Landsholdsmålmand: Dette kan lokke mig væk fra OB

OB-målmanden Oliver Christensen håber, at han kan cementere sit navn på den europæiske scene til U21-EM.



Oliver Christensen er noteret for en enkelt A-landskamp for Danmark, men i den kommende tid er det en U21-EM-slutrunde, der er på programmet for den 22-årige OB-målmand.

EM-slutrunden afvikles over to omgange med gruppespil nu her og kvartfinaler, semifinaler og finale i juni. Der er lukket for tilskuere til de kommende tre gruppekampe, men alligevel vil manges øjne hvile på slutrunden.

Og det er noget, der naturligvis rumsterer i baghovedet på den fynske målmand, der ventes at stå fra start i kampene mod Frankrig, Island og Rusland.

– Det er første gang, jeg er på den store internationale scene, og selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Det vil jeg slet ikke lægge skjul på. Det er en mulighed for at få cementeret mit navn ude i Europa, siger Oliver Christensen til tipsbladet.dk.

Keeperen har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og det ligger i kortene, at “Gribben fra Kerteminde” flyver fra Fyn på et tidspunkt. Det er dog ikke til at sige hvornår. 

– Det kommer an på de muligheder, der dukker op. Jeg er glad for at være i OB, og jeg spiller hver gang, hvilket jeg vægter utrolig højt. Men alt kan ske i fodbold, og jeg er bestemt ikke afvisende over for, at jeg kunne tænke mig noget andet på et tidspunkt, siger Oliver Christensen og fastslår:

– Men så længe jeg spiller fast i OB, skal der en startplads i en anden klub til at lokke mig væk.

Oliver Christiansen og holdkammeraterne på U21-landsholdet møder Frankrig i det første opgør ved EM torsdag aften – læs optakten til kampen her. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’