– På en eller anden måde starter EM nu

Danmark er tvunget til sejr over og Rusland, og det udgangspunkt passer Kasper Hjulmand og spillerne fint.



EM-slutrunden begynder forfra.

Det er den mentale indgang, som det danske fodboldlandshold har til mandagens afsluttende gruppekamp mod Rusland i Parken.

De første to gruppekampe endte i nederlag til henholdsvis Finland og Belgien, Christian Eriksen fik hjertestop, og flere marginaler på banen gik imod danskerne.

Derfor er Danmark nu tvunget til at slå Rusland for at have chancen for at avancere, og det pres er fordrende for landsholdet. Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag eftermiddag.

– På en eller anden måde er det, som om EM starter nu. Vi har en knockoutkamp foran os, og hvis vi vinder, har vi muligheden for at gå videre. Det er en mere almindelig situation for os, for vi er vant til at stå i situationer, hvor vi skal vinde, og det har vi det fint med.

– Vi er meget målrettede, fokuserede, tændte og har en stor kampgejst, siger Kasper Hjulmand.

Anfører Simon Kjær kan genkende følelsen af en slags EM-genstart.

– Et eller andet sted har jeg den samme fornemmelse. Jeg snakkede med nogle af de andre spillere tidligere i dag (søndag, red.) om det, og hvor vildt det egentlig kan lyde, at vi kan risikere at skulle hjem om et par dage. Det er overhovedet ikke der, vi føler, at vi er, siger Kjær.

Ifølge målmand Kasper Schmeichel har landsholdet en evne til at ramme topniveauet og hente sejre, når presset for at få et godt resultat er størst.

– Vi har været i pressede situationer før, hvor vi har haft brug for et resultat, og i de tider står holdet altid sammen og leverer. Når tingene spidser til, og det ser sort ud, så viser man sin sande side, siger Schmeichel.

Opgøret mellem Finland og Belgien, der spilles samtidig som Danmarks kamp mod Rusland, har indflydelse på de danske muligheder for at gå videre.

Størrelsen af en eventuel dansk sejr kan nemlig sikre, at Danmark går videre som toer i stedet for at skulle blive en del af EM’s treerregnskab. Derfor har Hjulmand og hans stab også et øje på kampen i Sankt Petersborg.

– Vi holder øje med den anden kamp, og vi ser, hvad der sker. Vi spiller første halvleg i vores egen kamp, og så må vi se, hvordan det ser ud.

– I anden halvleg kan der være situationer, hvor jeg reagerer ud fra, hvad der står i den anden kamp, om der er ting, som skal forceres eller ej. Det forbereder vi også vores trup på inden kampen, siger Kasper Hjulmand.

Et dansk pointtab er definitivt lig med dansk EM-exit.

Begge kampe i Danmarks gruppe begynder klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FCK-fans stikker til Brøndby

Cooper og Svensson overrasker begge

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Brighton – Manchester United

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Real Madrid – Athletic Club

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Tiden er ved at rinde ud