– Hvis vi havde opdaget det, havde vi ikke spillet

Det var uforsvarligt at spille på banen i Wien, hvor der var et stort, dybt hul, siger Kasper Hjulmand.



Hvis de danske fodboldlandsholdsspillere havde opdaget det dybe hul, der var centralt på banen på Ernst-Happel-Stadion inden mandagens Nations League-kamp mod Østrig, så ville de have forlangt at få det udbedret, inden kampen kunne sættes i gang.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand tirsdag eftermiddag foran landsholdets billardtæppe af en træningsbane i Helsingør.

– Spillerne opdagede hullet under kampen, så de løb udenom, hoppede over og sådan noget. Det var jo så dybt her, siger landstræneren, mens han demonstrerer lidt under en halv meters afstand mellem hænderne.

– Jeg har aldrig set sådan et hul i mit liv, hvor afgrunden bare forsvinder. Der var bare et hul. Det var til fare for spillerne.

– Hvis vi havde opdaget det inden kampen, så havde vi ikke spillet kampen. Så ville vi have det udbedret, inden vi ville spille. Det var for dårligt, siger Kasper Hjulmand.

Danmark vandt kampen på det ujævne underlag med 2-1.

Den danske banekritik er sendt videre til værterne, men foreløbig er der ikke klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

– Vi har ikke indgivet en klage, men vi har vist hullet til Det Østrigske Fodboldforbund. Alt i alt var der bare ikke rammer til en kamp på det her niveau, for banen var så elendig og decideret farlig.

– Da jeg gik ind og så det store hul efter kampen – og der var flere andre huller – kunne jeg se, at det var decideret farligt. Jeg ved ikke, om vi kommer til at indberette det til Uefa, siger Hjulmand.

Uefa meddeler, at forbundet selv har påbegyndt en undersøgelse af både den tvivlsomme bane samt den strømafbrydelse, der forsinkede mandagens kamp halvanden time.

Nogle af de danske spillere opdagede hullet under kampen, mens andre først gjorde det bagefter.

Matchvinder Jens Stryger Larsen så det eksempelvis først, da han gik og sagde tak for kampen.

– Jeg så først hullet efter kampen, jeg lagde ikke mærke til det undervejs. Der var et ekstremt stort hul, men der var også andre små huller på banen. Det var slet ikke godt nok, og banen var generelt ikke i den bedste stand til international fodbold.

– Det er op til andre at bedømme, om hullet var for farligt til at afvikle kampen, men der er ingen tvivl om, at det hul var decideret farligt for os spillere, siger Jens Stryger Larsen.

Undervejs trådte Thomas Delaney ned i hullet, men blev umiddelbart ikke skadet af den potentielt farlige situation.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Enorm interesse – millionregn over FCK?