Hjulmand jagter sejren: Vi kan gå all-in

Kasper Hjulmand tror, at Østrig kan drille Kroatien og være med til at hjælpe Danmark til gruppesejr.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand ser optimistisk på muligheden for at få den nødvendige hjælp til, at Danmark kan snuppe gruppesejren i Nations League søndag aften, selv om udgangspunktet er vanskeligt.

For at vinde gruppen skal Danmark slå de franske verdensmestre i Parken, og samtidig skal Østrig tage point på hjemmebane mod Kroatien.

– Jeg synes ikke, det er givet, at Kroatien bare tager til Østrig og vinder. Kroatien er måske favorit, men Østrig skal også vinde, og Østrig slog Kroatien i juni – kroaternes eneste nederlag siden de røg ud af EM. Så det bliver ikke en nem kamp for Kroatien, så de kan godt blive drillet.

– Men uanset hvad skal vi selv forsøge at vinde, og det er jo det, vi fokuserer på, men det kan da godt ske, at vi får hjælp, siger Kasper Hjulmand.

Midtbanespilleren Thomas Delaney understreger, at landsholdet er topmotiveret for selv at slå Frankrig, selv om der skulle komme meldinger om, at Danmark ikke har udsigt til at få den nødvendige hjælp i Wien.

– Jeg ved ikke, om vi står som gruppevinder. Det kan sagtens lade sig gøre, men selv om vi ikke får hjælp af Østrig, så skal vi stadig selv gå efter sejren.

– Vi har ingen opvarmning til VM, så kampen mod Frankrig bliver vores sidste kamp inden slutrunden, og derfor skal vi også tage det som den afsluttende opgave, inden det helt store show går i gang.

– Jeg er selvfølgelig ikke ligeglad med, om vi vinder gruppen, men der bør være motivation nok i at få en sejr med blik på fremtiden, siger Thomas Delaney.

Danmark er allerede sikker på minimum at slutte på andenpladsen i Nations League-gruppen. Derfor vil Danmark være topseedet ved lodtrækningen til den forestående EM-kvalifikation.

Kasper Hjulmand føler ikke, at Danmark har noget at tabe søndag aften.

– Vi går efter sejren, for vi kan ikke bruge en uafgjort til noget. Vi er sikker på at blive nummer to, hvilket betyder, at vi er topseedet i den næste EM-kvalifikation, så vi kan gå all-in på at få gruppesejren, siger Kasper Hjulmand.

En gruppesejr i Nations League udløser et væsentligt tocifret millionbeløb til DBU's kasse. I tillæg får Hjulmand og co. en plads ved turneringens Final 4-stævne næste år.

Frankrig har også meget på spil i Parken. Franskmændene undgår med sikkerhed en degradering til B-niveau i Nations League, hvis holdet vinder i Parken.

/ritzau/





Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Thomas Frank afviser at tale om det

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Steve Cooper varsler store ændringer

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview