BRØNDBY (Tipsbladet): Mod AGF scorede Mathias Kvistgaarden mandag aften sit 13. sæsonmål i Superligaen, og det blev blandt andet fejret med hans karakteristiske saltomortale.
Men Brøndby-stjernens jubelscene bød også på en lidt mere afdæmpet detalje. Forinden saltomortalen havde Kvistgaarden nemlig holdt hænderne ud og indikeret, at han tog fat i et gashåndtag.
Og det var en hyldest til holdkammeraten Yuito Suzuki
– Det var en Suzuki, forklarer Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse, da han efter kampen bliver spurgt ind til jubelscenen.
– Det er en lille hyldest til Yuito. Han er en fantastisk spiller og skal have al den ros, han kan få, for han er sindssygt vigtig for os.
– På hans topniveau er han en af de bedste, jeg har spillet sammen med – er du sindssyg!
At Kvistgaarden valgte at hylde Suzuki i den situation, skyldes ikke mindst, at japaneren var i oplæggerens rolle. Det var hans afslutning, der blev rettet af og havnede hos Kvistgaarden, som kunne heade bolden i mål.
– Den bliver rettet af, men jeg vælger at tro på, at den var gået ind, hvis ikke den var blevet rettet af, siger målscoreren.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Roser AGF’ere
Mathias Kvistgaarden har også roser til overs for modstanderen, navnligt Frederik Tingager, som han havde sine dueller med i kampen.
– Tingager er altså hurtigere, end han ser ud. Når jeg tager fire-fem skridt, tager han to skridt. Han er svær at komme rundtom og så er han stærk. Nu roste jeg FC Midtjyllands duo i sidste uge, og jeg synes også, at Tingager skal have ros. Han er irriterende at spille over for, siger Brøndby-stjernen.
Også århusianernes målscorer, Patrick Mortensen, får ros – selvom Kvistgaarden var irriteret over, at netop han scorede, mens de to befinder sig i en duel om topscorertitlen i Superligaen.
– Skulle de score i dag, lægger jeg mig fladt ned og siger, at det er irriterende. Det viser bare, hvor klasse en angriber han er, siger han og tilføjer:
– Det er ikke et mål for mig at blive topscorer, men det ville da være dejligt. Så hvis han nu stoppede med at score, og jeg kunne blive, ville det være dejligt. Men jeg har en fornemmelse af, at han nok skal lave lidt flere i den her sæson.
Mathias Kvistgaarden står som nævnt noteret for 13 mål i Superliga-sæsonen, mens Patrick Mortensen har fået netmaskerne til at blafre hele 17 gange.
Simen Bolkan Nordli er nummer tre på topscorerlisten med 12 kasser.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
MEDIE