Kræver sportslige sanktioner mod Juventus

La Liga kræver Juventus straffet som følge af mandagens udmelding om bestyrelsens afgang og rod i økonomien.



På baggrund af Juventus-ledelsens afgang i går kræver La Liga omgående sportslige sanktioner mod den italienske Serie A-klub.

Det oplyser den bedste spanske fodboldrække på dens hjemmeside.

– I den samme pressemeddelelse, som man oplyser ledelsens afgang, erkender Juventus mandag finansielle uregelmæssigheder i regnskabsførelsen, som også har haft til formål at vildlede Uefa's Financial Fair Play-myndigheder og andre, skriver La Liga.

La Liga påpeger, at man allerede i april 2022 henvendte sig til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vedrørende de undersøgelser, som foregik i Italien, i forbindelse med et muligt brud på Financial Fair Play-reglerne af Juventus.

Og La Liga har ikke i sinde at stoppe med at klage over Juventus, før der kommer sanktioner fra de relevante myndigheder.

La Liga kalder kravet om sanktioner for en del af den bedste spanske fodboldrækkes kampagne for at fremme finansiel bæredygtighed i europæisk fodbold.

Flere personer fra Juventus' ledelse mistænkes for at give falsk information til investorer og for at fakturere flere spillerhandler forkert.

Også Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) startede ifølge AFP sin egen undersøgelse af Juventus-ledelsens aktiviteter i oktober.

Juventus havde i sidste sæson et underskud på hele 1,9 milliarder kroner, og et møde for aktionærerne i sidste uge er blevet udskudt til sidst i december.

Det er ikke første gang, at La Liga og præsident Javier Tebas langer ud efter klubber, når det handler om de finansielle regler.

Tidligere har Tebas kritiseret både Manchester City og Paris Saint-Germain, som har været i Financial Fair Plays søgelys.

Han har heller ikke sen til at rette sin verbal skyts mod præsidenterne i Juventus, Real Madrid og FC Barcelona, fordi klubberne fortsat ikke har ønsket at lægge tankerne om European Super League ned.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Kroatien – Ghana

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’