Brøndby stryger til tops efter sejr over AC Horsens

AC Horsens leverede langt hen ad vejen en fin indsats ude mod Brøndby. Alligevel blev det til et 1-2-nederlag.



Brøndby fortsatte søndag eftermiddag en perfekt indledning på sæsonen.

Tredje sejr ud af tre mulige blev det således til på hjemmebane, hvor AC Horsens blev besejret med 2-1 i Superligaen.

Dermed topper vestegnsklubben landets bedste fodboldrække.

AC Horsens må samtidig sande, at livet uden cheftræner Bo Henriksen, der denne sommer blev erstattet af Jonas Dal, hidtil har været svært. Sæsonens første tre kampe er endt med tre nederlag for det nuværende bundhold.

Søndagens opgør blev afviklet i mildt efterårsvejr på et affolket Brøndby Stadion med blot nogle få tilskuere til stede på den ene langside.

På grund af coronarestriktioner må der maksimalt være 500 personer – inklusive blandt andre spillere, trænere og presse – på de danske stadioner.

De pointløse gæster fra AC Horsens kom aggressivt ud til søndagens opgør uden dog for alvor at finde frem til de helt store chancer.

I stedet begyndte Brøndby hurtigt at vise tænder, og efter godt ti minutter bragte hjemmeholdet sig også foran.

20-årige Jesper Lindstrøm gled elegant forbi Horsens-forsvaret og udplacerede målmand Matej Delac med et resolut langskud i det korte hjørne. Et mål, der til forveksling lignede Lindstrøms scoring i seneste spillerundes 2-1-sejr over ærkerivalerne fra FCK.

Horsens svarede godt igen og tilkæmpede sig flere gode chancer i første halvleg. Det lykkedes dog ikke at passere Marvin Schwäbe i Brøndby-målet.

Der var samtidig sprækker i Horsens-defensiven, og det udnyttede værterne ved at slå flere farlige omstillinger.

Kort før pausen blev det omsat til scoring, da en afslutning fra Simon Hedlund blev rettet en smule af og sejlede over målmand Delac.

Horsens sad i anden halvleg også på spillet i store perioder.

Rigtig farligt blev det dog sjældent for gæsterne, og Brøndby virkede generelt til at føle sig i fin kontrol foran med 2-0.

Brøndby gav i de afsluttende minutter comeback til Rezan Corlu, der er tilbage i klubben efter at have været udlejet til Lyngby.

Selv om det ikke blev til det helt store, afsluttende pres fra Horsens, så bragte Michael Lumb en smule spænding tilbage i opgøret, da han gjorde det til 1-2, netop som den ordinære spilletid udløb.

Gæsterne havde dog ikke tid nok til at fuldende et comeback, og trods en tapper indsats endte det altså med et nyt nederlag.

Næste opgave for Brøndby er en udekamp mod Randers. Horsens skal på endnu en svær opgave, når FC Midtjylland kommer på besøg.

/ritzau/





Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Han er fuldstændig vanvittig

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

I chok over Nicolai Poulsen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Brøndby takker nej til to spillere

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort Yussuf Poulsen-chok

Her er AGF’s transferplaner

Højlund i hovedrolle

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

– Lidt af en bombe

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe brag venter fredag

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup