Kvindelandsholdet skriver historie til sommer

Til juni skrives der historie, når kvindelandsholdet for første gang spiller i Parken. Brasilien er gæster.



I sig selv er en kamp mod Brasilien en stor ting. Men når de danske fodboldkvinder til juni tager imod sambakvinderne, er rammerne mindst lige så særlige.

For første gang nogensinde får Danmarks kvindelandshold nemlig hjemmebane i Parken.

Udsigten til at skulle spille på det danske nationalstadion vækker da også stor glæde hos landsholdsanfører Pernille Harder.

– Vi glæder os utroligt meget til at spille i Parken og håber på rigtig mange rød-hvide fans på lægterne og en rød-hvid festdag, siger Chelsea-angriberen i en pressemeddelelse fra Dansk Boldspil-Union (DBU).

– Som dansk landsholdsspiller er noget af det største at spille på hjemmebane i Parken.

Kampen bliver spillet 24. juni og er en vigtig forberedelse for landsholdet frem mod EM-slutrunden i England. Den indledes 8. juli.

– Brasilien er et af verdens bedste landshold, så det bliver en spændende test før EM. Vi kommer til at give alt for at vinde, siger Pernille Harder.

Brasilien er syvfoldig sydamerikansk mester og hentede VM-sølv i 2007. Både i 2004 og 2008 vandt holdet OL-sølv.

Dansk kvindefodbold har udviklet sig meget de seneste år, hvilket blandt andet resulterede i EM-sølv i 2017.

Derfor mener fodbolddirektøren i DBU, Peter Møller, at tiden er moden til, at kvinderne skal vise sig frem i Parken.

– Danmarks kvindelandshold og dansk kvindefodbold er inde i en forrygende udvikling med flere piger og kvinder i klubberne, med danske spillere i store europæiske topklubber og med mange nye partnere, siger Peter Møller i pressemeddelelsen.

– Med en kamp i Parken håber vi at samle Danmark til en kæmpe fodboldfest og sende kvinderne godt afsted til EM, tilføjer han.

Håbet er også, at placeringen i Parken kan give en ny tilskuerrekord. Den nuværende rekord for en kvindelandskamp på dansk grund lyder på 9337 tilskuere.

Den blev sat i en VM-kvalifikationskamp mod Finland på Viborg Stadion tilbage i 2006.

/ritzau/





Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

FC Barcelona præsenterer stjerne

Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kan sikre millioner til AGF

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage