Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.
I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.
Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.
Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.
Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.
Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.
Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.
Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.
Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.
– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.
Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.
– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.
Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.
– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Medie spår – han bliver ny Tottenham-træner
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Stor profil glad for Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Dybt bekymret over VM i USA
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER