Landsholdsspiller: Jeg håber, de vinder SL

Victor Nelsson har en fortid i både FC Nordsjælland og FC København, men han er ikke i tvivl om, hvem han håber bliver mestre.



Tipsbladet i Qatar.

Man kunne forstå, hvis Victor Nelsson var lidt splittet angående guldkampen i Superligaen denne sæson.

På førstepladsen er FC Nordsjælland. Klubben, hvor han fik sin fodboldopdragelse og spillede 98 førsteholdskampe. Og på tredjepladsen er FC København. Klubben, hvor han tilbragte to år med blandt andet et dansk mesterskab og landsholdsdebut til følge.

Men spurgt ind til Superliga-guldkampen, tøver Victor Nelsson ikke engang.

– Jeg håber, FC Nordsjælland vinder, siger landsholdsspilleren.

– Jeg spillede der i 10 års tid eller sådan noget, og jeg har en masse gode venner deroppe. Jeg er stadig i kontakt med folkene, som kører klubben. Jeg er FC Nordsjælland-fan, det er jeg,

Især glæder han sig over at se gamle venner og FC Nordsjællands unge stjernefrø folde sig ud.

– Det er fedt. Jeg har stadig nogle venner på holdet. Martin Frese er en af mine gode venner. De har fandeme gjort det godt, og jeg under dem at vinde guldet, men nu er der lang vej igen. Det bliver spændende at se. Hvis jeg skulle pege på en, bliver det Nordsjælland.

Victor Nilsson er langt fra den eneste med en FC Nordsjælland-fortid på landsholdet. Også Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen har spillet der.

Alle fire har også spillet under Kasper Hjulmand i Farum, men landstræneren er ikke helt den samme som dengang.

– Det er et stykke tid siden, jeg arbejdede med Kasper i Nordsjælland. Jeg tror, at ligesom alle os spillere udvikler os, har han også udviklet sig og er blevet en bedre træner på det taktiske. Det er bare noget andet at være landstræner. Der er nogle større personligheder, og du skal kunne noget andet end en klubtræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at han er en dygtig træner, og alle spillere og hele landet er glade for, at han er landstræner. Jeg tror, at alle spillere nyder at spille under ham, siger Victor Nelsson. 

Har jeres fælles fortid gjort det nemmere at komme ind på holdet?

– Nej, det vil jeg umiddelbart ikke sige. Vi har en måde at gøre tingene på her, og han hjælper os selvfølgelig som nyere spillere. Vores fælles baggrund i Nordsjælland tror jeg ikke spiller nogen rolle. Men han er dygtig til at hjælpe med at sætte nye ind i tingene, siger landsholdsspilleren.

Victor Nelsson, 24 år, står noteret for syv landskampe. Under VM skal han kæmpe med Simon Kjær, Andreas Christensen og Joachim Andersen om spilletid i det centrale forsvar.





LIVE

LIVE: Tidligere holdkammerat stikker til Grabara

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

– Hele holdet er trygge ved ham



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Højbjerg overvejer stor beslutning

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Brian Riemer til pressen: Husk det!

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

‘FC København var en mulighed’

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde