Kvistgaarden med særlig hyldest: ‘Er du sindssyg!’

Så du det? Med sin jubelscene imod AGF hyldede Mathias Kvistgaarden holdkammeraten.



BRØNDBY (Tipsbladet): Mod AGF scorede Mathias Kvistgaarden mandag aften sit 13. sæsonmål i Superligaen, og det blev blandt andet fejret med hans karakteristiske saltomortale.

Men Brøndby-stjernens jubelscene bød også på en lidt mere afdæmpet detalje. Forinden saltomortalen havde Kvistgaarden nemlig holdt hænderne ud og indikeret, at han tog fat i et gashåndtag. 

Og det var en hyldest til holdkammeraten Yuito Suzuki 

– Det var en Suzuki, forklarer Mathias Kvistgaarden til Tipsbladet og den fremmødte presse, da han efter kampen bliver spurgt ind til jubelscenen. 

– Det er en lille hyldest til Yuito. Han er en fantastisk spiller og skal have al den ros, han kan få, for han er sindssygt vigtig for os.

– På hans topniveau er han en af de bedste, jeg har spillet sammen med – er du sindssyg! 

At Kvistgaarden valgte at hylde Suzuki i den situation, skyldes ikke mindst, at japaneren var i oplæggerens rolle. Det var hans afslutning, der blev rettet af og havnede hos Kvistgaarden, som kunne heade bolden i mål. 

– Den bliver rettet af, men jeg vælger at tro på, at den var gået ind, hvis ikke den var blevet rettet af, siger målscoreren. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Roser AGF’ere

Mathias Kvistgaarden har også roser til overs for modstanderen, navnligt Frederik Tingager, som han havde sine dueller med i kampen. 

– Tingager er altså hurtigere, end han ser ud. Når jeg tager fire-fem skridt, tager han to skridt. Han er svær at komme rundtom og så er han stærk. Nu roste jeg FC Midtjyllands duo i sidste uge, og jeg synes også, at Tingager skal have ros. Han er irriterende at spille over for, siger Brøndby-stjernen. 

Også århusianernes målscorer, Patrick Mortensen, får ros – selvom Kvistgaarden var irriteret over, at netop han scorede, mens de to befinder sig i en duel om topscorertitlen i Superligaen.  

– Skulle de score i dag, lægger jeg mig fladt ned og siger, at det er irriterende. Det viser bare, hvor klasse en angriber han er, siger han og tilføjer: 

– Det er ikke et mål for mig at blive topscorer, men det ville da være dejligt. Så hvis han nu stoppede med at score, og jeg kunne blive, ville det være dejligt. Men jeg har en fornemmelse af, at han nok skal lave lidt flere i den her sæson.

Mathias Kvistgaarden står som nævnt noteret for 13 mål i Superliga-sæsonen, mens Patrick Mortensen har fået netmaskerne til at blafre hele 17 gange. 

Simen Bolkan Nordli er nummer tre på topscorerlisten med 12 kasser. 



Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Kæmpe brag venter fredag

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Her er AGF’s transferplaner

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Åge Hareide er død

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

– Lidt af en bombe

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Han er IKKE i spil

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

Drømmer om Andreas Maxsø, men…