Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand overvejer, hvilke taktiske manøvrer han tør afprøve i søndagens Nations League-kamp mod Frankrig.
De to hold mødes nemlig igen om to måneder ved VM i Qatar i en langt vigtigere kamp, og derfor er det en fordel at gemme et es eller to i ærmet, selv om Danmark allerede nu har lokaliseret franske svagheder.
– Det kan godt være, at jeg holder noget tilbage. Der er nok et par tanker bag at gøre det, siger landstræneren med et lumsk smil.
– Det er klart, at der kan være andre dagsordener i den her kamp (Nations League-kampen, red.). Den helt overordnede dagsorden er, at vi skal forsøge at vinde kampen, uanset hvordan vi vælger at gribe den an, siger Hjulmand.
Det er kun små taktiske greb, der kan gøre en lille forskel til VM. Danmarks overordnede taktik og udtryk mod franskmændene søndag aften og i Qatar vil være den samme, som landsholdet har haft længe.
– Vi forbereder os på at spille, som vi plejer. Vi skal spille med de strukturer, vi har i vores hold, vi har ikke tid til at begynde at lave om på det, for vi har ingen kampe eller ret mange træninger inden VM.
– Hvis vi havde vundet i Kroatien i torsdags, kunne jeg godt have lavet nye konstellationer og set nogle flere ting an mod Frankrig, for så havde det været en gratis kamp.
– Men nu er vi der, hvor vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at vinde. Vi har fem udskiftninger, så det handler om at give den gas. Vores fokus er at spille en god kamp med det formål at have flest mulige minutter på vores topniveau, siger Hjulmand.
Landstræneren kan også forvente, at han søndag aften møder et noget andet dansk hold i Parken, end det der venter 26. november i Qatar. Franskmændene er aktuelt ramt af et tocifret antal afbud fra VM-aktuelle spillere.
Danmark vandt 2-1 på Stade de France i juni, og den succesoplevelse giver selvtillid inden det andet af årets tre planlagte møder med verdensmestrene.
– Vi har stor respekt for dem. Men vi har vist, at vi på en god aften kan slå dem. Med Parkens energi i ryggen håber vi at få vinger og kunne overvinde en utrolig stærk modstander. Både for fansenes skyld og for vores egen skyld.
– Det er vores sidste kamp inden VM, og vi skal have et godt afsæt, siger Kasper Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW