– Jeg kan virkelig godt lide Danmarks angribere

En forsvarsspiller har scoret Danmarks eneste mål ved VM. Det illustrerer en klar udfordring for landsholdet.



Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.

I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.

Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.

Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.

Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.

Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.

Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.

Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.

Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.

– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.

Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.

– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.

Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.

– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.

/ritzau/





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Satme godt set, Jacob Neestrup!

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

“Har set ham fra OB få karantæne”

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Superliga-legende stråler som 41-årig

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

‘Tæt på ren elendighed’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FC Midtjylland kan score gode penge

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF