Kræver sportslige sanktioner mod Juventus

La Liga kræver Juventus straffet som følge af mandagens udmelding om bestyrelsens afgang og rod i økonomien.



På baggrund af Juventus-ledelsens afgang i går kræver La Liga omgående sportslige sanktioner mod den italienske Serie A-klub.

Det oplyser den bedste spanske fodboldrække på dens hjemmeside.

– I den samme pressemeddelelse, som man oplyser ledelsens afgang, erkender Juventus mandag finansielle uregelmæssigheder i regnskabsførelsen, som også har haft til formål at vildlede Uefa's Financial Fair Play-myndigheder og andre, skriver La Liga.

La Liga påpeger, at man allerede i april 2022 henvendte sig til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vedrørende de undersøgelser, som foregik i Italien, i forbindelse med et muligt brud på Financial Fair Play-reglerne af Juventus.

Og La Liga har ikke i sinde at stoppe med at klage over Juventus, før der kommer sanktioner fra de relevante myndigheder.

La Liga kalder kravet om sanktioner for en del af den bedste spanske fodboldrækkes kampagne for at fremme finansiel bæredygtighed i europæisk fodbold.

Flere personer fra Juventus' ledelse mistænkes for at give falsk information til investorer og for at fakturere flere spillerhandler forkert.

Også Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) startede ifølge AFP sin egen undersøgelse af Juventus-ledelsens aktiviteter i oktober.

Juventus havde i sidste sæson et underskud på hele 1,9 milliarder kroner, og et møde for aktionærerne i sidste uge er blevet udskudt til sidst i december.

Det er ikke første gang, at La Liga og præsident Javier Tebas langer ud efter klubber, når det handler om de finansielle regler.

Tidligere har Tebas kritiseret både Manchester City og Paris Saint-Germain, som har været i Financial Fair Plays søgelys.

Han har heller ikke sen til at rette sin verbal skyts mod præsidenterne i Juventus, Real Madrid og FC Barcelona, fordi klubberne fortsat ikke har ønsket at lægge tankerne om European Super League ned.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Thomas Frank scorer sommerjob

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’