A-landstræner bekræfter: Vi følger FCK-supertalent

FC Københavns bare 16-årige koment, Roony Bardghji, kan hurtigt blive aktuel for det svenske A-landshold, siger træneren.



Det er sjældent, at én Superliga-kamp er nok til at få en A-landstræner til at forholde sig til en spiller. Men i Sverige er det umuligt at komme uden om FC Købnehavns Roony Bardghji.

Han er blot 16 år gammel og fik i seneste weekend førsteholdsdebut for FCK. Hans talent er så stort, at der måske ikke går længe, før landstræner Janne Andersson bliver nødt til at tage ham alvorligt som kandidat til A-landsholdstrupperne.

– I øjeblikket er det vores landstrænere for ungdomslandsholdene, som har bedst styr på ham. Men selvfølgelig bliver en spiller, som så hurtigt har nået det niveau, som han har, ret hurtigt også interessant for os, siger Andersson ifølge Fotbollskanalen.

– Så vi kommer til at følge ham fremover. Det er vældig sjovt, at en så ung spiller kan klare sig på den måde allerede nu.

Roony Bardghji er opvokset i Sverige og har syriske rødder. Han har allerede leveret varen i den svenske nationaldragt, omend på U17-niveau. I løbet af efteråret har han spillet seks kampe og scoret fem mål for U17-landsholdet.

FCK-kometen kan få sin anden Superliga-kamp søndag, når holdet gæster AaB. Der er umiddelbart god mulighed for at få spilletid, da FCK må undvære en række spillere i øjeblikket. Således sad 10 mand ude, da holdet mødte Lincoln Red Imps forleden.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner