Kvistgaarden med særlig hyldest: ‘Er du sindssyg!’

Så du det? Med sin jubelscene imod AGF hyldede Mathias Kvistgaarden holdkammeraten.



BRØNDBY (Tipsbladet): Mod AGF scorede Mathias Kvistgaarden mandag aften sit 13. sæsonmål i Superligaen, og det blev blandt andet fejret med hans karakteristiske saltomortale.

Men Brøndby-stjernens jubelscene bød også på en lidt mere afdæmpet detalje. Forinden saltomortalen havde Kvistgaarden nemlig holdt hænderne ud og indikeret, at han tog fat i et gashåndtag. 

Og det var en hyldest til holdkammeraten Yuito Suzuki 

– Det var en Suzuki, forklarer Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse, da han efter kampen bliver spurgt ind til jubelscenen. 

– Det er en lille hyldest til Yuito. Han er en fantastisk spiller og skal have al den ros, han kan få, for han er sindssygt vigtig for os.

– På hans topniveau er han en af de bedste, jeg har spillet sammen med – er du sindssyg! 

At Kvistgaarden valgte at hylde Suzuki i den situation, skyldes ikke mindst, at japaneren var i oplæggerens rolle. Det var hans afslutning, der blev rettet af og havnede hos Kvistgaarden, som kunne heade bolden i mål. 

– Den bliver rettet af, men jeg vælger at tro på, at den var gået ind, hvis ikke den var blevet rettet af, siger målscoreren. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Roser AGF’ere

Mathias Kvistgaarden har også roser til overs for modstanderen, navnligt Frederik Tingager, som han havde sine dueller med i kampen. 

– Tingager er altså hurtigere, end han ser ud. Når jeg tager fire-fem skridt, tager han to skridt. Han er svær at komme rundtom og så er han stærk. Nu roste jeg FC Midtjyllands duo i sidste uge, og jeg synes også, at Tingager skal have ros. Han er irriterende at spille over for, siger Brøndby-stjernen. 

Også århusianernes målscorer, Patrick Mortensen, får ros – selvom Kvistgaarden var irriteret over, at netop han scorede, mens de to befinder sig i en duel om topscorertitlen i Superligaen.  

– Skulle de score i dag, lægger jeg mig fladt ned og siger, at det er irriterende. Det viser bare, hvor klasse en angriber han er, siger han og tilføjer: 

– Det er ikke et mål for mig at blive topscorer, men det ville da være dejligt. Så hvis han nu stoppede med at score, og jeg kunne blive, ville det være dejligt. Men jeg har en fornemmelse af, at han nok skal lave lidt flere i den her sæson.

Mathias Kvistgaarden står som nævnt noteret for 13 mål i Superliga-sæsonen, mens Patrick Mortensen har fået netmaskerne til at blafre hele 17 gange. 

Simen Bolkan Nordli er nummer tre på topscorerlisten med 12 kasser. 





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: FCM-komet reagerer på matchvinder-moment

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Er det Dolbergs vilde millionløn?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

FC Midtjylland – AGF