Jürgen Klopp før derby: Ydmygelse kan have været sæsonens vigtigste kamp

2-7-blamagen mod Aston Villa skal have rusket op i Liverpool-spillerne, mener cheftræner Jürgen Klopp.



Liverpool har vadet i succes i to år, men i seneste spillerunde sad fodboldfans forstenede tilbage foran skærmen, da Jürgen Klopps tropper sensationelt blev smadret med 7-2 af Aston Villa.

Et uhørt, uventet og helt igennem chokerende resultat. Det kom lige før landsholdspausen og efter tre Liverpool-sejre på stribe.

Lørdag skal mesterholdet forsøge at rejse sig efter blamagen. Det skal ske i en af sæsonens vigtigste kampe for klubben fra Beatles-byen.

Modstanderen er således lokalrivalen Everton, og Liverpool-manager Jürgen Klopp håber, at spillerne hanker op i sig selv.

– Efter alle de gode ting, som er sket for os, havde vi måske brug for et stort slag i ansigtet for at vågne op, siger Klopp ifølge Reuters.

– Det er sådan, jeg tager det. Der er ingen andre måder, hvorpå man kan vende 2-7 til noget positivt.

– Og hvis det er tilfældet, så kan den (2-7-kampen, red.) have været den vigtigste kamp i sæsonen. Det vil vi forsøge at udnytte.

Med andre ord er revanchelysten stor hos mestrene, men den tyske succesmanager ved godt, at holdets mentale styrke bliver testet.

– Udfordringen i sådan en situation er, at man ikke ønsker, at spillerne er påvirket af det i næste kamp. Man vil have et selvsikkert hold, siger Klopp.

Det er ti år siden, Everton sidst fik skovlen under storebror fra Liverpool. Men med fire sejre ud af fire og en øjeblikkelig topplacering i Premier League ser Carlo Ancelottis blåblusede mandskab stærkere ud end længe.

Den netop overståede landsholdspause er dog klart til Liverpools fordel, mener Jürgen Klopp.

– Den perfekte stime, Everton var inde i før landsholdspausen, fortsætter ikke automatisk. Og problemerne, som vi havde mod Aston Villa, er der nødvendigvis heller ikke længere, lyder det fra tyskeren.

– Vi er et hold, som ingen kan lide at møde. Uanset hvem det er. Det gælder også for Everton.

Kampen på Goodison Park sparkes i gang klokken 13.30.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde