– Hvis vi havde opdaget det, havde vi ikke spillet

Det var uforsvarligt at spille på banen i Wien, hvor der var et stort, dybt hul, siger Kasper Hjulmand.



Hvis de danske fodboldlandsholdsspillere havde opdaget det dybe hul, der var centralt på banen på Ernst-Happel-Stadion inden mandagens Nations League-kamp mod Østrig, så ville de have forlangt at få det udbedret, inden kampen kunne sættes i gang.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand tirsdag eftermiddag foran landsholdets billardtæppe af en træningsbane i Helsingør.

– Spillerne opdagede hullet under kampen, så de løb udenom, hoppede over og sådan noget. Det var jo så dybt her, siger landstræneren, mens han demonstrerer lidt under en halv meters afstand mellem hænderne.

– Jeg har aldrig set sådan et hul i mit liv, hvor afgrunden bare forsvinder. Der var bare et hul. Det var til fare for spillerne.

– Hvis vi havde opdaget det inden kampen, så havde vi ikke spillet kampen. Så ville vi have det udbedret, inden vi ville spille. Det var for dårligt, siger Kasper Hjulmand.

Danmark vandt kampen på det ujævne underlag med 2-1.

Den danske banekritik er sendt videre til værterne, men foreløbig er der ikke klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

– Vi har ikke indgivet en klage, men vi har vist hullet til Det Østrigske Fodboldforbund. Alt i alt var der bare ikke rammer til en kamp på det her niveau, for banen var så elendig og decideret farlig.

– Da jeg gik ind og så det store hul efter kampen – og der var flere andre huller – kunne jeg se, at det var decideret farligt. Jeg ved ikke, om vi kommer til at indberette det til Uefa, siger Hjulmand.

Uefa meddeler, at forbundet selv har påbegyndt en undersøgelse af både den tvivlsomme bane samt den strømafbrydelse, der forsinkede mandagens kamp halvanden time.

Nogle af de danske spillere opdagede hullet under kampen, mens andre først gjorde det bagefter.

Matchvinder Jens Stryger Larsen så det eksempelvis først, da han gik og sagde tak for kampen.

– Jeg så først hullet efter kampen, jeg lagde ikke mærke til det undervejs. Der var et ekstremt stort hul, men der var også andre små huller på banen. Det var slet ikke godt nok, og banen var generelt ikke i den bedste stand til international fodbold.

– Det er op til andre at bedømme, om hullet var for farligt til at afvikle kampen, men der er ingen tvivl om, at det hul var decideret farligt for os spillere, siger Jens Stryger Larsen.

Undervejs trådte Thomas Delaney ned i hullet, men blev umiddelbart ikke skadet af den potentielt farlige situation.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Klar melding fra Thomas Gravesen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Danskerne har stor tiltro til Norge



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Danske klubber scorer millioner på VM

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Monsterbud på vej

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De jagter Henrik Meister

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud