Hvis de danske fodboldlandsholdsspillere havde opdaget det dybe hul, der var centralt på banen på Ernst-Happel-Stadion inden mandagens Nations League-kamp mod Østrig, så ville de have forlangt at få det udbedret, inden kampen kunne sættes i gang.
Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand tirsdag eftermiddag foran landsholdets billardtæppe af en træningsbane i Helsingør.
– Spillerne opdagede hullet under kampen, så de løb udenom, hoppede over og sådan noget. Det var jo så dybt her, siger landstræneren, mens han demonstrerer lidt under en halv meters afstand mellem hænderne.
– Jeg har aldrig set sådan et hul i mit liv, hvor afgrunden bare forsvinder. Der var bare et hul. Det var til fare for spillerne.
– Hvis vi havde opdaget det inden kampen, så havde vi ikke spillet kampen. Så ville vi have det udbedret, inden vi ville spille. Det var for dårligt, siger Kasper Hjulmand.
Danmark vandt kampen på det ujævne underlag med 2-1.
Den danske banekritik er sendt videre til værterne, men foreløbig er der ikke klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).
– Vi har ikke indgivet en klage, men vi har vist hullet til Det Østrigske Fodboldforbund. Alt i alt var der bare ikke rammer til en kamp på det her niveau, for banen var så elendig og decideret farlig.
– Da jeg gik ind og så det store hul efter kampen – og der var flere andre huller – kunne jeg se, at det var decideret farligt. Jeg ved ikke, om vi kommer til at indberette det til Uefa, siger Hjulmand.
Uefa meddeler, at forbundet selv har påbegyndt en undersøgelse af både den tvivlsomme bane samt den strømafbrydelse, der forsinkede mandagens kamp halvanden time.
Nogle af de danske spillere opdagede hullet under kampen, mens andre først gjorde det bagefter.
Matchvinder Jens Stryger Larsen så det eksempelvis først, da han gik og sagde tak for kampen.
– Jeg så først hullet efter kampen, jeg lagde ikke mærke til det undervejs. Der var et ekstremt stort hul, men der var også andre små huller på banen. Det var slet ikke godt nok, og banen var generelt ikke i den bedste stand til international fodbold.
– Det er op til andre at bedømme, om hullet var for farligt til at afvikle kampen, men der er ingen tvivl om, at det hul var decideret farligt for os spillere, siger Jens Stryger Larsen.
Undervejs trådte Thomas Delaney ned i hullet, men blev umiddelbart ikke skadet af den potentielt farlige situation.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER