Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.
I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.
Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.
Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.
Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.
Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.
Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.
Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.
Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.
– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.
Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.
– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.
Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.
– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.
/ritzau/
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TOPNYHED
Riemer afviser: Det vil være panikagtigt
Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest
DAGENS SPILFORSLAG
Stor mundfuld for lille Malta
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
NYHEDER