Landsholdsspiller: Jeg håber, de vinder SL

Victor Nelsson har en fortid i både FC Nordsjælland og FC København, men han er ikke i tvivl om, hvem han håber bliver mestre.



Tipsbladet i Qatar.

Man kunne forstå, hvis Victor Nelsson var lidt splittet angående guldkampen i Superligaen denne sæson.

På førstepladsen er FC Nordsjælland. Klubben, hvor han fik sin fodboldopdragelse og spillede 98 førsteholdskampe. Og på tredjepladsen er FC København. Klubben, hvor han tilbragte to år med blandt andet et dansk mesterskab og landsholdsdebut til følge.

Men spurgt ind til Superliga-guldkampen, tøver Victor Nelsson ikke engang.

– Jeg håber, FC Nordsjælland vinder, siger landsholdsspilleren.

– Jeg spillede der i 10 års tid eller sådan noget, og jeg har en masse gode venner deroppe. Jeg er stadig i kontakt med folkene, som kører klubben. Jeg er FC Nordsjælland-fan, det er jeg,

Især glæder han sig over at se gamle venner og FC Nordsjællands unge stjernefrø folde sig ud.

– Det er fedt. Jeg har stadig nogle venner på holdet. Martin Frese er en af mine gode venner. De har fandeme gjort det godt, og jeg under dem at vinde guldet, men nu er der lang vej igen. Det bliver spændende at se. Hvis jeg skulle pege på en, bliver det Nordsjælland.

Victor Nilsson er langt fra den eneste med en FC Nordsjælland-fortid på landsholdet. Også Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Andreas Skov Olsen har spillet der.

Alle fire har også spillet under Kasper Hjulmand i Farum, men landstræneren er ikke helt den samme som dengang.

– Det er et stykke tid siden, jeg arbejdede med Kasper i Nordsjælland. Jeg tror, at ligesom alle os spillere udvikler os, har han også udviklet sig og er blevet en bedre træner på det taktiske. Det er bare noget andet at være landstræner. Der er nogle større personligheder, og du skal kunne noget andet end en klubtræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at han er en dygtig træner, og alle spillere og hele landet er glade for, at han er landstræner. Jeg tror, at alle spillere nyder at spille under ham, siger Victor Nelsson. 

Har jeres fælles fortid gjort det nemmere at komme ind på holdet?

– Nej, det vil jeg umiddelbart ikke sige. Vi har en måde at gøre tingene på her, og han hjælper os selvfølgelig som nyere spillere. Vores fælles baggrund i Nordsjælland tror jeg ikke spiller nogen rolle. Men han er dygtig til at hjælpe med at sætte nye ind i tingene, siger landsholdsspilleren.

Victor Nelsson, 24 år, står noteret for syv landskampe. Under VM skal han kæmpe med Simon Kjær, Andreas Christensen og Joachim Andersen om spilletid i det centrale forsvar.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Verdensstjerne roser Højlund

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

Langer ud efter Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Roser Superliga-træners søn

– Han fik et lortetilbud fra OB



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Blandt dette årtusindes bedste

Spotpris – så billig er Højbjerg

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

OB – FC Fredericia

Højlund stjæler overskrifter

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Jakob Poulsen med dyster melding

Hvad f….. sker der Tullberg?

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG