Det danske fodboldlandshold skal have gang i offensiven i onsdagens gruppefinale mod Australien, hvis ikke VM-slutrunden i Qatar skal slutte langt tidligere end forventet for Kasper Hjulmands landshold.
I løbet af Danmarks to første VM-kampe er det blot blevet til en enkelt scoring – Andreas Christensens hovedstødsmål efter et hjørnespark i lørdagens 1-2-nederlag til Frankrig.
Selv om der på chancefronten var lyspunkter mod verdensmestrene, er der stadig plads til forbedring, når det kommer til danske nøgleafleveringer, driblinger og afslutninger.
Ser man på de danske offensivspilleres sæson, kan den pauvre chanceskabning og målscoring under VM ikke komme som den helt store overraskelse.
Kasper Dolberg har ikke scoret på klubplan siden marts mod et hold fra den fjerdebedste franske række.
Andreas Cornelius, Jonas Wind og Yussuf Poulsen har kæmpet for at overvinde skader i denne sæson, og efter at være kommet tilbage på banen inden VM satte de et yderst begrænset aftryk på måltavlen.
Mikkel Damsgaard og Christian Eriksen befinder sig bedre i oplæggerens end afslutterens rolle.
Andreas Skov Olsen, Jesper Lindstrøm, Robert Skov og Martin Braithwaite har trods alt har leveret et godkendt antal mål i denne sæson, men de har stadig til gode at vise koldblodighed i Qatar.
Alarmklokkerne ringer dog ikke for alvor hos landstræner Kasper Hjulmand. Han er sikker på, at hans offensive kavaleri besidder kvaliteten til at få gang i VM-målscoringen.
– Jeg kan virkelig godt lide, de angribere vi har i Danmark, og vi har mange målscorere på holdet. Martin Braithwaite og Jesper Lindstrøm havde gode muligheder for at score mod Frankrig, og Andreas Cornelius kom frem til en stor chance mod Tunesien, siger Kasper Hjulmand.
Han påpeger dog også, at Danmarks mål generelt er spredt mere ud over hele truppen, end man ser på mange andre hold, der er afhængige af at have en notorisk topscorer.
– I 2021 havde vi 18 forskellige målscorere på holdet, og det viser, at målene kommer fra mange forskellige spillere. Efter otte VM-kvalifikationskampe havde vi otte sejre og havde scoret 29 mål, så vi har dygtige angribere og mange spillere, som kan score, siger Hjulmand.
Han håber at se mere løssluppenhed i offensiven mod Australien, men han understreger også, at det i sig selv ikke er en garanti for flere mål.
– Man kan ikke bare løbe fremad og tro, at man skaber chancer ved at give los. Men selvfølgelig skal vi spille til og give den gas, for det er "make it or break it" mod Australien, siger landstræneren.
/ritzau/
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE