilket man også kan se i Patricks spil.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kommer til at stå i 25 år mere
AGF-kaptajnen er en angriber af den gamle skole, og det er ikke helt tilfældigt, at han, på trods af at han til sommer fylder 36, fortsat er en dygtig angriber i Superligaen.

– Det er det vigtigste i fodbold at kunne lave mål. Hvis du ikke scorer, vinder du ingen fodboldkampe, og det er nok derfor, at angribere ofte får lidt mere for ulejligheden end forsvarspillere, fordi det er så svært at lave mål. Men Patrick er født med en målnæse, og han er dygtig til at placere sig korrekt.

– De angribere, der spiller nu i de forskellige klubber, skal løbe solen sort. Det var ikke sådan, vi gjorde det i gamle dage; der skulle vi bare være klar i feltet, og så tog vi overskrifterne i avisen om mandagen.

Hvis Patrick Mortensen ender med at blive topscorer, kan han formentlig i mange år endnu kalde sig den ældste topscorer nogensinde i Superligaen.

– Jeg tror helt afgjort, at den kommer til at stå længe, hvis det sker. Der er ikke mange ældre angribere tilbage, så jeg tror i hvert fald, at den kommer til at stå i 25 år mere, afslutter Peter Lassen.

Patrick Mortensen kan søndag eftermiddag udbygge sin måltotal i denne sæson, når AGF hjemme møder Viborg FF.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Brøndby-profil skadet

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

I chok over Tottenham



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

– Kunne godt ende i noget værre ballade

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Arbejder på angriber-exit

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Storklub lurer på Jonas Wind

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Michael Carrick storhylder

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Legender med dyster melding

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Verdensstjernes søn landet i København

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere