A-landstræner bekræfter: Vi følger FCK-supertalent

FC Københavns bare 16-årige koment, Roony Bardghji, kan hurtigt blive aktuel for det svenske A-landshold, siger træneren.



Det er sjældent, at én Superliga-kamp er nok til at få en A-landstræner til at forholde sig til en spiller. Men i Sverige er det umuligt at komme uden om FC Købnehavns Roony Bardghji.

Han er blot 16 år gammel og fik i seneste weekend førsteholdsdebut for FCK. Hans talent er så stort, at der måske ikke går længe, før landstræner Janne Andersson bliver nødt til at tage ham alvorligt som kandidat til A-landsholdstrupperne.

– I øjeblikket er det vores landstrænere for ungdomslandsholdene, som har bedst styr på ham. Men selvfølgelig bliver en spiller, som så hurtigt har nået det niveau, som han har, ret hurtigt også interessant for os, siger Andersson ifølge Fotbollskanalen.

– Så vi kommer til at følge ham fremover. Det er vældig sjovt, at en så ung spiller kan klare sig på den måde allerede nu.

Roony Bardghji er opvokset i Sverige og har syriske rødder. Han har allerede leveret varen i den svenske nationaldragt, omend på U17-niveau. I løbet af efteråret har han spillet seks kampe og scoret fem mål for U17-landsholdet.

FCK-kometen kan få sin anden Superliga-kamp søndag, når holdet gæster AaB. Der er umiddelbart god mulighed for at få spilletid, da FCK må undvære en række spillere i øjeblikket. Således sad 10 mand ude, da holdet mødte Lincoln Red Imps forleden.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog om dansk bomber

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

New Zealand – Belgien

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Curaçao – Elfenbenskysten

Paraguay – Australien

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen