Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.
I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.
Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.
Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.
Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.
Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.
Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.
Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.
Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.
– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.
Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.
– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.
Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.
– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil med til VM
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Så blev det officielt
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
EKSKLUSIVT