Noter til Hjulmand: Sådan klarer spillerne sig

Spillerne fra Danmarks tamme VM-offensiv kæmper stadig med skader, begrænset spilletid og for få mål.



Mandag udtager fodboldlandstræner Kasper Hjulmand den trup, der skal give Danmark en god start i kvalifikationen frem mod EM i 2024.

Knap fire måneder efter skuffelsen ved VM i Qatar samles landsholdet igen i Helsingør mandag 20. marts, men det bliver ikke lutter gengangere fra slutrunden.

Dels er flere spillere skadede, dels kæmper flere spillere med begrænset spilletid.

Særligt spillere på de offensive positioner er udfordret på formen. Det var også tilfældet før VM, og Danmark endte som bekendt med kun at score en gang under VM: Forsvarsspilleren Andreas Christensens udligning mod Frankrig.

Her er et tjek på spillerne fra VM-truppen før årets første landsholdsudtagelse:

* Målmænd: Kasper Schmeichel, Frederik Rønnow og Oliver Christensen spiller fast for henholdsvis Nice, Union Berlin og Hertha Berlin. Særligt Schmeichel har ramt en imponerende formkurve efter nytår.

* Højre back: Alexander Bah har bidt sig fast i Benficas startopstilling, og aldrende Daniel Wass er selvskrevet i Brøndbys ditto. Rasmus Nissen Kristensen kæmper med spilletiden i Leeds og er kun startet inde i pokalkampe siden nytår, og nu har Leeds kun ligakampe tilbage.

* Venstre back: Jens Stryger Larsen er fast starter for Trabzonspor og bliver brugt i både højre og venstre side af bagkæden. Joakim Mæhle er igen blevet fast starter for Atalanta, og den højrebenede nordjyde bruges i både højre og venstre side.

* Centrale forsvarsspillere: Anfører Simon Kjær er sine lårproblemer fra VM kvit, men er aktuelt degraderet til reserve i AC Milan. Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson spiller fast for Barcelona, Crystal Palace og Galatasaray.

* Centrale midtbanespillere: Premier League-trioen Pierre-Emile Højbjerg, Mathias Jensen og Christian Nørgaard vælter sig i spilletid. Thomas Delaney var en del af startopstillingen efter sit skifte til kriseramte Hoffenheim i januar, men er røget ud på bænken de seneste uger.

* Offensive midtbanespillere: Christian Eriksen blev ankelskadet i slutningen af januar og er uaktuel til de kommende landskampe. Han forventes tilbage i slutningen af sæsonen. Jesper Lindstrøm var fast starter for Frankfurt, indtil han blev skadet i sidste uge. Også han misser landskampene. Mikkel Damsgaard har fået sparsomt med minutter for Brentford, men pilen peger op efter startpladser i holdets seneste to kampe.

* Kantspillere: Martin Braithwaite spiller med stor succes i både angrebet og på kanten for Espanyol. Robert Skov er lige vendt tilbage på holdet i Hoffenheim efter en skadesperiode. Andreas Skov Olsen har været skadet siden slutningen af januar og har været igennem en blindtarmsoperation. Det er uvist, hvor længe han er ude.

* Angribere: Jonas Wind indledte foråret med pomp og pragt i Wolfsburg, men får nu færre minutter end tidligere og har ikke scoret siden januar. Kasper Dolberg får sin andel af spilletiden efter skiftet til kriseramte Hoffenheim, men sad i weekenden ude med en hjernerystelse. Det vides ikke hvor længe, den holder ham ude. Silkeborgenserens seneste ligamål daterer sig stadig til 14. januar 2022. Yussuf Poulsen er indskifter i de fleste af RB Leipzigs kampe. Andreas Cornelius fik søndag sine første 19 minutter for FCK i 2023 efter en skadesplaget start på året.

Danmark møder Finland i en udsolgt EM-kvalifikationskamp i Parken 23. marts. Tre dage senere gælder det en udekamp i Kasakhstan.

/ritzau/





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Neestrup: ‘Fuck det!’

Silkeborg IF – FC Midtjylland



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

AGF – Viborg FF



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

– Pinligt for rigtig mange at se

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Randers FC – FC Fredericia

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Alexander Lind revser Superliga-profil

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Tidligere FCK-talent skifter

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

FCK afværger historisk nederlag

– Stemningen i FCK er håbløs!

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

OB – FC København