Mandag udtager fodboldlandstræner Kasper Hjulmand den trup, der skal give Danmark en god start i kvalifikationen frem mod EM i 2024.
Knap fire måneder efter skuffelsen ved VM i Qatar samles landsholdet igen i Helsingør mandag 20. marts, men det bliver ikke lutter gengangere fra slutrunden.
Dels er flere spillere skadede, dels kæmper flere spillere med begrænset spilletid.
Særligt spillere på de offensive positioner er udfordret på formen. Det var også tilfældet før VM, og Danmark endte som bekendt med kun at score en gang under VM: Forsvarsspilleren Andreas Christensens udligning mod Frankrig.
Her er et tjek på spillerne fra VM-truppen før årets første landsholdsudtagelse:
* Målmænd: Kasper Schmeichel, Frederik Rønnow og Oliver Christensen spiller fast for henholdsvis Nice, Union Berlin og Hertha Berlin. Særligt Schmeichel har ramt en imponerende formkurve efter nytår.
* Højre back: Alexander Bah har bidt sig fast i Benficas startopstilling, og aldrende Daniel Wass er selvskrevet i Brøndbys ditto. Rasmus Nissen Kristensen kæmper med spilletiden i Leeds og er kun startet inde i pokalkampe siden nytår, og nu har Leeds kun ligakampe tilbage.
* Venstre back: Jens Stryger Larsen er fast starter for Trabzonspor og bliver brugt i både højre og venstre side af bagkæden. Joakim Mæhle er igen blevet fast starter for Atalanta, og den højrebenede nordjyde bruges i både højre og venstre side.
* Centrale forsvarsspillere: Anfører Simon Kjær er sine lårproblemer fra VM kvit, men er aktuelt degraderet til reserve i AC Milan. Andreas Christensen, Joachim Andersen og Victor Nelsson spiller fast for Barcelona, Crystal Palace og Galatasaray.
* Centrale midtbanespillere: Premier League-trioen Pierre-Emile Højbjerg, Mathias Jensen og Christian Nørgaard vælter sig i spilletid. Thomas Delaney var en del af startopstillingen efter sit skifte til kriseramte Hoffenheim i januar, men er røget ud på bænken de seneste uger.
* Offensive midtbanespillere: Christian Eriksen blev ankelskadet i slutningen af januar og er uaktuel til de kommende landskampe. Han forventes tilbage i slutningen af sæsonen. Jesper Lindstrøm var fast starter for Frankfurt, indtil han blev skadet i sidste uge. Også han misser landskampene. Mikkel Damsgaard har fået sparsomt med minutter for Brentford, men pilen peger op efter startpladser i holdets seneste to kampe.
* Kantspillere: Martin Braithwaite spiller med stor succes i både angrebet og på kanten for Espanyol. Robert Skov er lige vendt tilbage på holdet i Hoffenheim efter en skadesperiode. Andreas Skov Olsen har været skadet siden slutningen af januar og har været igennem en blindtarmsoperation. Det er uvist, hvor længe han er ude.
* Angribere: Jonas Wind indledte foråret med pomp og pragt i Wolfsburg, men får nu færre minutter end tidligere og har ikke scoret siden januar. Kasper Dolberg får sin andel af spilletiden efter skiftet til kriseramte Hoffenheim, men sad i weekenden ude med en hjernerystelse. Det vides ikke hvor længe, den holder ham ude. Silkeborgenserens seneste ligamål daterer sig stadig til 14. januar 2022. Yussuf Poulsen er indskifter i de fleste af RB Leipzigs kampe. Andreas Cornelius fik søndag sine første 19 minutter for FCK i 2023 efter en skadesplaget start på året.
Danmark møder Finland i en udsolgt EM-kvalifikationskamp i Parken 23. marts. Tre dage senere gælder det en udekamp i Kasakhstan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
FC København-krisen fortsætter
Vender han retur? Lasse Schöne åben
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Benhård Brian Riemer-melding
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Silkeborg klasker Randers
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
FC Nordsjælland vinder i egen hule
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
Barcelona tager smal sejr
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED