Danmark opfordrer til forandring i Qatar-protest

Fodboldlandsholdet fremviste specielle t-shirts med krav om forandring i Qatar før VM-kvalifikationskamp.



Det danske fodboldlandshold har nu officielt kastet sig ind i fodboldens kamp for forandringer og større fokus på menneskerettigheder i den kommende VM-værtsnation Qatar.

Før VM-kvalifikationskampen mod Moldova søndag aften var de danske spillere iført specielle t-shirts med påskriften “football supports change” (fodbold støtter forandringer, red.).

De 11 spillere i den danske startopstilling gik på banen i Herning og afsang nationalsangen i almindelige træningstrøjer.

Da fællessangen var overstået, smed spillerne overtrøjen og fik taget holdfoto iført aktionstrøjerne med det særlige budskab.

Først det obligatoriske billede af de 11 startere, og derefter gik spillerne ud til sidelinjen, hvor alle udskiftere og den danske stab også stod med t-shirten trukket ud over træningsdragten, så der kunne tages et gruppefoto af hele den danske delegation

DBU havde tidligere søndag varslet aktionen, som er arrangeret i samarbejde med det hollandske landshold. Hollænderne bar t-shirts med et identisk budskab, inden de lørdag besejrede Letland i Amsterdam.

Danmark er det seneste af en række lande, der har benyttet VM-kvalifikationskampene til at markere deres utilfredshed med forholdene i Qatar.

Det var Norge, der indledte bølgen i onsdags ved at fremvise t-shirts med et budskab om menneskerettigheder. Nordmændene fulgte lørdag op med en ny aktion, hvor de opfordrede andre lande til at tage del i protesten.

Den opfordring er foreløbig blevet fulgt af Tyskland, Holland og nu også Danmark.

Qatars værtskab for VM i 2022 har været omgærdet af diskussion, siden Fifas eksekutivkomité sendte slutrunden til ørkenstaten ved en afstemning helt tilbage i 2010.

Debatten er tiltaget i tiden op til denne uges start på kvalifikationen til slutrunden.

Ikke mindst efter at den britiske avis The Guardian for nylig regnede sig frem til, at mindst 6500 gæstearbejdere har mistet livet i Qatar, siden landet fik tildelt VM.

Nogle af dødsfaldene er sket i forbindelse med opførelsen af nye stadioner og andre projekter i forbindelse med slutrunden.

DBU udsendte søndag en pressemeddelelse med kritik af Qatars værtskab.

– Beslutningen om at afholde VM i Qatar er forkert og kontroversiel, da landet har store udfordringer i forhold til både menneskerettigheder for migrantarbejderne og i forhold til bæredygtighed med at bygge så mange nye stadions, der risikerer at stå tomme efter VM-slutrunden.

– DBU var ikke med til at tage den beslutning, siger DBU-direktør Jakob Jensen.

/ritzau/



Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Steve Coopers højre hånd afviser

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Ny kæmpeklub er interesseret

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– Jeg var mega ked af det

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Hylder ny United-spiller

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Forventer friske danskere efter fiasko