Tipsbladet i Qatar.
Man kunne forstå, hvis Victor Nelsson var lidt splittet angående guldkampen i Superligaen denne sæson.
På førstepladsen er FC Nordsjælland. Klubben, hvor han fik sin fodboldopdragelse og spillede 98 førsteholdskampe. Og på tredjepladsen er FC København. Klubben, hvor han tilbragte to år med blandt andet et dansk mesterskab og landsholdsdebut til følge.
Men spurgt ind til Superliga-guldkampen, tøver Victor Nelsson ikke engang.
– Jeg håber, FC Nordsjælland vinder, siger landsholdsspilleren.
– Jeg spillede der i 10 års tid eller sådan noget, og jeg har en masse gode venner deroppe. Jeg er stadig i kontakt med folkene, som kører klubben. Jeg er FC Nordsjælland-fan, det er jeg,
Især glæder han sig over at se gamle venner og FC Nordsjællands unge stjernefrø folde sig ud.
– Det er fedt. Jeg har stadig nogle venner på holdet. Martin Frese er en af mine gode venner. De har fandeme gjort det godt, og jeg under dem at vinde guldet, men nu er der lang vej igen. Det bliver spændende at se. Hvis jeg skulle pege på en, bliver det Nordsjælland.
Victor Nilsson er langt fra den eneste med en FC Nordsjælland-fortid på landsholdet. Også Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen har spillet der.
Alle fire har også spillet under Kasper Hjulmand i Farum, men landstræneren er ikke helt den samme som dengang.
– Det er et stykke tid siden, jeg arbejdede med Kasper i Nordsjælland. Jeg tror, at ligesom alle os spillere udvikler os, har han også udviklet sig og er blevet en bedre træner på det taktiske. Det er bare noget andet at være landstræner. Der er nogle større personligheder, og du skal kunne noget andet end en klubtræner.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at han er en dygtig træner, og alle spillere og hele landet er glade for, at han er landstræner. Jeg tror, at alle spillere nyder at spille under ham, siger Victor Nelsson.
Har jeres fælles fortid gjort det nemmere at komme ind på holdet?
– Nej, det vil jeg umiddelbart ikke sige. Vi har en måde at gøre tingene på her, og han hjælper os selvfølgelig som nyere spillere. Vores fælles baggrund i Nordsjælland tror jeg ikke spiller nogen rolle. Men han er dygtig til at hjælpe med at sætte nye ind i tingene, siger landsholdsspilleren.
Victor Nelsson, 24 år, står noteret for syv landskampe. Under VM skal han kæmpe med Simon Kjær, Andreas Christensen og Joachim Andersen om spilletid i det centrale forsvar.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER