BRØNDBY (Tipsbladet): Mod AGF scorede Mathias Kvistgaarden mandag aften sit 13. sæsonmål i Superligaen, og det blev blandt andet fejret med hans karakteristiske saltomortale.
Men Brøndby-stjernens jubelscene bød også på en lidt mere afdæmpet detalje. Forinden saltomortalen havde Kvistgaarden nemlig holdt hænderne ud og indikeret, at han tog fat i et gashåndtag.
Og det var en hyldest til holdkammeraten Yuito Suzuki
– Det var en Suzuki, forklarer Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse, da han efter kampen bliver spurgt ind til jubelscenen.
– Det er en lille hyldest til Yuito. Han er en fantastisk spiller og skal have al den ros, han kan få, for han er sindssygt vigtig for os.
– På hans topniveau er han en af de bedste, jeg har spillet sammen med – er du sindssyg!
At Kvistgaarden valgte at hylde Suzuki i den situation, skyldes ikke mindst, at japaneren var i oplæggerens rolle. Det var hans afslutning, der blev rettet af og havnede hos Kvistgaarden, som kunne heade bolden i mål.
– Den bliver rettet af, men jeg vælger at tro på, at den var gået ind, hvis ikke den var blevet rettet af, siger målscoreren.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Roser AGF’ere
Mathias Kvistgaarden har også roser til overs for modstanderen, navnligt Frederik Tingager, som han havde sine dueller med i kampen.
– Tingager er altså hurtigere, end han ser ud. Når jeg tager fire-fem skridt, tager han to skridt. Han er svær at komme rundtom og så er han stærk. Nu roste jeg FC Midtjyllands duo i sidste uge, og jeg synes også, at Tingager skal have ros. Han er irriterende at spille over for, siger Brøndby-stjernen.
Også århusianernes målscorer, Patrick Mortensen, får ros – selvom Kvistgaarden var irriteret over, at netop han scorede, mens de to befinder sig i en duel om topscorertitlen i Superligaen.
– Skulle de score i dag, lægger jeg mig fladt ned og siger, at det er irriterende. Det viser bare, hvor klasse en angriber han er, siger han og tilføjer:
– Det er ikke et mål for mig at blive topscorer, men det ville da være dejligt. Så hvis han nu stoppede med at score, og jeg kunne blive, ville det være dejligt. Men jeg har en fornemmelse af, at han nok skal lave lidt flere i den her sæson.
Mathias Kvistgaarden står som nævnt noteret for 13 mål i Superliga-sæsonen, mens Patrick Mortensen har fået netmaskerne til at blafre hele 17 gange.
Simen Bolkan Nordli er nummer tre på topscorerlisten med 12 kasser.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
Åge Hareide er død
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
NYHEDER
– Lidt af en bombe
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Han er IKKE i spil
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN