Brøndby fortsatte søndag eftermiddag en perfekt indledning på sæsonen.
Tredje sejr ud af tre mulige blev det således til på hjemmebane, hvor AC Horsens blev besejret med 2-1 i Superligaen.
Dermed topper vestegnsklubben landets bedste fodboldrække.
AC Horsens må samtidig sande, at livet uden cheftræner Bo Henriksen, der denne sommer blev erstattet af Jonas Dal, hidtil har været svært. Sæsonens første tre kampe er endt med tre nederlag for det nuværende bundhold.
Søndagens opgør blev afviklet i mildt efterårsvejr på et affolket Brøndby Stadion med blot nogle få tilskuere til stede på den ene langside.
På grund af coronarestriktioner må der maksimalt være 500 personer – inklusive blandt andre spillere, trænere og presse – på de danske stadioner.
De pointløse gæster fra AC Horsens kom aggressivt ud til søndagens opgør uden dog for alvor at finde frem til de helt store chancer.
I stedet begyndte Brøndby hurtigt at vise tænder, og efter godt ti minutter bragte hjemmeholdet sig også foran.
20-årige Jesper Lindstrøm gled elegant forbi Horsens-forsvaret og udplacerede målmand Matej Delac med et resolut langskud i det korte hjørne. Et mål, der til forveksling lignede Lindstrøms scoring i seneste spillerundes 2-1-sejr over ærkerivalerne fra FCK.
Horsens svarede godt igen og tilkæmpede sig flere gode chancer i første halvleg. Det lykkedes dog ikke at passere Marvin Schwäbe i Brøndby-målet.
Der var samtidig sprækker i Horsens-defensiven, og det udnyttede værterne ved at slå flere farlige omstillinger.
Kort før pausen blev det omsat til scoring, da en afslutning fra Simon Hedlund blev rettet en smule af og sejlede over målmand Delac.
Horsens sad i anden halvleg også på spillet i store perioder.
Rigtig farligt blev det dog sjældent for gæsterne, og Brøndby virkede generelt til at føle sig i fin kontrol foran med 2-0.
Brøndby gav i de afsluttende minutter comeback til Rezan Corlu, der er tilbage i klubben efter at have været udlejet til Lyngby.
Selv om det ikke blev til det helt store, afsluttende pres fra Horsens, så bragte Michael Lumb en smule spænding tilbage i opgøret, da han gjorde det til 1-2, netop som den ordinære spilletid udløb.
Gæsterne havde dog ikke tid nok til at fuldende et comeback, og trods en tapper indsats endte det altså med et nyt nederlag.
Næste opgave for Brøndby er en udekamp mod Randers. Horsens skal på endnu en svær opgave, når FC Midtjylland kommer på besøg.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
‘De har problemer med os’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
FCM taber til Roma – sådan gik kampen
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Belønnes af FC København
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
Danmarks landskamp slog særlig rekord
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TRANSFER
