Jürgen Klopp før derby: Ydmygelse kan have været sæsonens vigtigste kamp

2-7-blamagen mod Aston Villa skal have rusket op i Liverpool-spillerne, mener cheftræner Jürgen Klopp.



Liverpool har vadet i succes i to år, men i seneste spillerunde sad fodboldfans forstenede tilbage foran skærmen, da Jürgen Klopps tropper sensationelt blev smadret med 7-2 af Aston Villa.

Et uhørt, uventet og helt igennem chokerende resultat. Det kom lige før landsholdspausen og efter tre Liverpool-sejre på stribe.

Lørdag skal mesterholdet forsøge at rejse sig efter blamagen. Det skal ske i en af sæsonens vigtigste kampe for klubben fra Beatles-byen.

Modstanderen er således lokalrivalen Everton, og Liverpool-manager Jürgen Klopp håber, at spillerne hanker op i sig selv.

– Efter alle de gode ting, som er sket for os, havde vi måske brug for et stort slag i ansigtet for at vågne op, siger Klopp ifølge Reuters.

– Det er sådan, jeg tager det. Der er ingen andre måder, hvorpå man kan vende 2-7 til noget positivt.

– Og hvis det er tilfældet, så kan den (2-7-kampen, red.) have været den vigtigste kamp i sæsonen. Det vil vi forsøge at udnytte.

Med andre ord er revanchelysten stor hos mestrene, men den tyske succesmanager ved godt, at holdets mentale styrke bliver testet.

– Udfordringen i sådan en situation er, at man ikke ønsker, at spillerne er påvirket af det i næste kamp. Man vil have et selvsikkert hold, siger Klopp.

Det er ti år siden, Everton sidst fik skovlen under storebror fra Liverpool. Men med fire sejre ud af fire og en øjeblikkelig topplacering i Premier League ser Carlo Ancelottis blåblusede mandskab stærkere ud end længe.

Den netop overståede landsholdspause er dog klart til Liverpools fordel, mener Jürgen Klopp.

– Den perfekte stime, Everton var inde i før landsholdspausen, fortsætter ikke automatisk. Og problemerne, som vi havde mod Aston Villa, er der nødvendigvis heller ikke længere, lyder det fra tyskeren.

– Vi er et hold, som ingen kan lide at møde. Uanset hvem det er. Det gælder også for Everton.

Kampen på Goodison Park sparkes i gang klokken 13.30.

/ritzau/





TransferLIVE: Diant Ramaj tæt på ny klub




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’