Se billedet: Sådan spionerer man Danmark

Danmark har fokus på dødbolde før EM, men vil ikke forære for meget information til eventuelle spioner.



FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske fodboldlandshold overvejer nøje, hvilke dødboldvarianter holdet skal afprøve på træningsbanen i Freudenstadt forud for EM-premieren mod Slovenien.

For selv om træningerne er lukket for offentligheden, kan man fra vinduer, bakker eller en vandrutsjebane i nærheden få et glimt af, hvad der foregår på Danmarks træningsbane. Derfor passer landsholdet på med potentielt at give for meget info væk, sæt en spion fra et modstanderhold på kreativ vis følger med.

Det siger landsholdets dødboldtræner, Lars Knudsen.

– Selvfølgelig tænker vi over, om andre kan kigge med, og vi gemmer det væk, så godt vi kan. Det er med i vores overvejelser, hvad vi viser frem på træningsbanen.

– Vi er selvfølgelig opmærksomme på, hvad vi kan give væk, og hvad vi ikke kan give væk, siger Lars Knudsen.

Han påpeger dog også, at det ikke har været på tale at sætte vagter op ved de mest oplagte lurepladser.

Billedet herunder viser eksempelvis bakken omkring træningsbanen, hvor man kan følge med.

Tr__ningsbane

På bakken her bag Danmarks træningsbane kan nysgerrige sjæle følge med i Danmarks træning. Foto: Malte Dunk

Den nordjyske fodboldtræner har haft ansvaret for landsholdets dødbolde siden marts, og inden EM fik Danmark et godt afsæt i testkampene med mål mod både Sverige og Norge efter hjørnespark.

Mod svenskerne faldt målet efter et minuts spil, da Danmark tømte området foran forreste stolpe og gjorde plads til, at Pierre-Emile Højbjerg kunne løbe derhen og dirigere Eriksens indlæg i mål.

Mod Norge svingede Andreas Skov Olsen en simpel bold ind over, og tometermanden Jannik Vestergaard timede sit tilløb godt og stangede bolden i mål via et studs i græsset.

Lignende varianter skal man ikke forvente under EM.

– Det var gennemtænkt, at det, vi gjorde mod Sverige og Norge, ikke var ting, vi har planlagt at bruge i gruppekampene hernede. Vi har masser af gode ting i ærmet, og jeg er sikker på, at vi nok skal blive en trussel på dødbolde, siger Lars Knudsen.

Uden at ville sige eksakt, hvor mange varianter landsholdet har på brættet, kan Lars Knudsen fortælle, at det er færre end ti – ellers bliver det for uoverskueligt for den enkelte spiller.

Aktuelt fokuserer landsholdet i sine træninger mere på offensive dødbolde end defensive, men holdet fik to advarsler i EM-generalprøven mod Norge. I begge tilfælde var Leo Østigård helt fri efter en dødbold og burde have scoret mod Danmark.

– Vi fik et par advarsler mod Norge, og det var måske det bedste tidspunkt at få dem på, fordi det var en testkamp. Der er nogle små ting, vi skal arbejde med defensivt, og det gælder både på modstandernes hjørnespark og frispark.

– Der skal justeres nogle ting i vores linje, og hvordan vi hjælper hinanden, siger dødboldtræneren.

Han påpeger også, at Danmarks første EM-modstander, Slovenien, er særdeles stærk på dødbolde.

– Slovenien er rigtig dygtige offensivt. De er meget kreative og har mange idéer til at gøre tingene på en anden måde, og det viste de også med et mål på et kreativt indslag mod os i EM-kvalifikationen og senest i en testkamp mod Bulgarien.

– Kreativt betyder, at det ikke bare er konventionelt med at slå en serv og heade på mål, men at der er nogle korte kombinationer, eller at nogen uventet løber fra kanten af feltet, siger Lars Knudsen.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

FCM ansætter ny topboss

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her kan du se Viborg FF mod FC København

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Bombe – Superliga-klub nævnes

Narteys krav til ny kontrakt

De danske kvinder tager førstepladsen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Der får David at vide, at han er fyret

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Mourinho tog røven på Zeca

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Osula slår alle andre

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid