Liverpool har vadet i succes i to år, men i seneste spillerunde sad fodboldfans forstenede tilbage foran skærmen, da Jürgen Klopps tropper sensationelt blev smadret med 7-2 af Aston Villa.
Et uhørt, uventet og helt igennem chokerende resultat. Det kom lige før landsholdspausen og efter tre Liverpool-sejre på stribe.
Lørdag skal mesterholdet forsøge at rejse sig efter blamagen. Det skal ske i en af sæsonens vigtigste kampe for klubben fra Beatles-byen.
Modstanderen er således lokalrivalen Everton, og Liverpool-manager Jürgen Klopp håber, at spillerne hanker op i sig selv.
– Efter alle de gode ting, som er sket for os, havde vi måske brug for et stort slag i ansigtet for at vågne op, siger Klopp ifølge Reuters.
– Det er sådan, jeg tager det. Der er ingen andre måder, hvorpå man kan vende 2-7 til noget positivt.
– Og hvis det er tilfældet, så kan den (2-7-kampen, red.) have været den vigtigste kamp i sæsonen. Det vil vi forsøge at udnytte.
Med andre ord er revanchelysten stor hos mestrene, men den tyske succesmanager ved godt, at holdets mentale styrke bliver testet.
– Udfordringen i sådan en situation er, at man ikke ønsker, at spillerne er påvirket af det i næste kamp. Man vil have et selvsikkert hold, siger Klopp.
Det er ti år siden, Everton sidst fik skovlen under storebror fra Liverpool. Men med fire sejre ud af fire og en øjeblikkelig topplacering i Premier League ser Carlo Ancelottis blåblusede mandskab stærkere ud end længe.
Den netop overståede landsholdspause er dog klart til Liverpools fordel, mener Jürgen Klopp.
– Den perfekte stime, Everton var inde i før landsholdspausen, fortsætter ikke automatisk. Og problemerne, som vi havde mod Aston Villa, er der nødvendigvis heller ikke længere, lyder det fra tyskeren.
– Vi er et hold, som ingen kan lide at møde. Uanset hvem det er. Det gælder også for Everton.
Kampen på Goodison Park sparkes i gang klokken 13.30.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Patrick Dorgu er med
Gratis adgang til Superliga-brag
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AVIS
