FREUDENSTADT (Tipsbladet): Det danske fodboldlandshold overvejer nøje, hvilke dødboldvarianter holdet skal afprøve på træningsbanen i Freudenstadt forud for EM-premieren mod Slovenien.
For selv om træningerne er lukket for offentligheden, kan man fra vinduer, bakker eller en vandrutsjebane i nærheden få et glimt af, hvad der foregår på Danmarks træningsbane. Derfor passer landsholdet på med potentielt at give for meget info væk, sæt en spion fra et modstanderhold på kreativ vis følger med.
Det siger landsholdets dødboldtræner, Lars Knudsen.
– Selvfølgelig tænker vi over, om andre kan kigge med, og vi gemmer det væk, så godt vi kan. Det er med i vores overvejelser, hvad vi viser frem på træningsbanen.
– Vi er selvfølgelig opmærksomme på, hvad vi kan give væk, og hvad vi ikke kan give væk, siger Lars Knudsen.
Han påpeger dog også, at det ikke har været på tale at sætte vagter op ved de mest oplagte lurepladser.
Billedet herunder viser eksempelvis bakken omkring træningsbanen, hvor man kan følge med.

Den nordjyske fodboldtræner har haft ansvaret for landsholdets dødbolde siden marts, og inden EM fik Danmark et godt afsæt i testkampene med mål mod både Sverige og Norge efter hjørnespark.
Mod svenskerne faldt målet efter et minuts spil, da Danmark tømte området foran forreste stolpe og gjorde plads til, at Pierre-Emile Højbjerg kunne løbe derhen og dirigere Eriksens indlæg i mål.
Mod Norge svingede Andreas Skov Olsen en simpel bold ind over, og tometermanden Jannik Vestergaard timede sit tilløb godt og stangede bolden i mål via et studs i græsset.
Lignende varianter skal man ikke forvente under EM.
– Det var gennemtænkt, at det, vi gjorde mod Sverige og Norge, ikke var ting, vi har planlagt at bruge i gruppekampene hernede. Vi har masser af gode ting i ærmet, og jeg er sikker på, at vi nok skal blive en trussel på dødbolde, siger Lars Knudsen.
Uden at ville sige eksakt, hvor mange varianter landsholdet har på brættet, kan Lars Knudsen fortælle, at det er færre end ti – ellers bliver det for uoverskueligt for den enkelte spiller.
Aktuelt fokuserer landsholdet i sine træninger mere på offensive dødbolde end defensive, men holdet fik to advarsler i EM-generalprøven mod Norge. I begge tilfælde var Leo Østigård helt fri efter en dødbold og burde have scoret mod Danmark.
– Vi fik et par advarsler mod Norge, og det var måske det bedste tidspunkt at få dem på, fordi det var en testkamp. Der er nogle små ting, vi skal arbejde med defensivt, og det gælder både på modstandernes hjørnespark og frispark.
– Der skal justeres nogle ting i vores linje, og hvordan vi hjælper hinanden, siger dødboldtræneren.
Han påpeger også, at Danmarks første EM-modstander, Slovenien, er særdeles stærk på dødbolde.
– Slovenien er rigtig dygtige offensivt. De er meget kreative og har mange idéer til at gøre tingene på en anden måde, og det viste de også med et mål på et kreativt indslag mod os i EM-kvalifikationen og senest i en testkamp mod Bulgarien.
– Kreativt betyder, at det ikke bare er konventionelt med at slå en serv og heade på mål, men at der er nogle korte kombinationer, eller at nogen uventet løber fra kanten af feltet, siger Lars Knudsen.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
EKSKLUSIVT
– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Her er Danmarks Nations League-pulje!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER