Kvindelandsholdet skriver historie til sommer

Til juni skrives der historie, når kvindelandsholdet for første gang spiller i Parken. Brasilien er gæster.



I sig selv er en kamp mod Brasilien en stor ting. Men når de danske fodboldkvinder til juni tager imod sambakvinderne, er rammerne mindst lige så særlige.

For første gang nogensinde får Danmarks kvindelandshold nemlig hjemmebane i Parken.

Udsigten til at skulle spille på det danske nationalstadion vækker da også stor glæde hos landsholdsanfører Pernille Harder.

– Vi glæder os utroligt meget til at spille i Parken og håber på rigtig mange rød-hvide fans på lægterne og en rød-hvid festdag, siger Chelsea-angriberen i en pressemeddelelse fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

– Som dansk landsholdsspiller er noget af det største at spille på hjemmebane i Parken.

Kampen bliver spillet 24. juni og er en vigtig forberedelse for landsholdet frem mod EM-slutrunden i England. Den indledes 8. juli.

– Brasilien er et af verdens bedste landshold, så det bliver en spændende test før EM. Vi kommer til at give alt for at vinde, siger Pernille Harder.

Brasilien er syvfoldig sydamerikansk mester og hentede VM-sølv i 2007. Både i 2004 og 2008 vandt holdet OL-sølv.

Dansk kvindefodbold har udviklet sig meget de seneste år, hvilket blandt andet resulterede i EM-sølv i 2017.

Derfor mener fodbolddirektøren i DBU, Peter Møller, at tiden er moden til, at kvinderne skal vise sig frem i Parken.

– Danmarks kvindelandshold og dansk kvindefodbold er inde i en forrygende udvikling med flere piger og kvinder i klubberne, med danske spillere i store europæiske topklubber og med mange nye partnere, siger Peter Møller i pressemeddelelsen.

– Med en kamp i Parken håber vi at samle Danmark til en kæmpe fodboldfest og sende kvinderne godt afsted til EM, tilføjer han.

Håbet er også, at placeringen i Parken kan give en ny tilskuerrekord. Den nuværende rekord for en kvindelandskamp på dansk grund lyder på 9337 tilskuere.

Den blev sat i en VM-kvalifikationskamp mod Finland på Viborg Stadion tilbage i 2006.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United