Mindes Pelé med et minuts stilhed før kampe

Før kampene i den bedste spanske, italienske og engelske fodboldrække vil Pelé blive markeret og mindet.



Pelé bliver hyldet over hele verden, efter at den brasilianske fodboldlegende døde torsdag. Han blev 82 år.

Den bedste spanske fodboldrække, La Liga, den engelske Premier League og italienske Serie A oplyser fredag, at man vil mindes Pelé før alle kampe.

La Liga vil vise respekt med et minuts stilhed før alle resterende kampe i 15. spillerunde og kalder Pelé en af de bedste fodboldspillere i historien.

Efter VM-pausen blev den spanske liga genstartet torsdag klokken 17 med 2-2-kampen mellem Girona og Rayo Vallecano. Siden spillede Betis 0-0 mod Athletic Bilbao.

De to kampe blev igangsat før nyheden om Pelés død, så det var kun før torsdagens sene kamp mellem Atlético Madrid og Elche, at Pelé blev markeret.

Her vandt Atlético Madrid 2-0, og inden kampen, der bød på tre røde kort, blev der holdt et minuts stilhed for Pele.

Det vil der også blive før de fire spanske ligakampe torsdag samt før kampene nytårsaften.

I Italien vil der før fredagens venskabskampe blive holdt et minuts stilhed. Det samme er tilfældet før alle kampe i 16. spillerunde, der afvikles 4. januar.

I England vil der blive klappet i et minut før alle kampene i 18. spillerunde. Alle spillere og dommere vil desuden bære sorte armbind.

I den franske liga blev Pelé også markeret torsdag. I kampen mellem Marseille og Toulouse klappede alle spillere, dommere og tilskuere i et minut til ære for brasilianeren.

Den danske stopper Rasmus Nicolaisen, der blev noteret for et selvmål for Toulouse i 1-6-nederlaget, var med til at klappe af Pelé.

Mikkel Desler, der også spiller for Toulouse, var ikke med i kampen på grund af en skade.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Brøndby bekræfter: Køber stortalent



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Portugal – Kroatien

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er Brøndby IF konkret på banen

USA – Bosnien-Hercegovina

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Dårligt nyt for Isaksen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Spanien – Østrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ellevild Haaland: Det er sindssygt!

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM