Landsholdsmålmand: Dette kan lokke mig væk fra OB

OB-målmanden Oliver Christensen håber, at han kan cementere sit navn på den europæiske scene til U21-EM.



Oliver Christensen er noteret for en enkelt A-landskamp for Danmark, men i den kommende tid er det en U21-EM-slutrunde, der er på programmet for den 22-årige OB-målmand.

EM-slutrunden afvikles over to omgange med gruppespil nu her og kvartfinaler, semifinaler og finale i juni. Der er lukket for tilskuere til de kommende tre gruppekampe, men alligevel vil manges øjne hvile på slutrunden.

Og det er noget, der naturligvis rumsterer i baghovedet på den fynske målmand, der ventes at stå fra start i kampene mod Frankrig, Island og Rusland.

– Det er første gang, jeg er på den store internationale scene, og selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Det vil jeg slet ikke lægge skjul på. Det er en mulighed for at få cementeret mit navn ude i Europa, siger Oliver Christensen til tipsbladet.dk.

Keeperen har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og det ligger i kortene, at “Gribben fra Kerteminde” flyver fra Fyn på et tidspunkt. Det er dog ikke til at sige hvornår. 

– Det kommer an på de muligheder, der dukker op. Jeg er glad for at være i OB, og jeg spiller hver gang, hvilket jeg vægter utrolig højt. Men alt kan ske i fodbold, og jeg er bestemt ikke afvisende over for, at jeg kunne tænke mig noget andet på et tidspunkt, siger Oliver Christensen og fastslår:

– Men så længe jeg spiller fast i OB, skal der en startplads i en anden klub til at lokke mig væk.

Oliver Christiansen og holdkammeraterne på U21-landsholdet møder Frankrig i det første opgør ved EM torsdag aften – læs optakten til kampen her. 





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

FC Barcelona køber VM-angriber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Ny bejler til dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Ecuador – Tyskland

I dialog om dansk bomber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Tyrkiet – USA

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Paraguay – Australien

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026