Landsholdsmålmand: Dette kan lokke mig væk fra OB

OB-målmanden Oliver Christensen håber, at han kan cementere sit navn på den europæiske scene til U21-EM.



Oliver Christensen er noteret for en enkelt A-landskamp for Danmark, men i den kommende tid er det en U21-EM-slutrunde, der er på programmet for den 22-årige OB-målmand.

EM-slutrunden afvikles over to omgange med gruppespil nu her og kvartfinaler, semifinaler og finale i juni. Der er lukket for tilskuere til de kommende tre gruppekampe, men alligevel vil manges øjne hvile på slutrunden.

Og det er noget, der naturligvis rumsterer i baghovedet på den fynske målmand, der ventes at stå fra start i kampene mod Frankrig, Island og Rusland.

– Det er første gang, jeg er på den store internationale scene, og selvfølgelig er det noget, jeg tænker over. Det vil jeg slet ikke lægge skjul på. Det er en mulighed for at få cementeret mit navn ude i Europa, siger Oliver Christensen til tipsbladet.dk.

Keeperen har kontrakt med OB frem til sommeren 2023, og det ligger i kortene, at “Gribben fra Kerteminde” flyver fra Fyn på et tidspunkt. Det er dog ikke til at sige hvornår. 

– Det kommer an på de muligheder, der dukker op. Jeg er glad for at være i OB, og jeg spiller hver gang, hvilket jeg vægter utrolig højt. Men alt kan ske i fodbold, og jeg er bestemt ikke afvisende over for, at jeg kunne tænke mig noget andet på et tidspunkt, siger Oliver Christensen og fastslår:

– Men så længe jeg spiller fast i OB, skal der en startplads i en anden klub til at lokke mig væk.

Oliver Christiansen og holdkammeraterne på U21-landsholdet møder Frankrig i det første opgør ved EM torsdag aften – læs optakten til kampen her. 





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag