Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand ser optimistisk på muligheden for at få den nødvendige hjælp til, at Danmark kan snuppe gruppesejren i Nations League søndag aften, selv om udgangspunktet er vanskeligt.
For at vinde gruppen skal Danmark slå de franske verdensmestre i Parken, og samtidig skal Østrig tage point på hjemmebane mod Kroatien.
– Jeg synes ikke, det er givet, at Kroatien bare tager til Østrig og vinder. Kroatien er måske favorit, men Østrig skal også vinde, og Østrig slog Kroatien i juni – kroaternes eneste nederlag siden de røg ud af EM. Så det bliver ikke en nem kamp for Kroatien, så de kan godt blive drillet.
– Men uanset hvad skal vi selv forsøge at vinde, og det er jo det, vi fokuserer på, men det kan da godt ske, at vi får hjælp, siger Kasper Hjulmand.
Midtbanespilleren Thomas Delaney understreger, at landsholdet er topmotiveret for selv at slå Frankrig, selv om der skulle komme meldinger om, at Danmark ikke har udsigt til at få den nødvendige hjælp i Wien.
– Jeg ved ikke, om vi står som gruppevinder. Det kan sagtens lade sig gøre, men selv om vi ikke får hjælp af Østrig, så skal vi stadig selv gå efter sejren.
– Vi har ingen opvarmning til VM, så kampen mod Frankrig bliver vores sidste kamp inden slutrunden, og derfor skal vi også tage det som den afsluttende opgave, inden det helt store show går i gang.
– Jeg er selvfølgelig ikke ligeglad med, om vi vinder gruppen, men der bør være motivation nok i at få en sejr med blik på fremtiden, siger Thomas Delaney.
Danmark er allerede sikker på minimum at slutte på andenpladsen i Nations League-gruppen. Derfor vil Danmark være topseedet ved lodtrækningen til den forestående EM-kvalifikation.
Kasper Hjulmand føler ikke, at Danmark har noget at tabe søndag aften.
– Vi går efter sejren, for vi kan ikke bruge en uafgjort til noget. Vi er sikker på at blive nummer to, hvilket betyder, at vi er topseedet i den næste EM-kvalifikation, så vi kan gå all-in på at få gruppesejren, siger Kasper Hjulmand.
En gruppesejr i Nations League udløser et væsentligt tocifret millionbeløb til DBU's kasse. I tillæg får Hjulmand og co. en plads ved turneringens Final 4-stævne næste år.
Frankrig har også meget på spil i Parken. Franskmændene undgår med sikkerhed en degradering til B-niveau i Nations League, hvis holdet vinder i Parken.
/ritzau/
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland