Kun anførerne må snakke med dommeren under kampe ved EM i fodbold.
Alle andre risikerer en advarsel, hvis de nærmer sig dommeren for at diskutere en kendelse eller mangel på samme. Det er en markant skærpelse af reglerne.
De danske spillere forstår intentionen, men er spændte på udførelsen.
– Fodbold er et spil med mange følelser, og hvis dommeren laver en fejl, kan det være svært at holde sig tilbage, når adrenalinen pumper.
– Jeg har tidligere haft problemer med brok til dommeren, men det er blevet bedre de sidste par år, og forhåbentligt holder jeg mig i skindet til slutrunden, siger backen Alexander Bah.
EM-truppen havde i sidste uge et møde med en dommerekspert, der forklarede tiltaget i detaljer.
– Vi så nogle klip, hvor der stod otte-ni spillere omkring dommeren, og sådan skal det selvfølgelig ikke være. Men nu har vi haft det møde, og jeg tror, alle i truppen er indforståede med, at man holder sig inden for grænsen, siger Alexander Bah.
Skærpelsen var i brug i Champions League-finalen, hvor to Dortmund-spillere fik gule kort for brok.
– Jeg kan godt se teorien, men jeg ved ikke, hvor godt det bliver i praksis, siger midtbanespilleren Christian Nørgaard.
– Det har fyldt meget allerede, men jeg synes også, at man kan se tegn på, at det måske ikke bliver helt så ekstremt. At andre godt må gå til dommeren og snakke. Det er mere de meget gestikulerende bevægelser, som de gerne vil se sig fri fra.
– Det er fint, at det bliver italesat, men jeg håber ikke, det bliver sådan, at der bliver givet gult til højre og venstre, hvis man kommer med en meget umiddelbar reaktion, som man jo gør, når man føler sig bortdømt, siger Nørgaard.
Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) begrunder tiltaget med, at man vil væk fra, at en større gruppe af spillere omringer dommeren for at få en forklaring eller brokke sig, hvilket langtfra er et særsyn i topfodbold.
Og hvis kun anføreren kommunikerer, bliver det nemmere for dommeren at forklare sin beslutning og skabe tillid og en "sund atmosfære" mellem parterne, lyder det fra Uefa.
Pierre-Emile Højbjerg var udpeget som dommerens kontaktperson i testsejren over Norge, da anfører Kasper Schmeichel som målmand ifølge reglerne ikke kan udfylde rollen.
Simon Kjær og Christian Eriksen står dog foran i anførerhierarkiet, så Højbjerg må til EM formentlig helt undvære dialogen med dommeren, og det ærgrer ham.
– Jeg vil gerne forstå, hvad dommeren tænker. Eller lade ham forstå hvad jeg tænker, så vi kan mødes et sted.
– Jeg ved godt, frisparket stadig bliver dømt, men det giver en relation til næste gang, der kommer en fifty-fifty-situation. Jeg håber ikke, den relation og respekt, der er i kampen, bliver fjernet helt, siger midtbanespilleren.
Uanset håndhævelsen er skærpelsen forholdsmæssigt ikke en katastrofe, mener Højbjerg.
– Jeg tror, det her ligger okay til Danmark. Jeg tror ikke, det ligger så godt til eksempelvis Spanien eller Italien, siger han med et smil.
Victor Kristiansen var i den forgangne sæson udlejet til Bologna i Italien, og han beretter om en kultur for at presse på for favorable kendelser.
– I Serie A er det meget normalt, at man overfuser dommeren. Det er en måde at påvirke kampen på, og jeg forstår egentlig begge sider. Spillerne vil gerne vinde kampen, og dommeren vil gerne have ro til at træffe sine beslutninger, siger Victor Kristiansen, der håber på en gylden mellemvej.
– Jeg tror ikke, det bliver så sort og hvidt. Der er forskel på, om man lige får sagt til dommeren, at der ikke var frispark, eller om man sprinter op i hovedet på ham eller hende.
Landstræner Kasper Hjulmand hilser skærpelsen velkommen. Blandt andet fordi det kan give mere effektiv spilletid.
– Men det kræver tilvænning, så både spillerne og os ude på bænken ikke retter vores emotionalitet mod dommerne. Jeg tror også, at dommerne siger, at det er okay at være emotionel og komme med udbrud, men det skal bare ikke være i 30-40 sekunder efter en kendelse, siger Hjulmand.
Danmark åbner sit EM mod Slovenien søndag.
/ritzau/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
– Det var en skuffelse
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Populære Chelsea – køb billetter her!
NYHEDER