Kræver sportslige sanktioner mod Juventus

La Liga kræver Juventus straffet som følge af mandagens udmelding om bestyrelsens afgang og rod i økonomien.



På baggrund af Juventus-ledelsens afgang i går kræver La Liga omgående sportslige sanktioner mod den italienske Serie A-klub.

Det oplyser den bedste spanske fodboldrække på dens hjemmeside.

– I den samme pressemeddelelse, som man oplyser ledelsens afgang, erkender Juventus mandag finansielle uregelmæssigheder i regnskabsførelsen, som også har haft til formål at vildlede Uefa's Financial Fair Play-myndigheder og andre, skriver La Liga.

La Liga påpeger, at man allerede i april 2022 henvendte sig til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vedrørende de undersøgelser, som foregik i Italien, i forbindelse med et muligt brud på Financial Fair Play-reglerne af Juventus.

Og La Liga har ikke i sinde at stoppe med at klage over Juventus, før der kommer sanktioner fra de relevante myndigheder.

La Liga kalder kravet om sanktioner for en del af den bedste spanske fodboldrækkes kampagne for at fremme finansiel bæredygtighed i europæisk fodbold.

Flere personer fra Juventus' ledelse mistænkes for at give falsk information til investorer og for at fakturere flere spillerhandler forkert.

Også Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) startede ifølge AFP sin egen undersøgelse af Juventus-ledelsens aktiviteter i oktober.

Juventus havde i sidste sæson et underskud på hele 1,9 milliarder kroner, og et møde for aktionærerne i sidste uge er blevet udskudt til sidst i december.

Det er ikke første gang, at La Liga og præsident Javier Tebas langer ud efter klubber, når det handler om de finansielle regler.

Tidligere har Tebas kritiseret både Manchester City og Paris Saint-Germain, som har været i Financial Fair Plays søgelys.

Han har heller ikke sen til at rette sin verbal skyts mod præsidenterne i Juventus, Real Madrid og FC Barcelona, fordi klubberne fortsat ikke har ønsket at lægge tankerne om European Super League ned.

/ritzau/



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Storklub meldes interesseret

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FC København-profil ude med sygdom

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

– Han vil være i store problemer

Blæst bagover af Superliga-stjerne