Mindes Pelé med et minuts stilhed før kampe

Før kampene i den bedste spanske, italienske og engelske fodboldrække vil Pelé blive markeret og mindet.



Pelé bliver hyldet over hele verden, efter at den brasilianske fodboldlegende døde torsdag. Han blev 82 år.

Den bedste spanske fodboldrække, La Liga, den engelske Premier League og italienske Serie A oplyser fredag, at man vil mindes Pelé før alle kampe.

La Liga vil vise respekt med et minuts stilhed før alle resterende kampe i 15. spillerunde og kalder Pelé en af de bedste fodboldspillere i historien.

Efter VM-pausen blev den spanske liga genstartet torsdag klokken 17 med 2-2-kampen mellem Girona og Rayo Vallecano. Siden spillede Betis 0-0 mod Athletic Bilbao.

De to kampe blev igangsat før nyheden om Pelés død, så det var kun før torsdagens sene kamp mellem Atlético Madrid og Elche, at Pelé blev markeret.

Her vandt Atlético Madrid 2-0, og inden kampen, der bød på tre røde kort, blev der holdt et minuts stilhed for Pele.

Det vil der også blive før de fire spanske ligakampe torsdag samt før kampene nytårsaften.

I Italien vil der før fredagens venskabskampe blive holdt et minuts stilhed. Det samme er tilfældet før alle kampe i 16. spillerunde, der afvikles 4. januar.

I England vil der blive klappet i et minut før alle kampene i 18. spillerunde. Alle spillere og dommere vil desuden bære sorte armbind.

I den franske liga blev Pelé også markeret torsdag. I kampen mellem Marseille og Toulouse klappede alle spillere, dommere og tilskuere i et minut til ære for brasilianeren.

Den danske stopper Rasmus Nicolaisen, der blev noteret for et selvmål for Toulouse i 1-6-nederlaget, var med til at klappe af Pelé.

Mikkel Desler, der også spiller for Toulouse, var ikke med i kampen på grund af en skade.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ecuador – Tyskland

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA