Brøndby stryger til tops efter sejr over AC Horsens

AC Horsens leverede langt hen ad vejen en fin indsats ude mod Brøndby. Alligevel blev det til et 1-2-nederlag.



Brøndby fortsatte søndag eftermiddag en perfekt indledning på sæsonen.

Tredje sejr ud af tre mulige blev det således til på hjemmebane, hvor AC Horsens blev besejret med 2-1 i Superligaen.

Dermed topper vestegnsklubben landets bedste fodboldrække.

AC Horsens må samtidig sande, at livet uden cheftræner Bo Henriksen, der denne sommer blev erstattet af Jonas Dal, hidtil har været svært. Sæsonens første tre kampe er endt med tre nederlag for det nuværende bundhold.

Søndagens opgør blev afviklet i mildt efterårsvejr på et affolket Brøndby Stadion med blot nogle få tilskuere til stede på den ene langside.

På grund af coronarestriktioner må der maksimalt være 500 personer – inklusive blandt andre spillere, trænere og presse – på de danske stadioner.

De pointløse gæster fra AC Horsens kom aggressivt ud til søndagens opgør uden dog for alvor at finde frem til de helt store chancer.

I stedet begyndte Brøndby hurtigt at vise tænder, og efter godt ti minutter bragte hjemmeholdet sig også foran.

20-årige Jesper Lindstrøm gled elegant forbi Horsens-forsvaret og udplacerede målmand Matej Delac med et resolut langskud i det korte hjørne. Et mål, der til forveksling lignede Lindstrøms scoring i seneste spillerundes 2-1-sejr over ærkerivalerne fra FCK.

Horsens svarede godt igen og tilkæmpede sig flere gode chancer i første halvleg. Det lykkedes dog ikke at passere Marvin Schwäbe i Brøndby-målet.

Der var samtidig sprækker i Horsens-defensiven, og det udnyttede værterne ved at slå flere farlige omstillinger.

Kort før pausen blev det omsat til scoring, da en afslutning fra Simon Hedlund blev rettet en smule af og sejlede over målmand Delac.

Horsens sad i anden halvleg også på spillet i store perioder.

Rigtig farligt blev det dog sjældent for gæsterne, og Brøndby virkede generelt til at føle sig i fin kontrol foran med 2-0.

Brøndby gav i de afsluttende minutter comeback til Rezan Corlu, der er tilbage i klubben efter at have været udlejet til Lyngby.

Selv om det ikke blev til det helt store, afsluttende pres fra Horsens, så bragte Michael Lumb en smule spænding tilbage i opgøret, da han gjorde det til 1-2, netop som den ordinære spilletid udløb.

Gæsterne havde dog ikke tid nok til at fuldende et comeback, og trods en tapper indsats endte det altså med et nyt nederlag.

Næste opgave for Brøndby er en udekamp mod Randers. Horsens skal på endnu en svær opgave, når FC Midtjylland kommer på besøg.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Brøndby bekræfter – lejer ham ud

Han er på vej væk fra AGF

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Per Frimann hylder Brøndby

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Brøndby afviser to danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Forlader AGF – lægetjek booket

Klart svar om Tonni Adamsen

Superliga-klub tæt på ny angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Det kan ske mandag i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Til lægetjek i Superliga-klub

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror