– Hvis vi havde opdaget det, havde vi ikke spillet

Det var uforsvarligt at spille på banen i Wien, hvor der var et stort, dybt hul, siger Kasper Hjulmand.



Hvis de danske fodboldlandsholdsspillere havde opdaget det dybe hul, der var centralt på banen på Ernst-Happel-Stadion inden mandagens Nations League-kamp mod Østrig, så ville de have forlangt at få det udbedret, inden kampen kunne sættes i gang.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand tirsdag eftermiddag foran landsholdets billardtæppe af en træningsbane i Helsingør.

– Spillerne opdagede hullet under kampen, så de løb udenom, hoppede over og sådan noget. Det var jo så dybt her, siger landstræneren, mens han demonstrerer lidt under en halv meters afstand mellem hænderne.

– Jeg har aldrig set sådan et hul i mit liv, hvor afgrunden bare forsvinder. Der var bare et hul. Det var til fare for spillerne.

– Hvis vi havde opdaget det inden kampen, så havde vi ikke spillet kampen. Så ville vi have det udbedret, inden vi ville spille. Det var for dårligt, siger Kasper Hjulmand.

Danmark vandt kampen på det ujævne underlag med 2-1.

Den danske banekritik er sendt videre til værterne, men foreløbig er der ikke klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

– Vi har ikke indgivet en klage, men vi har vist hullet til Det Østrigske Fodboldforbund. Alt i alt var der bare ikke rammer til en kamp på det her niveau, for banen var så elendig og decideret farlig.

– Da jeg gik ind og så det store hul efter kampen – og der var flere andre huller – kunne jeg se, at det var decideret farligt. Jeg ved ikke, om vi kommer til at indberette det til Uefa, siger Hjulmand.

Uefa meddeler, at forbundet selv har påbegyndt en undersøgelse af både den tvivlsomme bane samt den strømafbrydelse, der forsinkede mandagens kamp halvanden time.

Nogle af de danske spillere opdagede hullet under kampen, mens andre først gjorde det bagefter.

Matchvinder Jens Stryger Larsen så det eksempelvis først, da han gik og sagde tak for kampen.

– Jeg så først hullet efter kampen, jeg lagde ikke mærke til det undervejs. Der var et ekstremt stort hul, men der var også andre små huller på banen. Det var slet ikke godt nok, og banen var generelt ikke i den bedste stand til international fodbold.

– Det er op til andre at bedømme, om hullet var for farligt til at afvikle kampen, men der er ingen tvivl om, at det hul var decideret farligt for os spillere, siger Jens Stryger Larsen.

Undervejs trådte Thomas Delaney ned i hullet, men blev umiddelbart ikke skadet af den potentielt farlige situation.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Sønderjyske – FC Nordsjælland

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

OB – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Transferbombe i Real Madrid?

FC København – Randers FC

Lewandowski forlader FC Barcelona

Salah sender særlig besked



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FC Fredericia – Silkeborg IF

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Ny offensiv transfer i FCN?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Fortsætter vild målform



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Manchester City vinder FA Cup