Danske profiler spændte på nyt EM-tiltag

Kun anførerne må snakke med dommeren under EM, men de danske spillere håber på forståelse for udbrud.



Kun anførerne må snakke med dommeren under kampe ved EM i fodbold.

Alle andre risikerer en advarsel, hvis de nærmer sig dommeren for at diskutere en kendelse eller mangel på samme. Det er en markant skærpelse af reglerne.

De danske spillere forstår intentionen, men er spændte på udførelsen.

– Fodbold er et spil med mange følelser, og hvis dommeren laver en fejl, kan det være svært at holde sig tilbage, når adrenalinen pumper.

– Jeg har tidligere haft problemer med brok til dommeren, men det er blevet bedre de sidste par år, og forhåbentligt holder jeg mig i skindet til slutrunden, siger backen Alexander Bah.

EM-truppen havde i sidste uge et møde med en dommerekspert, der forklarede tiltaget i detaljer.

– Vi så nogle klip, hvor der stod otte-ni spillere omkring dommeren, og sådan skal det selvfølgelig ikke være. Men nu har vi haft det møde, og jeg tror, alle i truppen er indforståede med, at man holder sig inden for grænsen, siger Alexander Bah.

Skærpelsen var i brug i Champions League-finalen, hvor to Dortmund-spillere fik gule kort for brok.

– Jeg kan godt se teorien, men jeg ved ikke, hvor godt det bliver i praksis, siger midtbanespilleren Christian Nørgaard.

– Det har fyldt meget allerede, men jeg synes også, at man kan se tegn på, at det måske ikke bliver helt så ekstremt. At andre godt må gå til dommeren og snakke. Det er mere de meget gestikulerende bevægelser, som de gerne vil se sig fri fra.

– Det er fint, at det bliver italesat, men jeg håber ikke, det bliver sådan, at der bliver givet gult til højre og venstre, hvis man kommer med en meget umiddelbar reaktion, som man jo gør, når man føler sig bortdømt, siger Nørgaard.

Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) begrunder tiltaget med, at man vil væk fra, at en større gruppe af spillere omringer dommeren for at få en forklaring eller brokke sig, hvilket langtfra er et særsyn i topfodbold.

Og hvis kun anføreren kommunikerer, bliver det nemmere for dommeren at forklare sin beslutning og skabe tillid og en "sund atmosfære" mellem parterne, lyder det fra Uefa.

Pierre-Emile Højbjerg var udpeget som dommerens kontaktperson i testsejren over Norge, da anfører Kasper Schmeichel som målmand ifølge reglerne ikke kan udfylde rollen.

Simon Kjær og Christian Eriksen står dog foran i anførerhierarkiet, så Højbjerg må til EM formentlig helt undvære dialogen med dommeren, og det ærgrer ham.

– Jeg vil gerne forstå, hvad dommeren tænker. Eller lade ham forstå hvad jeg tænker, så vi kan mødes et sted.

– Jeg ved godt, frisparket stadig bliver dømt, men det giver en relation til næste gang, der kommer en fifty-fifty-situation. Jeg håber ikke, den relation og respekt, der er i kampen, bliver fjernet helt, siger midtbanespilleren.

Uanset håndhævelsen er skærpelsen forholdsmæssigt ikke en katastrofe, mener Højbjerg.

– Jeg tror, det her ligger okay til Danmark. Jeg tror ikke, det ligger så godt til eksempelvis Spanien eller Italien, siger han med et smil.

Victor Kristiansen var i den forgangne sæson udlejet til Bologna i Italien, og han beretter om en kultur for at presse på for favorable kendelser.

– I Serie A er det meget normalt, at man overfuser dommeren. Det er en måde at påvirke kampen på, og jeg forstår egentlig begge sider. Spillerne vil gerne vinde kampen, og dommeren vil gerne have ro til at træffe sine beslutninger, siger Victor Kristiansen, der håber på en gylden mellemvej.

– Jeg tror ikke, det bliver så sort og hvidt. Der er forskel på, om man lige får sagt til dommeren, at der ikke var frispark, eller om man sprinter op i hovedet på ham eller hende.

Landstræner Kasper Hjulmand hilser skærpelsen velkommen. Blandt andet fordi det kan give mere effektiv spilletid.

– Men det kræver tilvænning, så både spillerne og os ude på bænken ikke retter vores emotionalitet mod dommerne. Jeg tror også, at dommerne siger, at det er okay at være emotionel og komme med udbrud, men det skal bare ikke være i 30-40 sekunder efter en kendelse, siger Hjulmand.

Danmark åbner sit EM mod Slovenien søndag.

/ritzau/



Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Fælder dom over Højlund

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Magisk aften for FC København-stjerne

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Henter dansker – får god pakke

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026