Landsholdsmålmand: Dette kan lokke mig væk fra OB

OB-målmanden Oliver Christensen håber, at han kan cementere sit navn på den europæiske scene til U21-EM.



Oliver Christensen er noteret for en enkelt A-landskamp for Danmark, men i den kommende tid er det en U21-EM-slutrunde, der er på programmet for den 22-årige OB-målmand.

EM-slutrunden afvikles over to omgange med gruppespil nu her og kvartfinaler, semifinaler og finale i juni. Der er lukket for tilskuere til de kommende tre gruppekampe, men alligevel vil manges øjne hvile på slutrunden.

Og det er noget, der naturligvis rumsterer i baghovedet på den fynske målmand, der ventes at stå fra start i kampene mod Frankrig, Island og Rusland.

– Det er første gang, jeg er på den store internationale scene, og selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Det vil jeg slet ikke lægge skjul på. Det er en mulighed for at få cementeret mit navn ude i Europa, siger Oliver Christensen til tipsbladet.dk.

Keeperen har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og det ligger i kortene, at “Gribben fra Kerteminde” flyver fra Fyn på et tidspunkt. Det er dog ikke til at sige hvornår. 

– Det kommer an på de muligheder, der dukker op. Jeg er glad for at være i OB, og jeg spiller hver gang, hvilket jeg vægter utrolig højt. Men alt kan ske i fodbold, og jeg er bestemt ikke afvisende over for, at jeg kunne tænke mig noget andet på et tidspunkt, siger Oliver Christensen og fastslår:

– Men så længe jeg spiller fast i OB, skal der en startplads i en anden klub til at lokke mig væk.

Oliver Christiansen og holdkammeraterne på U21-landsholdet møder Frankrig i det første opgør ved EM torsdag aften – læs optakten til kampen her. 







LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

FC København-transfer bremses af denne årsag

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Afsløring: Eintracht Frankfurt byder igen på Gaaei



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Frankrig – Spanien

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Kæmpe cadeau til AGF’

‘Det er et større problem for os’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’