Hjulmand jagter sejren: Vi kan gå all-in

Kasper Hjulmand tror, at Østrig kan drille Kroatien og være med til at hjælpe Danmark til gruppesejr.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand ser optimistisk på muligheden for at få den nødvendige hjælp til, at Danmark kan snuppe gruppesejren i Nations League søndag aften, selv om udgangspunktet er vanskeligt.

For at vinde gruppen skal Danmark slå de franske verdensmestre i Parken, og samtidig skal Østrig tage point på hjemmebane mod Kroatien.

– Jeg synes ikke, det er givet, at Kroatien bare tager til Østrig og vinder. Kroatien er måske favorit, men Østrig skal også vinde, og Østrig slog Kroatien i juni – kroaternes eneste nederlag siden de røg ud af EM. Så det bliver ikke en nem kamp for Kroatien, så de kan godt blive drillet.

– Men uanset hvad skal vi selv forsøge at vinde, og det er jo det, vi fokuserer på, men det kan da godt ske, at vi får hjælp, siger Kasper Hjulmand.

Midtbanespilleren Thomas Delaney understreger, at landsholdet er topmotiveret for selv at slå Frankrig, selv om der skulle komme meldinger om, at Danmark ikke har udsigt til at få den nødvendige hjælp i Wien.

– Jeg ved ikke, om vi står som gruppevinder. Det kan sagtens lade sig gøre, men selv om vi ikke får hjælp af Østrig, så skal vi stadig selv gå efter sejren.

– Vi har ingen opvarmning til VM, så kampen mod Frankrig bliver vores sidste kamp inden slutrunden, og derfor skal vi også tage det som den afsluttende opgave, inden det helt store show går i gang.

– Jeg er selvfølgelig ikke ligeglad med, om vi vinder gruppen, men der bør være motivation nok i at få en sejr med blik på fremtiden, siger Thomas Delaney.

Danmark er allerede sikker på minimum at slutte på andenpladsen i Nations League-gruppen. Derfor vil Danmark være topseedet ved lodtrækningen til den forestående EM-kvalifikation.

Kasper Hjulmand føler ikke, at Danmark har noget at tabe søndag aften.

– Vi går efter sejren, for vi kan ikke bruge en uafgjort til noget. Vi er sikker på at blive nummer to, hvilket betyder, at vi er topseedet i den næste EM-kvalifikation, så vi kan gå all-in på at få gruppesejren, siger Kasper Hjulmand.

En gruppesejr i Nations League udløser et væsentligt tocifret millionbeløb til DBU's kasse. I tillæg får Hjulmand og co. en plads ved turneringens Final 4-stævne næste år.

Frankrig har også meget på spil i Parken. Franskmændene undgår med sikkerhed en degradering til B-niveau i Nations League, hvis holdet vinder i Parken.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tottenham jagter choktransfer

– Vi har alle fejlet

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham