– Jeg kan virkelig godt lide Danmarks angribere

En forsvarsspiller har scoret Danmarks eneste mål ved VM. Det illustrerer en klar udfordring for landsholdet.



Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.

I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.

Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.

Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.

Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.

Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.

Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.

Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.

Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.

– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.

Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.

– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.

Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.

– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Medie: Alt peger på, at han er færdig

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

FC København – Silkeborg IF

‘Hvem fanden ringer man til?’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Spotpris – så billig er Højbjerg

FCK bød på landsholdsmålmand

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

FC Midtjylland – Sønderjyske

AaB i vildt comeback

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud