FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske fodboldlandshold overvejer nøje, hvilke dødboldvarianter holdet skal afprøve på træningsbanen i Freudenstadt forud for EM-premieren mod Slovenien.
For selv om træningerne er lukket for offentligheden, kan man fra vinduer, bakker eller en vandrutsjebane i nærheden få et glimt af, hvad der foregår på Danmarks træningsbane. Derfor passer landsholdet på med potentielt at give for meget info væk, sæt en spion fra et modstanderhold på kreativ vis følger med.
Det siger landsholdets dødboldtræner, Lars Knudsen.
– Selvfølgelig tænker vi over, om andre kan kigge med, og vi gemmer det væk, så godt vi kan. Det er med i vores overvejelser, hvad vi viser frem på træningsbanen.
– Vi er selvfølgelig opmærksomme på, hvad vi kan give væk, og hvad vi ikke kan give væk, siger Lars Knudsen.
Han påpeger dog også, at det ikke har været på tale at sætte vagter op ved de mest oplagte lurepladser.
Billedet herunder viser eksempelvis bakken omkring træningsbanen, hvor man kan følge med.

Den nordjyske fodboldtræner har haft ansvaret for landsholdets dødbolde siden marts, og inden EM fik Danmark et godt afsæt i testkampene med mål mod både Sverige og Norge efter hjørnespark.
Mod svenskerne faldt målet efter et minuts spil, da Danmark tømte området foran forreste stolpe og gjorde plads til, at Pierre-Emile Højbjerg kunne løbe derhen og dirigere Eriksens indlæg i mål.
Mod Norge svingede Andreas Skov Olsen en simpel bold ind over, og tometermanden Jannik Vestergaard timede sit tilløb godt og stangede bolden i mål via et studs i græsset.
Lignende varianter skal man ikke forvente under EM.
– Det var gennemtænkt, at det, vi gjorde mod Sverige og Norge, ikke var ting, vi har planlagt at bruge i gruppekampene hernede. Vi har masser af gode ting i ærmet, og jeg er sikker på, at vi nok skal blive en trussel på dødbolde, siger Lars Knudsen.
Uden at ville sige eksakt, hvor mange varianter landsholdet har på brættet, kan Lars Knudsen fortælle, at det er færre end ti – ellers bliver det for uoverskueligt for den enkelte spiller.
Aktuelt fokuserer landsholdet i sine træninger mere på offensive dødbolde end defensive, men holdet fik to advarsler i EM-generalprøven mod Norge. I begge tilfælde var Leo Østigård helt fri efter en dødbold og burde have scoret mod Danmark.
– Vi fik et par advarsler mod Norge, og det var måske det bedste tidspunkt at få dem på, fordi det var en testkamp. Der er nogle små ting, vi skal arbejde med defensivt, og det gælder både på modstandernes hjørnespark og frispark.
– Der skal justeres nogle ting i vores linje, og hvordan vi hjælper hinanden, siger dødboldtræneren.
Han påpeger også, at Danmarks første EM-modstander, Slovenien, er særdeles stærk på dødbolde.
– Slovenien er rigtig dygtige offensivt. De er meget kreative og har mange idéer til at gøre tingene på en anden måde, og det viste de også med et mål på et kreativt indslag mod os i EM-kvalifikationen og senest i en testkamp mod Bulgarien.
– Kreativt betyder, at det ikke bare er konventionelt med at slå en serv og heade på mål, men at der er nogle korte kombinationer, eller at nogen uventet løber fra kanten af feltet, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer