– Jeg kan virkelig godt lide Danmarks angribere

En forsvarsspiller har scoret Danmarks eneste mål ved VM. Det illustrerer en klar udfordring for landsholdet.



Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.

I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.

Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.

Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.

Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.

Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.

Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.

Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.

Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.

– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.

Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.

– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.

Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.

– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.

/ritzau/





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

– Der får David at vide, at han er fyret

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Skal han på landsholdet, Riemer?

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Reagerer på Brøndby-bombe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Hjulmand vinder i Hamborg

Langer ud efter trænerlegende

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Køber engelsk klub

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

David Nielsen tæt på fyring

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Arne Slot dybt frustreret

Dansk milliardær smider 75.000

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Dansk træner storroses

Her tager de stor beslutning

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

Victor Nelsson topper international impact-liste

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

FCM henter svensk forsvarstalent