Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Mathias Kvistgaarden lod Yuito Suzuki sparke straffespark, selvom angriberen selv kunne nå et hattrick.



BRØNDBY (Tipsbladet): Den lå lige til højrebenet. 

Da Yuito Suzuki fremtvang et straffespark til Brøndby IF i starten af anden halvleg, var det oplagt, at Mathias Kvistgaarden skulle sparke. Topscoreren havde scoret Brøndbys to første mål i kampen og kunne fuldende sit hattrick.

Men sådan gik det ikke.

I stedet fik Yuito Suzuki chancen fra ellevemeterpletten – en chance, han udnyttede – og for en angriber som Kvistgaarden, der har en chance for at blive topscorer, er det måske en noget opsigtsvækkende beslutning. Efter kampen fortæller Mathias Kvistgaarden, hvorfor det skete.

– Benjamin (Tahirovic) giver bolden til Vallys. Vallys giver den til mig og siger, at jeg skal fuldføre mit hattrick. Det vil jeg gerne, siger jeg, fortæller Kvistgaarden til den skrevne presse og tilføjer: 

– Men så kigger Suzuki på mig med nogle rigtig søde øjne og spørger, om han kan sparke for at komme i gang. Så tænker jeg, at det er bedre for holdet at få gang i flere offensivspillere at score frem for at jeg får et enkelt mål mere. 

Og Mathias Kvistgaarden skulle ikke bruge nogen betænkningstid på at sige ja til Suzuki, fortæller han.

– Jeg koncentrerede mig om, at hvis han brændte, skulle jeg være der på returen. Ellers stod jeg faktisk og tænkte, at det måske var god karma, der ville komme senere i kampen, siger han. 

Løsningen glæder også cheftræner Frederik Birk. 

– Jeg kunne mærke på Suzuki, at han var glad for målet, og hvis det var tanken, var det fedt. Det fortæller noget om den samhørighed, der er mellem drengene, så det er fedt, siger Frederik Birk. 

Mathias Kvistgaarden står noteret for 16 mål i Superligaen, mens Yuito Suzuki har scoret 10. 







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Arsenal skal til Danmark

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund