– På en eller anden måde starter EM nu

Danmark er tvunget til sejr over og Rusland, og det udgangspunkt passer Kasper Hjulmand og spillerne fint.



EM-slutrunden begynder forfra.

Det er den mentale indgang, som det danske fodboldlandshold har til mandagens afsluttende gruppekamp mod Rusland i Parken.

De første to gruppekampe endte i nederlag til henholdsvis Finland og Belgien, Christian Eriksen fik hjertestop, og flere marginaler på banen gik imod danskerne.

Derfor er Danmark nu tvunget til at slå Rusland for at have chancen for at avancere, og det pres er fordrende for landsholdet. Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag eftermiddag.

– På en eller anden måde er det, som om EM starter nu. Vi har en knockoutkamp foran os, og hvis vi vinder, har vi muligheden for at gå videre. Det er en mere almindelig situation for os, for vi er vant til at stå i situationer, hvor vi skal vinde, og det har vi det fint med.

– Vi er meget målrettede, fokuserede, tændte og har en stor kampgejst, siger Kasper Hjulmand.

Anfører Simon Kjær kan genkende følelsen af en slags EM-genstart.

– Et eller andet sted har jeg den samme fornemmelse. Jeg snakkede med nogle af de andre spillere tidligere i dag (søndag, red.) om det, og hvor vildt det egentlig kan lyde, at vi kan risikere at skulle hjem om et par dage. Det er overhovedet ikke der, vi føler, at vi er, siger Kjær.

Ifølge målmand Kasper Schmeichel har landsholdet en evne til at ramme topniveauet og hente sejre, når presset for at få et godt resultat er størst.

– Vi har været i pressede situationer før, hvor vi har haft brug for et resultat, og i de tider står holdet altid sammen og leverer. Når tingene spidser til, og det ser sort ud, så viser man sin sande side, siger Schmeichel.

Opgøret mellem Finland og Belgien, der spilles samtidig som Danmarks kamp mod Rusland, har indflydelse på de danske muligheder for at gå videre.

Størrelsen af en eventuel dansk sejr kan nemlig sikre, at Danmark går videre som toer i stedet for at skulle blive en del af EM’s treerregnskab. Derfor har Hjulmand og hans stab også et øje på kampen i Sankt Petersborg.

– Vi holder øje med den anden kamp, og vi ser, hvad der sker. Vi spiller første halvleg i vores egen kamp, og så må vi se, hvordan det ser ud.

– I anden halvleg kan der være situationer, hvor jeg reagerer ud fra, hvad der står i den anden kamp, om der er ting, som skal forceres eller ej. Det forbereder vi også vores trup på inden kampen, siger Kasper Hjulmand.

Et dansk pointtab er definitivt lig med dansk EM-exit.

Begge kampe i Danmarks gruppe begynder klokken 21.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Stor hyldest af Mike Tullberg