Landsholdsmålmand: Dette kan lokke mig væk fra OB

OB-målmanden Oliver Christensen håber, at han kan cementere sit navn på den europæiske scene til U21-EM.



Oliver Christensen er noteret for en enkelt A-landskamp for Danmark, men i den kommende tid er det en U21-EM-slutrunde, der er på programmet for den 22-årige OB-målmand.

EM-slutrunden afvikles over to omgange med gruppespil nu her og kvartfinaler, semifinaler og finale i juni. Der er lukket for tilskuere til de kommende tre gruppekampe, men alligevel vil manges øjne hvile på slutrunden.

Og det er noget, der naturligvis rumsterer i baghovedet på den fynske målmand, der ventes at stå fra start i kampene mod Frankrig, Island og Rusland.

– Det er første gang, jeg er på den store internationale scene, og selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Det vil jeg slet ikke lægge skjul på. Det er en mulighed for at få cementeret mit navn ude i Europa, siger Oliver Christensen til tipsbladet.dk.

Keeperen har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og det ligger i kortene, at “Gribben fra Kerteminde” flyver fra Fyn på et tidspunkt. Det er dog ikke til at sige hvornår. 

– Det kommer an på de muligheder, der dukker op. Jeg er glad for at være i OB, og jeg spiller hver gang, hvilket jeg vægter utrolig højt. Men alt kan ske i fodbold, og jeg er bestemt ikke afvisende over for, at jeg kunne tænke mig noget andet på et tidspunkt, siger Oliver Christensen og fastslår:

– Men så længe jeg spiller fast i OB, skal der en startplads i en anden klub til at lokke mig væk.

Oliver Christiansen og holdkammeraterne på U21-landsholdet møder Frankrig i det første opgør ved EM torsdag aften – læs optakten til kampen her. 





‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Brøndby tæt på ny forstærkning

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Er han løsningen i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

England – Argentina

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Begejstret for Jacob Neestrup

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’