Norske kvinder i Qatar-protest: Danskerne er tavse

Før torsdagens testkamp mod Belgien kom de norske fodboldkvinder med et budskab om menneskerettigheder.



Norges protester mod næste års VM i Qatar fortsætter.

Før en testkamp mod Belgien torsdag aften markerede de norske fodboldkvinder deres utilfredshed med forholdene i Qatar med et budskab om menneskerettigheder.

Spillerne stod ifølge nyhedsbureauet NTB med venstre hånd i vejret. På hænderne stod der “human rights” (menneskerettigheder).

Op til begyndelsen på den europæiske del af herrernes VM-kvalifikation har der været stor debat om slutrunden, og flere fodboldlandshold har markeret sig med protester.

Det norske landshold lagde ud med at bære t-shirts, der opfordrede til at forsvare menneskerettigheder. Siden fulgte en række landshold trop med forskellige protesttrøjer.

Danmarks landshold bar t-shirts med teksten “football supports change” (fodbold støtter forandringer) forud for kampene mod Moldova og Østrig.

Torsdag aften møder de danske landsholdskvinder Irland i en testkamp, men der vil ikke være nogen form for Qatar-markering, oplyser Dansk Boldspil-Unions (DBU) presseafdeling til Ritzau.

I Norge har flere klubber offentligt opfordret Norges Fodboldforbund (NFF) til at boykotte turneringen. Forbundet har meddelt, at det afholder et ekstraordinært møde med en eventuel VM-boykot som hovedtema 20. juni.

Den britiske avis The Guardian regnede sig i februar frem til, at mindst 6500 migrantarbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet blev tildelt værtskabet for VM i 2022 for 11 år siden.

/ritzau/





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe succes for Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer