På baggrund af Juventus-ledelsens afgang i går kræver La Liga omgående sportslige sanktioner mod den italienske Serie A-klub.
Det oplyser den bedste spanske fodboldrække på dens hjemmeside.
– I den samme pressemeddelelse, som man oplyser ledelsens afgang, erkender Juventus mandag finansielle uregelmæssigheder i regnskabsførelsen, som også har haft til formål at vildlede Uefa's Financial Fair Play-myndigheder og andre, skriver La Liga.
La Liga påpeger, at man allerede i april 2022 henvendte sig til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) vedrørende de undersøgelser, som foregik i Italien, i forbindelse med et muligt brud på Financial Fair Play-reglerne af Juventus.
Og La Liga har ikke i sinde at stoppe med at klage over Juventus, før der kommer sanktioner fra de relevante myndigheder.
La Liga kalder kravet om sanktioner for en del af den bedste spanske fodboldrækkes kampagne for at fremme finansiel bæredygtighed i europæisk fodbold.
Flere personer fra Juventus' ledelse mistænkes for at give falsk information til investorer og for at fakturere flere spillerhandler forkert.
Også Det Italienske Fodboldforbund (FIGC) startede ifølge AFP sin egen undersøgelse af Juventus-ledelsens aktiviteter i oktober.
Juventus havde i sidste sæson et underskud på hele 1,9 milliarder kroner, og et møde for aktionærerne i sidste uge er blevet udskudt til sidst i december.
Det er ikke første gang, at La Liga og præsident Javier Tebas langer ud efter klubber, når det handler om de finansielle regler.
Tidligere har Tebas kritiseret både Manchester City og Paris Saint-Germain, som har været i Financial Fair Plays søgelys.
Han har heller ikke sen til at rette sin verbal skyts mod præsidenterne i Juventus, Real Madrid og FC Barcelona, fordi klubberne fortsat ikke har ønsket at lægge tankerne om European Super League ned.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Spurs-spiller vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED