Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

Mathias Kvistgaarden lod Yuito Suzuki sparke straffespark, selvom angriberen selv kunne nå et hattrick.



BRØNDBY (Tipsbladet): Den lå lige til højrebenet. 

Da Yuito Suzuki fremtvang et straffespark til Brøndby IF i starten af anden halvleg, var det oplagt, at Mathias Kvistgaarden skulle sparke. Topscoreren havde scoret Brøndbys to første mål i kampen og kunne fuldende sit hattrick.

Men sådan gik det ikke.

I stedet fik Yuito Suzuki chancen fra ellevemeterpletten – en chance, han udnyttede – og for en angriber som Kvistgaarden, der har en chance for at blive topscorer, er det måske en noget opsigtsvækkende beslutning. Efter kampen fortæller Mathias Kvistgaarden, hvorfor det skete.

– Benjamin (Tahirovic) giver bolden til Vallys. Vallys giver den til mig og siger, at jeg skal fuldføre mit hattrick. Det vil jeg gerne, siger jeg, fortæller Kvistgaarden til den skrevne presse og tilføjer: 

– Men så kigger Suzuki på mig med nogle rigtig søde øjne og spørger, om han kan sparke for at komme i gang. Så tænker jeg, at det er bedre for holdet at få gang i flere offensivspillere at score frem for at jeg får et enkelt mål mere. 

Og Mathias Kvistgaarden skulle ikke bruge nogen betænkningstid på at sige ja til Suzuki, fortæller han.

– Jeg koncentrerede mig om, at hvis han brændte, skulle jeg være der på returen. Ellers stod jeg faktisk og tænkte, at det måske var god karma, der ville komme senere i kampen, siger han. 

Løsningen glæder også cheftræner Frederik Birk. 

– Jeg kunne mærke på Suzuki, at han var glad for målet, og hvis det var tanken, var det fedt. Det fortæller noget om den samhørighed, der er mellem drengene, så det er fedt, siger Frederik Birk. 

Mathias Kvistgaarden står noteret for 16 mål i Superligaen, mens Yuito Suzuki har scoret 10. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Klubboss raser efter skandalescener

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

City holder liv i mesterskabsdrømmen