– Hvis vi havde opdaget det, havde vi ikke spillet

Det var uforsvarligt at spille på banen i Wien, hvor der var et stort, dybt hul, siger Kasper Hjulmand.



Hvis de danske fodboldlandsholdsspillere havde opdaget det dybe hul, der var centralt på banen på Ernst-Happel-Stadion inden mandagens Nations League-kamp mod Østrig, så ville de have forlangt at få det udbedret, inden kampen kunne sættes i gang.

Det fortæller landstræner Kasper Hjulmand tirsdag eftermiddag foran landsholdets billardtæppe af en træningsbane i Helsingør.

– Spillerne opdagede hullet under kampen, så de løb udenom, hoppede over og sådan noget. Det var jo så dybt her, siger landstræneren, mens han demonstrerer lidt under en halv meters afstand mellem hænderne.

– Jeg har aldrig set sådan et hul i mit liv, hvor afgrunden bare forsvinder. Der var bare et hul. Det var til fare for spillerne.

– Hvis vi havde opdaget det inden kampen, så havde vi ikke spillet kampen. Så ville vi have det udbedret, inden vi ville spille. Det var for dårligt, siger Kasper Hjulmand.

Danmark vandt kampen på det ujævne underlag med 2-1.

Den danske banekritik er sendt videre til værterne, men foreløbig er der ikke klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa).

– Vi har ikke indgivet en klage, men vi har vist hullet til Det Østrigske Fodboldforbund. Alt i alt var der bare ikke rammer til en kamp på det her niveau, for banen var så elendig og decideret farlig.

– Da jeg gik ind og så det store hul efter kampen – og der var flere andre huller – kunne jeg se, at det var decideret farligt. Jeg ved ikke, om vi kommer til at indberette det til Uefa, siger Hjulmand.

Uefa meddeler, at forbundet selv har påbegyndt en undersøgelse af både den tvivlsomme bane samt den strømafbrydelse, der forsinkede mandagens kamp halvanden time.

Nogle af de danske spillere opdagede hullet under kampen, mens andre først gjorde det bagefter.

Matchvinder Jens Stryger Larsen så det eksempelvis først, da han gik og sagde tak for kampen.

– Jeg så først hullet efter kampen, jeg lagde ikke mærke til det undervejs. Der var et ekstremt stort hul, men der var også andre små huller på banen. Det var slet ikke godt nok, og banen var generelt ikke i den bedste stand til international fodbold.

– Det er op til andre at bedømme, om hullet var for farligt til at afvikle kampen, men der er ingen tvivl om, at det hul var decideret farligt for os spillere, siger Jens Stryger Larsen.

Undervejs trådte Thomas Delaney ned i hullet, men blev umiddelbart ikke skadet af den potentielt farlige situation.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Salah sender særlig besked

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt