– På en eller anden måde starter EM nu

Danmark er tvunget til sejr over og Rusland, og det udgangspunkt passer Kasper Hjulmand og spillerne fint.



EM-slutrunden begynder forfra.

Det er den mentale indgang, som det danske fodboldlandshold har til mandagens afsluttende gruppekamp mod Rusland i Parken.

De første to gruppekampe endte i nederlag til henholdsvis Finland og Belgien, Christian Eriksen fik hjertestop, og flere marginaler på banen gik imod danskerne.

Derfor er Danmark nu tvunget til at slå Rusland for at have chancen for at avancere, og det pres er fordrende for landsholdet. Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag eftermiddag.

– På en eller anden måde er det, som om EM starter nu. Vi har en knockoutkamp foran os, og hvis vi vinder, har vi muligheden for at gå videre. Det er en mere almindelig situation for os, for vi er vant til at stå i situationer, hvor vi skal vinde, og det har vi det fint med.

– Vi er meget målrettede, fokuserede, tændte og har en stor kampgejst, siger Kasper Hjulmand.

Anfører Simon Kjær kan genkende følelsen af en slags EM-genstart.

– Et eller andet sted har jeg den samme fornemmelse. Jeg snakkede med nogle af de andre spillere tidligere i dag (søndag, red.) om det, og hvor vildt det egentlig kan lyde, at vi kan risikere at skulle hjem om et par dage. Det er overhovedet ikke der, vi føler, at vi er, siger Kjær.

Ifølge målmand Kasper Schmeichel har landsholdet en evne til at ramme topniveauet og hente sejre, når presset for at få et godt resultat er størst.

– Vi har været i pressede situationer før, hvor vi har haft brug for et resultat, og i de tider står holdet altid sammen og leverer. Når tingene spidser til, og det ser sort ud, så viser man sin sande side, siger Schmeichel.

Opgøret mellem Finland og Belgien, der spilles samtidig som Danmarks kamp mod Rusland, har indflydelse på de danske muligheder for at gå videre.

Størrelsen af en eventuel dansk sejr kan nemlig sikre, at Danmark går videre som toer i stedet for at skulle blive en del af EM’s treerregnskab. Derfor har Hjulmand og hans stab også et øje på kampen i Sankt Petersborg.

– Vi holder øje med den anden kamp, og vi ser, hvad der sker. Vi spiller første halvleg i vores egen kamp, og så må vi se, hvordan det ser ud.

– I anden halvleg kan der være situationer, hvor jeg reagerer ud fra, hvad der står i den anden kamp, om der er ting, som skal forceres eller ej. Det forbereder vi også vores trup på inden kampen, siger Kasper Hjulmand.

Et dansk pointtab er definitivt lig med dansk EM-exit.

Begge kampe i Danmarks gruppe begynder klokken 21.

/ritzau/





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Elfenbenskysten – Norge