– Jeg kan virkelig godt lide Danmarks angribere

En forsvarsspiller har scoret Danmarks eneste mål ved VM. Det illustrerer en klar udfordring for landsholdet.



Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.

I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.

Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.

Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.

Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.

Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.

Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.

Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.

Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.

– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.

Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.

– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.

Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.

– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Det har irriteret mig helt vildt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Simeone fatter det ikke

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Verdensstjerne roser Højlund

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Akut Rasmus Højlund-bekymring

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Sejr sender AGF på guldkurs

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Roser Superliga-træners søn

Jakob Poulsen maner til ro

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Han kan meget vel ende som en lille legende

I tvivl om Bo Svenssons FCK

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien