A-landstræner bekræfter: Vi følger FCK-supertalent

FC Københavns bare 16-årige koment, Roony Bardghji, kan hurtigt blive aktuel for det svenske A-landshold, siger træneren.



Det er sjældent, at én Superliga-kamp er nok til at få en A-landstræner til at forholde sig til en spiller. Men i Sverige er det umuligt at komme uden om FC Købnehavns Roony Bardghji.

Han er blot 16 år gammel og fik i seneste weekend førsteholdsdebut for FCK. Hans talent er så stort, at der måske ikke går længe, før landstræner Janne Andersson bliver nødt til at tage ham alvorligt som kandidat til A-landsholdstrupperne.

– I øjeblikket er det vores landstrænere for ungdomslandsholdene, som har bedst styr på ham. Men selvfølgelig bliver en spiller, som så hurtigt har nået det niveau, som han har, ret hurtigt også interessant for os, siger Andersson ifølge Fotbollskanalen.

– Så vi kommer til at følge ham fremover. Det er vældig sjovt, at en så ung spiller kan klare sig på den måde allerede nu.

Roony Bardghji er opvokset i Sverige og har syriske rødder. Han har allerede leveret varen i den svenske nationaldragt, omend på U17-niveau. I løbet af efteråret har han spillet seks kampe og scoret fem mål for U17-landsholdet.

FCK-kometen kan få sin anden Superliga-kamp søndag, når holdet gæster AaB. Der er umiddelbart god mulighed for at få spilletid, da FCK må undvære en række spillere i øjeblikket. Således sad 10 mand ude, da holdet mødte Lincoln Red Imps forleden.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Irak – Norge

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Argentina – Algeriet

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Klar transfermelding