Mindes Pelé med et minuts stilhed før kampe

Før kampene i den bedste spanske, italienske og engelske fodboldrække vil Pelé blive markeret og mindet.



Pelé bliver hyldet over hele verden, efter at den brasilianske fodboldlegende døde torsdag. Han blev 82 år.

Den bedste spanske fodboldrække, La Liga, den engelske Premier League og italienske Serie A oplyser fredag, at man vil mindes Pelé før alle kampe.

La Liga vil vise respekt med et minuts stilhed før alle resterende kampe i 15. spillerunde og kalder Pelé en af de bedste fodboldspillere i historien.

Efter VM-pausen blev den spanske liga genstartet torsdag klokken 17 med 2-2-kampen mellem Girona og Rayo Vallecano. Siden spillede Betis 0-0 mod Athletic Bilbao.

De to kampe blev igangsat før nyheden om Pelés død, så det var kun før torsdagens sene kamp mellem Atlético Madrid og Elche, at Pelé blev markeret.

Her vandt Atlético Madrid 2-0, og inden kampen, der bød på tre røde kort, blev der holdt et minuts stilhed for Pele.

Det vil der også blive før de fire spanske ligakampe torsdag samt før kampene nytårsaften.

I Italien vil der før fredagens venskabskampe blive holdt et minuts stilhed. Det samme er tilfældet før alle kampe i 16. spillerunde, der afvikles 4. januar.

I England vil der blive klappet i et minut før alle kampene i 18. spillerunde. Alle spillere og dommere vil desuden bære sorte armbind.

I den franske liga blev Pelé også markeret torsdag. I kampen mellem Marseille og Toulouse klappede alle spillere, dommere og tilskuere i et minut til ære for brasilianeren.

Den danske stopper Rasmus Nicolaisen, der blev noteret for et selvmål for Toulouse i 1-6-nederlaget, var med til at klappe af Pelé.

Mikkel Desler, der også spiller for Toulouse, var ikke med i kampen på grund af en skade.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Supercomputer: De vinder VM

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Frankrig – Marokko

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Hylder kæmpe FCM-transfer

Uwe Rösler henter dansker

Toptræner hylder Danmark og FC København

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Fredberg henter italiensk legende