Landsholdsmålmand sagde nej til Brøndby

Brøndby rettede henvendelse til den sydafrikanske landsholdsmålmand Itumeleng Khune, men han ville ikke til den københavnske Vestegn.



Brøndby har i Frederik Rønnow en keeper, der med det samme er gået ind og har løftet arven efter Lukas Hradecky, der i sommerens transfervindue blev solgt til Eintracht Frankfurt. De blå-gule var da også tidligt ude og hente Rønnow i AC Horsens, så afløseren for den finske superkeeper var på plads.

Brøndby var som bekendt også på jagt efter en backup for Frederik Rønnow, og valget faldt på Mads Toppel, der droppede en aftale med et VVS-firma for at skifte rørtangen ud med målmandshandskerne. Inden Brøndby rettede henvendelse til Toppel, havde de blå-gule imidlertid snøren ude efter den sydafrikanske landsholdsmålmand Itumeleng Khune.

Tipsbladet.dk kunne i slutningen af juli fortælle, at en dansk klub havde rettet henvendelse til Khune, der dengang var klubløs, men at målmanden afviste bejleren fra Danmark. Det lykkedes ikke tipsbladet.dk at opklare, hvilken dansk klub der var tale om, men nu er det altså kommet frem, at det var Brøndby. Også andre klubber var inde i billedet.

Det fortæller Stuart Baxter, der er tidligere træner for Itumeleng Khune i Kaizer Chiefs.

– Jeg ved, at der var en række danske klubber, deriblandt Brøndby, som var interesserede i ham. Der var aldrig nogen, der ringede til ham, men jeg har opsnuset det via mine kontakter i Skandinavien. Jeg ved, at der også var interesse fra Belgien, siger Baxter til Soccerladuma.

Itumeleng Khune var blandt andet med for Sydafrika ved VM på hjemmebane i 2010.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Sydafrika – Sydkorea

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Portugal – Usbekistan

Køber ind i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Lurer på Superliga-stjerne

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

West Ham opfordres til at hente dansk bomber